moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Skuteczność kompaktowego Grota

Fabryka Broni „Łucznik” Radom systematycznie rozwija Modułowy System Broni Strzeleckiej, z którego korzystają zarówno żołnierze, jak i cywile. Ostatnio głośno było o karabinku Grot w najnowszej wersji A3, tymczasem na rynek trafił MSBS Grot o kompaktowej budowie w układzie bullpup, która zapewnia doskonałą ergonomię bez kompromisów w zakresie precyzji i skuteczności.

Podczas tegorocznego MSPO prezes radomskiej Fabryki Broni Seweryn Figurski zapowiedział, że prace nad MSBS Grot A3 dla polskiej armii potrwają przynajmniej do końca 2025 roku. Ale to nie jedyna nowość z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Od 17 września fabryka zachęca „fanów innowacyjnych konstrukcji i entuzjastów strzelectwa cywilnego”, by zainteresowali się karabinkiem MSBS Grot BS16 FB-M1 bullpup.

Fabryka Broni stworzyła broń dedykowaną strzelcom cywilnym, którzy oczekują na kompaktową konstrukcję wysokiej precyzji i skuteczności. Grot w wersji bullpup nadaje się świetnie do manewrowania w ciasnych przestrzeniach, np. pojazdach czy budynkach. Długość całkowita karabinka wyposażonego w 16-calową lufę wynosi 688 mm. Takie rozwiązanie, jak zapewnia Fabryka Broni, łączy wysoką celność i zasięg z mobilnością strzelca. Producent zwraca też uwagę na lepsze wyważenie poprzez przesunięcie środka ciężkości bliżej ramienia, co zwiększa stabilność podczas strzelania. Waga MSBS Grot bullpup bez magazynka wynosi 3533 g.

Nowoczesny karabinek przeznaczony jest dla użytkowników cywilnych, ale produkcja odbywa się według rygorystycznych standardów wojskowych. Grot wyposażony jest w zintegrowaną szynę montażową w standardzie Stanag 4694 (Picatinny), na której można zamontować przyrządy celownicze mechaniczne i optoelektroniczne. Kompatybilność łoża z systemem M-Lock pozwala na zamontowanie dodatkowych akcesoriów.

MSBS Grot BS16 FB-M1 Bullpup zasilany jest z magazynków kompatybilnych z systemem AR (również P-Mag 3 Gen). Kaliber karabinka to .223 Remington. Nowy Grot posiada tłumik płomienia z przeciwnakrętką na gwint ½-28 (możliwość zmiany na rozwiązania kompatybilne z systemem AR). Jest w pełni przystosowany dla strzelców prawo- i leworęcznych, gdyż wszystkie manipulatory odpowiadające za obsługę są umieszczone symetrycznie po obu stronach broni (zatrzask zamka, zatrzask magazynka, dźwignia przeładowania). Przy pomocy narzędzi użytkownik może także zmienić kierunek wyrzucania łusek na lewą lub prawą stronę.

MSBS Grot BS16 FB-M1 Bullpup jest sprzedawany w zestawie z magazynkiem na 10 naboi, walizką transportową z PCV oraz instrukcją obsługi.

Niebawem po wypuszczeniu na rynek Grota Bullpup z 16-calową lufą, Fabryka Broni zaskoczyła kolejną premierą. Mowa o tym samym karabinku, ale w wersji jeszcze bardziej kompaktowej, gdyż wyposażonej w lufę o długości 10,5 cala. Co ciekawe, długość całkowita MSBS Grot Bullpup BS 10 FB-M1 wynosi zaledwie 549 mm, przy wadze 3244 g.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: FB Radom

dodaj komentarz

komentarze


CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Odnaleziono „Roja”
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Lubawa wyposaży saperów
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Młodzi medycy na poligonie
Szachownica na Wisłostradzie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Z prądem i pod prąd
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Szkolenia na pomostówkę
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Abordaż z polskim wsparciem
Powietrzna defilada
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Wicher" wkrótce na wodzie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wsparcie ma znaczenie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Legion Medyczny na poligonie
Azjatycka szansa
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Zapraszamy na defiladę
PGZ o koalicji antybalistycznej
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Walka, entuzjazm i nadzieja
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Generał w niewoli
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Coraz więcej Alpha Scramble
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
MON i MSZ o szczycie NATO
Cyfrowa tarcza F-16
Bataliony przyszłości
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak obronić się przed dronami?
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska parada 15 sierpnia
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Nocna próba na Wisłostradzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO