Nietypowy bieg na dystansie 100 km organizowany przez wojskowy klub Meta przyciągnął w tym roku tłumy. 40 km w mundurze polowym – a pierwsze 20 z plecakiem o wadze 10 kg – i 60 km w stroju sportowym najszybciej pokonali kpr. Maciej Dutkiewicz i ppor. Aleksandra Turkowska. Oboje po raz pierwszy triumfowali w najdłuższym biegu z cyklu Wielkiego Szlema Komandosa.
VIII Setkę Komandosa ukończyła rekordowa liczba mężczyzn i kobiet – odpowiednio 501 i 64. – Oprócz rekordowej obsady zanotowaliśmy też rekordową liczbę zgłoszonych osób, jak i tych, które nie ukończyły biegu. Do mety nie dotarło aż 120 zawodników. Najczęściej do zejścia z trasy zmuszały ich obtarcia stóp – podkreśla st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Wojskowego Klubu Biegacza Meta i dyrektor biegów organizowanych przez lubliniecki klub.
Organizatorzy zarejestrowali też rekordową liczbę sklasyfikowanych drużyn. – Tylko dwóch zabrakło do setki. Jednak te wszystkie rekordy wymagały od nas jeszcze lepszego przygotowania imprezy. Tak poważnego wyzwania logistycznego jeszcze nie mieliśmy. A należy pamiętać, że musieliśmy się zająć zawodnikami przez prawie 20 godzin, licząc tylko sam czas przebywania przez nich na trasie – dodaje chorąży. Bieg rozpoczął się 15 marca o godzinie 22, a ostatni ze sklasyfikowanych zawodników zameldował się na mecie po 19 godz. 55 min 52 s od startu.
Z kolei na tego pierwszego zawodnika przyszło czekać organizatorom 9 godz. 17 min 39 s. Tyle czasu potrzebował na pokonanie 100 km kpr. Maciej Dutkiewicz z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej. Żandarm od samego początku nadawał ton rywalizacji. Jako pierwszy po 20 km biegu zostawił plecak. Pierwszą dwudziestokilometrową rundę ukończył w czasie 1 godz. 41 min 56 s. Drugi z biegaczy – mł. chor. Służby Ochrony Państwa Przemysław Kaliński – tracił do niego prawie 6 minut. Podczas kolejnych czterech rund kolejność na dwóch czołowych pozycjach już nie uległa zmianie. A kpr. Dutkiewicz powiększył przewagę do ponad pół godziny. Obaj zawodnicy jako jedyni ukończyli bieg szybciej niż w 10 godzin. Natomiast poniżej 11 godzin biegło i maszerowało tylko siedmiu biegaczy. W limicie połowy doby zmieściło się 20 zawodników i dwie zawodniczki.
Dwiema zawodniczkami, które na pokonanie dystansu potrzebowały mniej niż 12 godzin, były ppor. Aleksandra Turkowska z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oraz st. szer. Agata Matejczuk z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. Podporucznik po pierwszych 20 km przegrywała z reprezentantką 25 Brygady Kawalerii Powietrznej o prawie 27 min. Drugą rundę bez plecaka szeregowa Matejczuk pokonała niemal w identycznym czasie jak pierwszą – w 2 godz. 16 min 12 s. Z kolei jej rywalka z 6 Brygady Powietrznodesantowej bez plecaka biegła o 26 minut szybciej. Ppor. Turkowska była też szybsza w stroju sportowym – na każdej rundzie notowała coraz lepsze czasy. Trzecią rundę pokonała w 2 godz. 15 min 55 s, czwartą rundę w 2 godz. 9 min 40 s i piątą w 2 godz. 7 min 40 s. Reprezentantka 6 BPD bardzo dobrze rozłożyła siły i na mecie zameldowała się na 15. pozycji w klasyfikacji open.
W rywalizacji drużynowej, do której liczono czas trzech zawodników, najlepszy wynik zanotowali żołnierze z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Plut. Damian Zagulak, st. kpr. Artur Nowicki i st. szer. spec. Piotr Bławat uzyskali czas 34 godz. 42 min 25 s. Drugą pozycję wywalczyli reprezentanci 8 Batalionu Walki Radioelektronicznej. Żołnierze dopingowani przez zeszłorocznego zwycięzcę VII Setki Komandosa ppor. Krzysztofa Żebrowskiego stracili do zwycięzców 1 godz. 16 min 16 s. Natomiast trzecie miejsce na podium zajęła ekipa z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic – ich rezultat: 36 godz. 59 min 12 s.
Setka Komandosa od kilku lat stanowi największe wyzwanie dla zawodników, którym marzy się ukończenie elitarnego cyklu Wielkiego Szlema Komandosa i zdobycie specjalnego medalu oraz uprawnień do noszenia baretki na mundurze wyjściowym. VIII Setka Komandosa była trzecim biegiem zaliczanym do cyklu. Wcześniej odbył się X Ćwierćmaraton Komandosa w Słupsku i XV Półmaraton Komandosa w Warszawie. Do ukończenia tegorocznego WSzK pozostał październikowy XXVIII Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa i listopadowy XXI Maraton Komandosa. – Medal za ukończenie Wielkiego Szlema Komandosa staje się coraz bardziej cenny. Wielu żołnierzy i przedstawicieli innych służb mundurowych chce go mieć. Stąd też rekordowa obsada tegorocznych biegów wchodzących w skład cyklu – twierdzi chorąży Rosiński.
Wyniki
1. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 9 godz. 17 min 39 s
2. mł. chor. SOP Przemysław Kaliński (Służba Ochrony Państwa) 9 godz. 48 min 7 s
3. kmdr Dariusz Kieliszek (wojska obrony cyberprzestrzeni) 10 godz. 6 min 18 s
4. Łukasz Maćkowiak (Ochotnicza Straż Pożarna Bronków) 10 godz. 13 min 17 s
5. st. szer. Mariusz Gąsiorowski (8 Batalion Walki Radioelektronicznej Grudziądz) 10 godz. 35 min 39 s
6. Kamil Rogaczewski (Rząśnia) 10 godz. 55 min 33 s
…
15. (I miejsce w rywalizacji kobiet) ppor. Aleksandra Turkowska (6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice) 11 godz. 32 min 52 s
18. (II) st. szer. Agata Matejczuk (1 Batalion Kawalerii Powietrznej) 11 godz. 46 min 47 s
33. (III) Ines Wojciechowska (Młody vs Stary) 12 godz. 22 min 39 s
34. (IV) st. kpr. pchor. Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 12 godz. 24 min 6 s
38. (V) st. sierż. Agnieszka Jeż (Reprezentacja Polskiej Policji) 12 godz. 39 min 14 s
67. (VI) szer. Anna Piasecka-Wszoła (Dowództwo 2 Korpusu Polskiego – Dowództwo Komponentu Lądowego Kraków) 13 godz. 23 min 50 s.
autor zdjęć: ZmierzymyCzas.pl
komentarze