moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięć o Monte Cassino. Unikatowa wystawa i konferencja w Szczecinie

Wernisaż wystawy plenerowej „Bitwa o Monte Cassino 1944” oraz ogólnopolska konferencja naukowa na ten temat rozpoczęły w Szczecinie obchody 80. Rocznicy tej jednej z największych bitew Polaków w czasie II Wojny Światowej. Wydarzenia zorganizował szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa stanęła w środę rano w samym centrum miasta, na Placu Zgody. Składa się z 21 plansz, na których przedstawiono bitwę i losy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Jest unikatowa, bowiem fotografie w niej zamieszczone pochodzą z wielu źródeł i nierzadko są to zdjęcia dotąd niepublikowane albo mało znane.  To ekspozycja z archiwów prywatnych, m.in. prof. Bogusława i Michała Polaków, prof. Waldemara Handke a także z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorsku czy z berlińskiego Bundesarchiv, bo wystawa przedstawia bitwę z perspektywy polskiej, alianckiej a także niemieckiej.

Wystawę otworzył dyrektor szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie Krzysztof Męciński oraz profesorowie Bogusław i Michał Polakowie. Na otwarcie przyszli, udekorowani na białych koszulach czerwonymi makami, uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie.

REKLAMA

- To była wielka i bardzo ważna bitwa, a zwycięstwo w niej istotne także dlatego, że Niemcy traktowali Monte Cassino propagandowo kierując tam swoje najlepsze wojsko – spadochroniarzy Hermana Goeringa – mówił do młodzieży prof. Bogusław Polak, znany w Polsce badacz dziejów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dodał jednak, że wbrew powszechnej narracji, nie była to bitwa „najkrwawsza”. – Ułożono taką legendę, jednak 2 Korpusu stracił pod Monte Cassino 923 żołnierzy, licząc sobie niecałe 50 tys. Wojska – mówił naukowiec. Podkreślił znaczącą rolę kwatermistrzostwa i służb sanitarnych. – Była to największa bitwa materiałowa II wojny światowej. Do dziś w pieczarach wokół klasztoru znajduje się materiały wojskowe.  

Po otwarciu wystawy w niedalekim Przystanku Historia – centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa „Miejsce bitwy o Monte Cassino w pamięci zbiorowej Polaków i percepcji międzynarodowej” z udziałem przedstawicieli świata nauki z wielu ośrodków w kraju, m.in. Politechniki Koszalińskiej, która była partnerem wydarzenia, a także z oddziałów IPN, Uniwersytetu w Białymstoku, Instytutu im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Bitwa o Monte Cassino, której 80 rocznicę obchodzimy, była jedną z najważniejszych w historii oręża polskiego i wymaga pamięci o żołnierzach, którzy w niej walczyli, żołnierzach – tułaczach – zesłańcach na Syberię, z których dzięki gen. Andersowi udało się stworzyć silną, dobrze wyszkoloną armię, która odniosła w tej bitwie wielki sukces – mówi dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. – Musimy dbać o pamięć o niej, tym bardziej cieszę się z obecności na wernisażu wystawy i na konferencji naukowej nie tylko naukowców, ale i młodzieży z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie. Kto jak nie oni powinni szczególnie pielęgnować tę pamięć, a robią to od wielu lat.

To nie koniec upamiętniania walk o Monte Cassino. W piątek szczeciński IPN organizuje uroczystość pod pomnikiem „Pamięci Kombatantów” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W sobotę, 18 maja w rocznicę zatknięcia biało czerwonej flagi na ruinach klasztoru, w trakcie „Nocy Muzeów” szczeciński Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia na objerzenie wystawy artefaktów związanych z tą bitwą. Będą to oryginalne mundury, dokumenty i archiwalia IPN w Szczecinie, ale także strefa misia Wojtka dla dzieci i pokazy multimedialne. Na to wydarzenie przyjdą rekonstruktorzy ubrani w mundury 2 Korpusu Polskiego.  

red. PZ

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO