moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Waran WD, czyli dowódca uniwersalny

Może zastąpić w armii całą gamę pojazdów dowodzenia, począwszy od tych używanych przez pododdziały artylerii, poprzez jednostki zmechanizowane i logistyczne aż po pododdziały przeciwlotnicze. Na targach w Kielcach Huta Stalowa Wola zaprezentowała Warana WD, czyli kolejną odmianę wozu 4x4, nad którym pracuje od kilku lat wspólnie z Autosanem i czeską Tatrą.


Waran to pojazd, który już niedługo trafi do jednostek. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisując z Grupą WB kontrakt na dostawę systemu rozpoznawczo-uderzeniowego Gladius, zdecydowało bowiem, że to właśnie na tym wozie zostanie zainstalowana wyrzutnia dronów, oraz że będzie on pełnił funkcję wozu dowodzenia.

Według wstępnych założeń, zbudowane na podwoziu Tatry 815-7 Warany systemu Gladius mają ważyć maksymalnie 20 t, mieć długość 6,8 m, a szerokość 2,55 m. Będą wyposażone w silnik Tatry T3C-928-90 o mocy 300 kW, co pozwoli im rozpędzać się na drogach utwardzonych maksymalnie do 110 km/h.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Huta Stalowa Wola zaprezentowała Warana w wersji wozu dowodzenia, ale w ukompletowaniu artyleryjskim, czyli dedykowanym dla komponentu dowódczego baterii artylerii – dowódcy, oficera łącznikowego, sekcji obserwatorów ognia połączonego.

Jak wyjaśnia Waldemar Janiak, dyrektor Biura Techniczno-Handlowego HSW S.A., przedsiębiorstwo ze Stalowej Woli chce w ten sposób zaproponować armii z jednej strony rozwiązanie problemu przestarzałych wozów dowodzenia, które są w wyposażeniu jednostek artylerii, czyli np. ZWD-99bat i ZWD-3 – zbudowanych na podwoziu Honkera. Z drugiej strony proponuje wypełnienie luki wynikającej z braku wozów dowodzenia w jednostkach wyposażonych w koreańskie wyrzutnie K239 Chunmoo (czyli Homar-K).

Ale to nie wszystko. – Waran WD, który pokazujemy na MSPO jest wyposażony w zaawansowane systemy teleinformatyczne firm WB Electronics oraz Teldat, dzięki którym można dowodzić pododdziałami z innych rodzajów wojsk, nie tylko artylerii – przekonuje Waldemar Janiak.


Artylerzyści mieli już okazję przetestować Warana WD podczas majowego Field Experimental Exercise – FEX, czyli eksperymentalnych ćwiczeń poligonowych, które przeprowadzono w Nowej Dębie. Waran WD – według zapewnień przedstawicieli HSW – został oceniony bardzo wysoko.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nie pozwala spocząć na laurach
Pancerna nauka strzelania
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Francuska tarcza dla NATO
Klucz do przyszłości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rekompensaty dla weteranów
Polski sukces w Duńskim Marszu
Kierunek: przyszłość
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Prezydenckie weto dla SAFE
Powaga w lekkości
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
PKW Irak ewakuowany
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kosmiczny Bałtyk
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Patrol z Syriusza
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
The Beginning of Great History
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Zakochałam się w slalomie
PFM bez tajemnic
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
OSA wystartowała!
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polska będzie zbrojna!
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Co kryje Bałtyk
Polskie antydrony z Gdyni
Trójskok Belmy
Centrum wsparcia dla AH-64E
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Cel: Podwoić moc
Zacięta walka o medale pod siatką
Wodny test Rosomaków
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Piekło „Pługa”
Buzdygany 2025 wręczone
Zielone światło dla potwora
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Leopard nie stoi w kolejce
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Międzynarodowy poligon AWL
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
AWL stawia na rozbudowę
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO