moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie kultury

W Ośrodku Reprezentacyjnym Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu przebywał z wizytą oficer łącznikowy Gwardii Narodowej stanu Illinois Koley Holohan Scott. Spotkanie stanowi początek nowej, obiecującej współpracy pomiędzy Ośrodkiem Reprezentacyjnym WOT a Orkiestrą Gwardii Narodowej stanu Illinois. To wydarzenie nie tylko zacieśnia relacje pomiędzy Polską a USA, ale również otwiera nowe możliwości w zakresie szkolenia i wymiany kulturalnej.

Gwardia Narodowa stanu Illinois już od kilku lat intensyfikuje swoje zaangażowanie szkoleniowe w Polsce. Jak podkreśla płk Łukasz Baranowski, komendant Ośrodka Reprezentacyjnego WOT: - Dowództwo Gwardii Narodowej z ogromnym uznaniem patrzy na rozwój Ośrodka Reprezentacyjnego, w którego skład wchodzą Kompania Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. W związku z tym armia Stanów Zjednoczonych, Gwardia Narodowa, chce z nami nawiązać współpracę.

Koley Holohan Scott, oficer łącznikowy (LNO) Gwardii Narodowej stanu Illinois, od marca tego roku jest odpowiedzialny za koordynację procesów szkoleniowych z udziałem wojsk USA. Jego obecność w Polsce i współpraca z WOT są kluczowe dla rozwoju zdolności operacyjnych polskich formacji wojskowych. - Jestem tu w celu poszerzenia współpracy między Polską a stanem Illinois. Teraz skupiamy się na poszerzeniu jej pomiędzy orkiestrami. W Chicago mamy orkiestrę, nazywa się 144. Orkiestra Gwardii Narodowej – mówi Koley Holohan Scott.

Wspólne inicjatywy kulturalne

Jednym z głównych celów wizyty była chęć poszerzenia współpracy pomiędzy orkiestrami wojskowymi. Orkiestra Gwardii Narodowej stanu Illinois, znana jako 144. Orkiestra, ma długą tradycję i składa się z muzyków ochotników, podobnie jak orkiestra WOT w Radomiu. Planowane są wzajemne występy, które mają odbyć się już w przyszłym roku – żołnierze z radomskiego ośrodka będą koncertować w Stanach Zjednoczonych, a orkiestra z Illinois zagra w Polsce.

- W Illinois jest wielu Polaków. Mamy bardzo liczną polską mniejszość narodową w Chicago, więc myślę, że to będzie doskonała okazja, żeby odcisnąć jeszcze większy ślad pomiędzy Illinois a Polską – wyjaśnia Scott.

Wizyta w Ośrodku Reprezentacyjnym WOT obejmowała występy artystyczne i pokaz musztry paradnej, podczas których swoje umiejętności zaprezentowały dwa pododdziały jednostki: Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna. Orkiestra, znana ze swoich doskonałych występów, zaprezentowała szeroki repertuar obejmujący utwory wojskowe i klasyczne, wzbogacone o układy taneczno-marszowe mażoretek oraz widowiskowy show z buławą w wykonaniu tamburmajor Orkiestry szer. Angeliki Toporek. Kompania Reprezentacyjna zaprezentowała pokaz musztry paradnej, demonstrując wysoki poziom, który świadczy o doskonałym przygotowaniu merytorycznym żołnierzy do występów reprezentacyjnych.

- Współpraca z Orkiestrą Gwardii Narodowej Stanu Illinois to dla nas również możliwość wykonania kolejnego kroku milowego do rozwoju naszej orkiestry i kompanii – podkreśla płk Łukasz Baranowski. – Nawiązanie współpracy z doświadczoną orkiestrą, jest dla radomskiej orkiestry ogromną szansą na rozwój. Komendant Ośrodka Reprezentacyjnego WOT płk Łukasz Baranowski wyraził również nadzieję, że nawiązanie tej współpracy pozwoli na wymianę doświadczeń i wprowadzenie nowych standardów muzycznych, które będą niezbędne do dalszego budowania wizerunku i prestiżu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na zakończenie wizyty odbyła się konferencja prasowa, podczas której Kohley Scott ogłosił plany współpracy z Ośrodkiem Reprezentacyjnym WOT. - Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Ośrodka Reprezentacyjnego WOT oraz jego działalności na terenie Polski. Widzimy ogromny potencjał na przyszłą współpracę. Wspólne ćwiczenia i wymiana wiedzy są kluczowe dla zwiększenia efektywności naszych sił zbrojnych – deklaruje Scott.

Podczas pobytu w Radomiu, przedstawiciel Illinois National Guard miał również okazję odwiedzić Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie zapoznał się z twórczością i życiorysem wybitnego radomskiego malarza. Była to doskonała okazja do podziwiania pięknych dzieł sztuki i wymiany doświadczeń międzynarodowych w dziedzinie kultury.

Wizyta Kohley’a Holohana Scotta w Radomiu to ważny krok w kierunku dalszego zacieśniania relacji polsko-amerykańskich na poziomie wojskowym i kulturalnym. Dzięki zaangażowaniu obu stron, przed nami rysują się obiecujące perspektywy wspólnych inicjatyw, które przyniosą korzyści zarówno dla Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i Gwardii Narodowej stanu Illinois. Współpraca ta w znacznym stopniu przyczyni się do promocji jednostki, miasta Radomia i regionu radomskiego oraz sił zbrojnych naszego kraju.

Tekst: Michał Marczyk/ Ośrodek Reprezentacyjny WOT

red. PZ

autor zdjęć: Ośrodek Reprezentacyjny WOT

dodaj komentarz

komentarze


Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Husarze dla mieszkańców Polski
Nowa baza US Army w Polsce?
NATO rozkłada lotniczy parasol
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Studia z obrony granic
Oswoić „latający komputer”
K9, ognia!
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Lotnisko w zanadrzu
F-35 zmienia wszystko
Bez zmian w emeryturach
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
DIANA szansą dla polskich innowacji
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Sojusz kontra drony
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Koszykarskie widowisko
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Wsparcie ma znaczenie
Ślady, których nie widać
Biało-czerwona na Monte Cassino
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Groźny incydent w Libanie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polski wkład w operację „Overlord”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Latający dron – broń na okręty podwodne
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Równanie z „Iksem”
Natowskie manewry na Bałtyku
Polsko-kanadyjska współpraca
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Kraków zaprosił weteranów
Hegseth odznaczył polskiego generała
Generał z cienia
Wielka gra na ukraińskim froncie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Śmierć w sercu Azji
Czerwieńsze będą…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bałtyk, wspólna sprawa
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Marsz prawdę ci powie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO