Procedury na czas wojny oraz sytuacji kryzysowych, wskazanie zakresu odpowiedzialności służb i administracji oraz miejsc tymczasowego schronienia – to między innymi ma określać ustawa o obronie cywilnej. W nowych przepisach znajdą się też zadania dla Korpusu Ochrony Cywilnej. Projekt ma w maju trafić do Sejmu.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa poświęcona ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, nad którą pracuje rząd. O założeniach projektu mówili wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej oraz Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Siły Zbrojne Rzeczpospolitej, siła NATO to gwarancja polskiego bezpieczeństwa. Ale przykład walczącej heroicznie od dwóch lat Ukrainy pokazuje, że nie byłoby możliwości udzielenia jej wsparcia, gdyby nie opór ludności w pierwszych dniach. Zatrzymanie ofensywy rosyjskiej na Kijów stało się możliwe dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa – przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier podkreślał, że nie może to być jednak ruch chaotyczny. – Działanie obrony cywilnej i ochrony ludności musi być określone w strukturze państwa. Najpierw ochrony, jeśli jest czas pokoju, a obrony, jeśli dojdzie do czasu kryzysu, wojny – zaznaczył szef MON-u.
Wicepremier podkreślał, że obywatele są największą siłą, największą armią. – Żeby to wszystko zadziałało każdy musi wiedzieć co robić, jakie są jego zadania, jego miejsce. Kto dowodzi, kto sprawuje nadzór nad udzielaniem pomocy. Po to jest właśnie ustawa o obronie cywilnej – wyjaśniał wicepremier.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, który stanie na czele obrony cywilnej, przedstawił sześć filarów, założeń ustawy. – Po pierwsze zostanie zaprojektowany system ostrzegania i alarmowania o sytuacjach niebezpiecznych. Dzięki niemu wszelkie instytucje państwa, które mają zdolność docierania do pojedynczego człowieka, będą w stanie przekazać informacje o nadchodzącym zagrożeniu. W sytuacji krytycznej każdy otrzyma informację o tym, co się dzieje i co należy zrobić – mówił Kierwiński. Drugi filar to plany zabezpieczenia ludności. – Są takie sytuacje, w których państwo musi przetransportować zagrożoną ludność w określone miejsca. Użyć całej swojej infrastruktury: drogowej, kolejowej, także z użyciem wojska i policji. Wszystkie procedury z tym związane zostaną opisane w ustawie – zapewniał minister. Kolejny filar dotyczy schronów. – Wprowadzimy jasne kryteria związane z budową nowych obiektów, tak żeby miały one podpiwniczenia i garaże, by mogły spełniać rolę tymczasowych miejsc ochrony ludności – mówił Kierwiński. Zapewnił też, że miejsca, w których w razie potrzeby będzie można się schronić, będą ewidencjonowane oraz regularnie sprawdzane.
Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak / ZbrojnaTV
Szef MSWiA zapowiedział również, że trzeba zbudować odporność Polaków na zagrożenia. Jak podkreślał, każdy musi być świadomy, z jakimi zagrożeniami może się spotkać i jak na nie reagować. A wicepremier Kosiniak-Kamysz dodał, że istotny jest tu także program edukacyjny, dzięki któremu dzieci będą się uczyć np. pierwszej pomocy. – Kolejną kwestią będzie stworzenie struktur ochrony ludności i obrony cywilnej. Chodzi tu o zestaw procedur i wskazanie zakresu odpowiedzialności służb państwowych – kontynuował Marcin Kierwiński. Jako ostatni filar systemu minister wskazał funkcjonowanie obrony ludności w czasie wojny. – Zbudujemy Korpus Ochrony Cywilnej składający się z ludzi, którzy będą odpowiadać za konkretne zadania, gdy przyjdzie czas „W”. Te osoby będą zwolnione z bieżącej mobilizacji wojskowej – tłumaczył. – Chcemy do tego zaangażować, oczywiście zupełnie dobrowolnie, byłych funkcjonariuszy różnych służb, funkcjonariuszy MSWiA, a także ochotniczych straży pożarnych – wyjaśniał minister.
Obrona cywilna będzie finansowana z nowo powołanego funduszu, który ma być zasilany przez rząd oraz samorządy.
Przygotowanie ustawy rząd konsultuje z samorządami i organizacjami pozarządowymi, szczególną rolę pełni tu ochotnicza straż pożarna. Proces konsultacji ma się zakończyć około 20 kwietnia. – Chcemy, by projekt trafił do prac sejmowych pod koniec maja – zapowiedział Marcin Kierwiński.
W realizację ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie zaangażowane również Wojsko Polskie. – Armia uczestniczy na wszystkich liniach obrony państwa – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON
komentarze