moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwierćmaraton Komandosa pełen rekordów

Jubileuszowy X Ćwierćmaraton Komandosa ukończyło 669 uczestników. Na mecie tej imprezy, organizowanej od 2015 roku, jeszcze nigdy nie zameldowało się aż tylu biegaczy. Najszybciej trasę o długości 10 km 550 m pokonali st. szer. spec. Norbert Jefimczyk i kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka. Oboje po raz pierwszy stanęli na najwyższym stopniu podium „ćwiartki komandosa”.

Dla triumfatorów X Ćwierćmaratonu Komandosa „Czarno to widzę” nie był to pierwszy start w tej imprezie. Nie po raz pierwszy stali też na podium. St. szer. spec. Norbert Jefimczyk był dwukrotnie drugi (w 2022 i 2023 roku), a kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka była trzecia przed dwoma laty. Już na początku trasy jubileuszowej „ćwiartki komandosa” oboje ruszyli ostro do przodu. Po 100 metrach od startu zlokalizowanego na terenie Uniwersytetu Pomorskiego z bramy tej uczelni wybiegali na pierwszych pozycjach. Na półmetku mieli już wyraźną przewagę nad konkurentami i utrzymali ją do mety.

 

REKLAMA

Walka o miejsca na podium

St. szer. spec. Norbert Jefimczyk, reprezentujący pierwszą drużynę składającą się z żołnierzy 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża, wyprzedził o 53 s st. mata Adama Struka z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, zwycięzcę siódmej edycji imprezy. Trzecie miejsce zajął również reprezentant gdyńskiego RCI – kpr. Patryk Stypułkowski. Debiutujący w ćwierćmaratonie kapral stracił do zwycięzcy 2 min 34 s. Trzykrotny wicemistrz Wojska Polskiego w biegach przełajowych w kategorii mężczyzn do 35 lat na dystansie 3 km (z lat 2021, 2022 i 2023 ) bardzo się cieszył z trzeciego miejsca. – To był najbardziej wymagający bieg, w jakim do tej pory brałem udział. Walka o trzecią pozycję była do samego końca. Kiedy w trakcie biegu okazało się, że jest szansa powalczyć o miejsce na podium, to ją wykorzystałem – przyznaje kapral i dodaje, że podbiegi były trudne, a zbiegi jeszcze trudniejsze.


Film: Jacek Szustakowski/ Zbrojna TV

Kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na metę wbiegła na 46. pozycji w klasyfikacji open. Trasę pokonała w 1 godz. 5 min 8,9 s. Drugą w rywalizacji kobiet Zuzannę Głombiowską wyprzedziła o blisko półtorej minuty. Dla zawodniczki z grupy Runpassion.PL Team to nie był pierwszy sukces odniesiony w „ćwiartce komandosa” – w 2018 roku była trzecia. Z kolei w tym roku trzecią lokatę wywalczyła szer. Wiktoria Metlicka z drużyny 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Reprezentantka gospodarzy imprezy do zwyciężczyni straciła dwie minuty. Na mecie zameldowało się aż 95 kobiet – to też jeden z rekordów jubileuszowej imprezy. Kolejny rekord organizatorzy zawodów – Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub Ventum”, którą kieruje kmdr ppor. rez. Dariusz Kloskowski – odnotowali w kategorii sklasyfikowanych na mecie drużyn. W rywalizacji mężczyzn o miejsca na podium walczyło 40 ekip, a wśród kobiet cztery. W męskiej klasyfikacji drużynowej pierwsze dwa miejsca zajęły teamy wystawione przez gospodarzy. W zwycięskiej ekipie 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża pobiegli: zwycięzca indywidualny st. szer. spec. Norbert Jefimczyk oraz zawodnicy, którzy zajęli czwarte i piąte miejsce – kpr. Michał Pytlak i mł. chor. Artur Pelo. Na trzeciej pozycji natomiast sklasyfikowano ekipę wystawioną przez wojska obrony cyberprzestrzeni. Wśród kobiet triumfowała drużyna z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu przed reprezentacją gospodarzy i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Rekordzista Pelo i baretka

W dziesięciu edycjach Ćwierćmaratonu Komandosa triumfatorami biegu w klasyfikacji indywidualnej było czterech mężczyzn i osiem kobiet. Rekordzistą pod względem wygranych „ćwiartek” jest mł. chor. Artur Pelo. Żołnierz 7 BOW aż sześć razy stał na najwyższym stopniu podium – w latach: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2022. Raz był drugi – w 2021 roku i raz trzeci – w 2023 roku. Pierwszą i ostatnią edycję natomiast ukończył na piątej pozycji. – Historia zatoczyła koło. Zacząłem od piątego miejsca i jubileuszowy bieg również kończę jako piąty. Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się przebiec wszystkie 10 „ćwiartek” – mówi chorąży. Przypomniał też, że po pierwszej edycji imprezy obiecał sobie, iż do kolejnych postara się lepiej przygotować. I ta sztuka mu się udała. W jubileuszowym biegu jednak krótko się cieszył, że biegnie na trzeciej pozycji. – Niestety, tylko przez chwilę byłem blisko podium. Dwa tygodnie przed biegiem chorowałem i przez chorobę zabrakło mi tych sił, aby utrzymać tempo dwóch mijających mnie rywali – dodaje sześciokrotny zwycięzca ćwierćmaratonu.

Chorąży Pelo podkreślił też, że w tym roku na trasie biegu pojawiło się prawie dwa razy więcej żołnierzy, policjantów, strażaków i przedstawicieli innych służb mundurowych niż w rekordowym pod względem frekwencji zeszłym roku. Jego zdaniem wiąże się to z coraz większą chęcią ukończenia przez biegaczy elitarnego cyklu Wielkiego Szlema Komandosa, nad którym patronat sprawuje Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. – Każdy bieg, który organizuje Meta, przyciąga różne służby mundurowe, a jeszcze zanim powstał Szlem Komandosa, to na popularności zyskały też biegi w Słupsku i Warszawie. Rośnie liczba chętnych, by ukończyć ten cykl i zdobyć w nagrodę specjalny medal oraz baretkę na mundur wyjściowy – twierdzi mł. chor. Artur Pelo.


gen. bryg. Mariusz Chmielewski

O medal i baretkę za ukończenie Wielkiego Szlema Komandosa powalczą w tym roku m.in. st. mar. Rafał Wraga i gen. bryg. Mariusz Chmielewski. Marynarz, który służy na holowniku H-7 w Dywizjonie Okrętów Wsparcia, w X Ćwierćmaratonie Komandosa, w którym debiutował, uplasował się na 22. pozycji. – Jestem zadowolony z debiutu. Chciałem ukończyć bieg w czasie poniżej godziny i prawie mi się to udało. Trasa była wymagająca, pełna ostrych podbiegów i trudnych zbiegów – mówi marynarz i zaznacza, że planuje ukończenie pozostałych czterech biegów zaliczanych do komandoskiego cyklu. Z kolei gen. bryg. Chmielewski, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, był zadowolony z zajęcia 131. miejsca i wyznał, że ukończenie Wielkiego Szlema Komandosa jest jego marzeniem.

„Czarno to widzę”

Kiedy przed dziewięcioma laty ppłk Andrzej Liśniewski z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, wówczas w stopniu kapitana, organizował I Ćwierćmaraton Komandosa „Czarno to widzę”, wcale nie przypuszczał, że formuła imprezy tak się spodoba i że doczeka aż dziesiątej edycji. Pomysłodawcy zawodów marzy się teraz dziesięć razy więcej „ćwiartek komandosa”. – Do setki musimy ciągnąć, aby te zawody nadal się rozwijały. Dzisiaj zauważyłem bardzo dużo nowych twarzy wśród biegaczy i to mnie bardzo cieszy. Wiem, że wśród nich jest wielu takich, którzy zamierzają ukończyć wszystkie biegi zaliczane do cyklu Wielkiego Szlema Komandosa – mówi oficer.

Warto przypomnieć, że nazwa ćwierćmaratonu „Czarno to widzę” żartobliwie nawiązuje do miejscowości, w której początkowo był rozgrywany, ale i do stopnia trudności biegu. Pierwsze pięć edycji imprezy zorganizowano w miejscowości Czarne w województwie pomorskim. Od 2020 roku natomiast zawodnicy rywalizują o medale „ćwiartki komandosa” w Słupsku. Choć biegi już nie odbywają się w Czarnem i – o czym świadczy frekwencja – zawodników nie odstraszają trudy pokonania trudnej trasy w umundurowaniu polowym oraz z plecakiem ważącym 10 kilogramów, nazwa „Czarno to widzę” została. Nie zmieniły się też biegi wchodzące w skład Wielkiego Szlema Komandosa. Drugi w cyklu jest XV Półmaraton Komandosa (odbędzie się 17 lutego w Warszawie), trzeci – VIII Setka Komandosa (15 marca w Lublińcu), czwarty – XXVIII Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa (5 października w Lublińcu), a piąty – XXI Maraton Komandosa (30 listopada w Lublińcu).

Wyniki
1. st. szer. spec. Norbert Jefimczyk (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 48 min 15,9 s
2. st. mat Adam Struk (wojska obrony cyberprzestrzeni) – 49 min 7,2 s
3. kpr. Patryk Stypułkowski (wojska obrony cyberprzestrzeni) –50 min 50 s
4. kpr. Michał Pytlak (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 51 min 27,8 s
5. mł. chor. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 51 min 40,3 s
6. asp. sztab. Paweł Piotraschke (Szkoła Policji w Słupsku) – 52 min 30,4 s
7. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) – 53 min 2,4 s
8. plut. Robert Czerniak (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) – 53 min 51 s
9. st. szer. Aleksander Burzyński (73 Batalion Lekkiej Piechoty Słupsk) – 54 min 57,9 s
10. st. szer. Szymon Szmist (3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej) – 55 min 12,3 s

46. kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 1 godz. 5 min 8,9 s
56. Zuzanna Głombiowska (Runpassion.PL Team) – 1 godz. 6 min 36,6 s
64. szer. Wiktoria Metlicka (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 1 godz. 7 min 9,3 s

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Orzeł dla bohaterów
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO