moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Jesteśmy jednym z najczęściej atakowanych państw świata, jeżeli chodzi o kwestie cyber. W 2023 roku było ponad 5,8 tys. ataków na sieci wojskowe. To jest ogromne wyzwanie, przed którym stoi Wojsko Polskie – mówił Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, podczas otwarcia Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON w Poznaniu.

Pomysłodawcą dwudniowego Kongresu jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wyjaśniał wiceminister Cezary Tomczyk podczas wystąpienia inaugurującego, Kongres ma pomóc państwowym instytucjom zaangażowanym w cyberbezpieczeństwo lepiej zrozumieć wyzwania cyfrowego świata. Wiceszef MON-u zaznaczył, że inicjatywa resortu obrony spotkała się z dużym zainteresowaniem. – Udało się nam zebrać w jednym miejscu podmioty resortu obrony narodowej, podmioty podlegające Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także służby oraz instytucje państwowe, operatorów kluczowych usług, samorządy czy wreszcie cywilne i wojskowe ośrodki akademickie oraz firmy komercyjne – wymieniał Cezary Tomczyk.

Wiceminister przyznał, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakim muszą mierzyć się Siły Zbrojne RP. – Jesteśmy jednym z najczęściej atakowanych państw świata, jeżeli chodzi o kwestie cyber. W 2023 roku było ponad 5,8 tys. ataków na sieci wojskowe – podał Tomczyk. – Każdego dnia nasi przeciwnicy zwiększają swoje zdolności i każdego dnia my musimy pracować nad tym, żeby rozwijać swoje – podkreślał.

Aby jeszcze lepiej odpowiadać na zagrożenia w cyberprzestrzeni, Ministerstwo Obrony Narodowej chce utworzyć Zintegrowane Centrum Cyberbezpieczeństwa. Jak wyjaśniał wiceszef MON-u, chodzi o to, by wszystkie państwowe służby miały na bieżąco informacje o zagrożeniach w cyberprzestrzeni.

Polska w czołówce

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który swoim referatem otworzył ekspercką część Kongresu, wyraźnie podkreślał, że w dziedzinie cyberbezpieczeństwa nasz kraj nie ma się czego wstydzić, a ogromna w tym zasługa polskiej armii. – Polska cybertarcza jest jedną z pięciu najlepszych na świecie. Jesteśmy tam, gdzie są dzisiaj Amerykanie, Brytyjczycy, Chińczycy, a także Izrael – mówił wicepremier. Dodał, że nasz kraj dysponuje w zakresie bezpieczeństwa tak dużym doświadczeniem i możliwościami, że jest w stanie pomagać innym krajom. – Polska jest nie tylko odpowiedzialna za swoje cyberbezpieczeństwo, lecz także za bezpieczeństwo sieciowe naszych przyjaciół z Ukrainy. To Polska dostarcza Starlinki do Ukrainy i zapewnia tam internet. To Polska dzisiaj odpowiada za funkcjonowanie systemu przetwarzania danych w administracji podatkowej Ukrainy – wymieniał Gawkowski.


Film: Maciej Bąkowski, Krzysztof Wilewski / ZbrojnaTV

Szef resortu cyfryzacji zapowiedział podczas Kongresu, że do końca roku do Sejmu trafi projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, a środki, którymi dysponuje obecnie Fundusz Cyberbezpieczeństwa, zostaną podwojone.

Bez współpracy międzynarodowej ani rusz

W konferencji INSECON bierze udział również liczna reprezentacja zagranicznych specjalistów, m.in. z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Danii, Gruzji, Holandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Peru, Singapuru, ze Słowenii, Stanów Zjednoczonych i z Włoch.

Gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, podkreślał, że współpraca międzynarodowa to klucz do skuteczności w walce z zagrożeniami cyberprzestrzeni. – Szybka wymiana informacji o zagrożeniach pozwala nam wyprzedzić ruchy naszych przeciwników. Stąd też decyzje o tym, by zacieśniać współpracę międzynarodową z naszymi partnerami, którzy są na odpowiednim poziomie dojrzałości w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale również z dostawcami rozwiązań teleinformatycznych, które są implementowane w naszych systemach – podkreślał gen. Molenda.

Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON są Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Grupa MTP. Konferencję objęły patronatem: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, NASK. Przemysłowym partnerem strategicznym Kongresu została firma Microsoft, a tzw. partnerem srebrnym – Vector Synergy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ECSC, INSECON

dodaj komentarz

komentarze


Szermierze i pięściarki na podium
At the Controls of F-35A Husarz
Zbrodnicza farsa
Apetyt Smoka rośnie
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Akcja na jeziorze
Polski wkład w operację „Overlord”
Sonda dla Jastrzębia
Musztra i marsz ubezpieczony
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kraków zaprosił weteranów
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Ratunek na polu walki
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Cyberparasol nad wyborami
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wsparcie ma znaczenie
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Podróż w ciemność
Sportowe jubileusze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orka tuż, tuż
„Strzała weterana” spaja środowisko
Ważne decyzje w Brukseli
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Marsz gąsienicowych kolumn
Bez zmian w emeryturach
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
AMW oferuje mieszkania
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Niebo bez dominacji
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Sojusz Madrytu i Warszawy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Elektronika dla obrony powietrznej
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Mundur, medale i duma
Równanie z „Iksem”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Śmierć w sercu Azji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Koło zamachowe gospodarki
Ratunek z powietrza
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Wojna pod lupą
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Święto DGRSZ
Przerzut Abramsów do Lublina
Zełenski traci Order Orła Białego?
Powietrzne cysterny dla Polski
PKW Irak zostaje w Jordanii
Atak w Porcie Elbląg

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO