Potrzebujemy transformacji polskiej armii i podnoszenia jej zdolności. Potrzebujemy jedności, odbudowy wspólnoty, bo inaczej się nie obronimy. Potrzebujemy ustawy o obronie cywilnej, którą rząd niedługo będzie prezentował – ogłosił na antenie radiowej Jedynki wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u liczy w tej sprawie na zrozumienie wszystkich ugrupowań politycznych.
Władysław Kosiniak-Kamysz był dziś gościem porannej audycji „Sygnały dnia” na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Jednym z poruszanych tematów było Wojsko Polskie, m.in. utworzenie telefonu zaufania dla żołnierzy oraz konieczność zwiększania zdolności sił zbrojnych.
– Potrzebujemy nie tylko transformacji polskiej armii, lecz także podnoszenia jej zdolności, potrzebujemy gigantycznej inwestycji w szkolenia żołnierzy. To są pierwsze wnioski po pierwszych tygodniach w MON-ie. Potrzebujemy jedności, odbudowy wspólnoty, bo inaczej się nie obronimy. Potrzebujemy ustawy o obronie cywilnej, którą minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński będzie niedługo prezentował – zapowiedział w wywiadzie radiowym Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef resortu obrony przyznał, że liczy w tym zakresie na współpracę z opozycją. Przypomniał też, że przygotowaną przez poprzedni rząd ustawę o obronie ojczyzny przyjęto w Sejmie niemal jednogłośnie. – Liczę, że z ustawą o obronie cywilnej będzie podobnie – przyznał wicepremier. – Jestem za tym, by toczyć spór o rzeczy ważne. Różnorodność i jedność w tej różnorodności jest możliwa i to się nazywa racja stanu. Polska ma rację stanu i muszą ją wypełniać wszystkie strony sporu politycznego. Racją stanu Polski jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom – dodał minister obrony narodowej.
Władysław Kosiniak-Kamysz o przygotowywanej ustawie dotyczącej obrony cywilnej mówił już kilka dni temu podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych władz z Małopolski. Podkreślił wówczas, że samorząd jest potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, a obrona cywilna i ochrona ludności to zadania rządu i samorządu.
Zgodnie z definicją obrona cywilna jest to system, który ma na celu ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury oraz ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny, a także współdziałanie w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof. Przygotowanie projektu ustawy o obronie cywilnej leży w kompetencjach MSWiA. W tym zakresie współpracować będzie także MON.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON
komentarze