moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Projekt cyber dla studentów

W 16 cywilnych uczelniach publicznych z inicjatywy resortów: obrony narodowej oraz edukacji i nauki rozpoczął się projekt „Akademia_CYBER.MIL”. Jest on adresowany do studentów i ma nie tylko uświadamiać im zagrożenia w cyberprzestrzeni i uczyć o przeciwdziałaniu im, ale także przyczynić się do wykształcenia kadr wojskowych specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo jest obecnie traktowane jako priorytetowe w wielu dziedzinach życia. Także dla resortu obrony narodowej jest ono jednym z głównych obszarów działania. Już w 2019 roku zainicjowany został program „CYBER.MIL.2.0”, mający na celu rozwój potencjału sił zbrojnych do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Jedną z wdrożonych wówczas koncepcji był projekt „CYBER.MIL z klasą”, w efekcie którego w 16 województwach w Polsce powstały klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Program stał się jednym ze sposobów na kształcenie specjalistów, którzy w przyszłości będą mogli podjąć pracę w obszarze bezpieczeństwa informatycznego i teleinformatycznego, np. w instytucjach administracji państwowej czy wojskowej.

Pilotaż w Legnicy

REKLAMA

Podobny cel stoi przed nowym, wspólnym projektem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji i Nauki „Akademia_CYBER.MIL”. Jest on adresowany do studentów, a jego celem jest wsparcie uczelni wyższych w realizacji programów kształcenia poprzez m.in. przeprowadzenie cyklu wykładów z obszaru szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i IT.

– Projekt ma też popularyzować wizerunek wojska polskiego jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca do podjęcia pracy przez absolwentów, promować rozwój kariery zawodowej na rzecz cyberbezpieczeństwa oraz zwiększać potencjał i poziom bezpieczeństwa naszego kraju w tym obszarze – informują przedstawiciele MON-u.

Pilotażowo ruszył on w ubiegłym roku w jednej tylko uczelni w kraju – w Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy. Studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym i informatyką mogli wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. inżynierii społecznej czy wojny informacyjnej.

– Potencjał sił zbrojnych, jeśli chodzi o doświadczenia i praktyczne działanie w zapewnieniu cyerbezpieczeństwa, jest dla nas niezwykle ważny. Biorąc udział w programie, korzystamy z tej unikatowej wiedzy. Sądzę, że już nasz udział w pilotażu znacząco podniósł poziom wiedzy naszych studentów w zakresie cyberbezpieczeństwa, zagrożeń i przeciwdziałania im. Zresztą projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, biorą w nim udział także nasi dydaktycy, a także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi Grzegorz Majewicz prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.

W tym roku do programu dołączyło 15 kolejnych placówek. To przede wszystkim uczelnie zawodowe, działające w mniejszych ośrodkach miejskich (do 100 tys. mieszkańców), które prowadzą kształcenie na kierunkach technicznych, związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem. Na liście są m.in. Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku i Akademia im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

W każdej uczelni początkiem projektu są tzw. Wojskowe Dni Otwarte. Jako pierwsze odbyły się one w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie (w poszczególnych uczelniach będą się odbywać do końca października). Uczestnicy mogli zapoznać się z rodzajami służby, obejrzeć pokazy nowoczesnego sprzętu wojskowego i indywidualnego wyposażenia żołnierzy, treningi strzeleckie, pokazy musztry.

Wykłady dla każdego

Podczas roku akademickiego z kolei na każdej z uczelni będą odbywać się otwarte wykłady. Będą one prowadzone w ramach czterech modułów: „Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa”, „Wojna operacyjno-informacyjna”, „Higiena w cyberbezpieczeństwie” oraz „Ataki w cyberprzestrzeni”. Z wykładami w murach uczelni będą gościć przedstawiciele m.in.: Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa oraz uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Projekt przewiduje także praktyki dla najlepszych studentów, organizowane w jednostkach wojskowych i instytucjach podległych Ministerstwo Obrony Narodowej zajmujących się problematyką cyberbezpieczeństwa. – W ramach edycji pilotażowej w takich praktykach uczestniczyło czterech naszych studentów. Z rozmów z nimi wiem, że poziom był bardzo wysoki, a wiedza, którą z nich wynieśli, spora i konkretna. To oczywiście nie daje żadnych uprawnień do bycia specjalistą z zakresu cyber, ale myślę, że to doskonały wstęp do tego, aby takie właśnie osoby mogły stanowić przyszłe kadry sił zbrojnych – mówi prodziekan Majewicz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Test współpracy dla bezpieczeństwa
 
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO