moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz koncern zbrojeniowy BAE Systems podpisały porozumienie o współpracy. Chcą wspólnie dostarczać Wojsku Polskiemu pojazdy M88 ARV, czyli wozy zabezpieczenia technicznego przeznaczone dla czołgów Abrams M1A2 oraz zaproponować transportery opancerzone AMPV, które zostały opracowane dla US Army.

BAE Systems to jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Wielonarodowa firma, której najważniejsze spółki córki mieszczą się w Wielkiej Brytanii (BAE Systems plc) oraz Stanach Zjednoczonych (BAE Systems Inc.), jest producentem m.in. okrętów podwodnych typu Astute (opracowanych dla Royal Navy), transporterów Bradley (stworzonych dla US Army) oraz współproducentem m.in. samolotów Eurofighter Typhoon i F-35 Lightning II.

Teraz koncern chce więcej pracować także dla Wojska Polskiego. Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że podpisała z BAE Systems memorandum o dwustronnej współpracy. Firmy zadeklarowały w dokumencie, że chcą wspólnie dostarczać polskiej armii pojazdy dla wojsk lądowych. Mowa o M88A2 Hercules (Armored Recovery Vehicle – ARV), czyli opracowanych przez BAE Systems wozach zabezpieczenia technicznego przeznaczonych dla czołgów Abrams. Polska kupiła od Stanów Zjednoczonych 250 Abramsów, pierwsze dotrą w przyszłym roku. Ale to nie jedyne założenie porozumienia. BAE Systems i PGZ chcą również zaoferować Siłom Zbrojnym RP transportery opancerzone AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle), które zostały opracowane przez brytyjsko-amerykański koncern na potrzeby wojsk lądowych USA. Amerykanie zostali wyposażeni w gąsienicowe wozy AMPV w 2020 roku.

Przedstawiciele obu firm zaznaczają, że ich współpraca ma mieć charakter strategicznej kooperacji, a jej efekty „wydatnie przyczynią się do modernizacji technicznej polskiej armii”. – Dzisiejsza umowa to kamień milowy w naszym partnerstwie z PGZ, potwierdzający nasze zaangażowanie w dostarczanie kluczowych zdolności wspierających przedsięwzięcie, jakim jest modernizacja polskiej armii. Przygotowujemy się do dostarczenia najlepszych, najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia technicznego i pola walki, aby wyposażyć wojska lądowe w nowoczesne, sprawdzone platformy NATO niezbędne do zagwarantowania stabilności w Europie – mówił Jeremy Tondreault, szef BAE Systems Platforms & Services.

PGZ podkreśla z kolei, że dąży do osiągnięcia jak największych korzyści z partnerstwa z każdą firmą zaangażowaną w programy modernizacji Sił Zbrojnych RP. – BAE Systems zapewniła sobie znaczącą pozycję w wojskach lądowych dzięki M88 ARV i na kanwie tego sukcesu pracujemy nad wypracowaniem owocnego formatu współpracy, która zapewni wysokiej jakości usługi dla naszych żołnierzy, a także nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw – komentował Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Służby badają miejsce upadku pocisku
Salto mortale komandosa
Święto wojska pod hasłem SAFE
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kajakiem na światowe podium
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Śmierć w sercu Azji
Baobaby docierają do wojska
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Triumf wojskowych lekkoatletów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Walka, entuzjazm i nadzieja
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Z prądem i pod prąd
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Marzenia częściowo spełnione
PKW Irak zostaje w Jordanii
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Powstańcy są naszymi bohaterami
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Jak reagować w kryzysie?
Odniesione w walce rany łączą
„Albatros” dozbrojony
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Trudne początki polskich bombowców
MON i MSZ o szczycie NATO
Innowacje z PERUNA
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Rywalizacja o indeks WAT-u
Azjatycka szansa
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Jak obronić się przed dronami?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
W hołdzie powstańcom warszawskim
Pancerne starcie
Jelcze z Raciborza
Pierwszy krok do Invictusa
Rakietowcy na Hawajach
W Sejmie o rosyjskim pocisku
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wsparcie ma znaczenie
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Zmiana warty na granicy
Spadochronowy triumf
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Odnaleziono „Roja”
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Paliwowy krwiobieg NATO
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO