Jubileuszowy X Ćwierćmaraton Komandosa ukończyło 669 uczestników. Na mecie tej imprezy, organizowanej od 2015 roku, jeszcze nigdy nie zameldowało się aż tylu biegaczy. Najszybciej trasę o długości 10 km 550 m pokonali st. szer. spec. Norbert Jefimczyk i kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka. Oboje po raz pierwszy stanęli na najwyższym stopniu podium „ćwiartki komandosa”.
Dla triumfatorów X Ćwierćmaratonu Komandosa „Czarno to widzę” nie był to pierwszy start w tej imprezie. Nie po raz pierwszy stali też na podium. St. szer. spec. Norbert Jefimczyk był dwukrotnie drugi (w 2022 i 2023 roku), a kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka była trzecia przed dwoma laty. Już na początku trasy jubileuszowej „ćwiartki komandosa” oboje ruszyli ostro do przodu. Po 100 metrach od startu zlokalizowanego na terenie Uniwersytetu Pomorskiego z bramy tej uczelni wybiegali na pierwszych pozycjach. Na półmetku mieli już wyraźną przewagę nad konkurentami i utrzymali ją do mety.
Walka o miejsca na podium
St. szer. spec. Norbert Jefimczyk, reprezentujący pierwszą drużynę składającą się z żołnierzy 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża, wyprzedził o 53 s st. mata Adama Struka z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, zwycięzcę siódmej edycji imprezy. Trzecie miejsce zajął również reprezentant gdyńskiego RCI – kpr. Patryk Stypułkowski. Debiutujący w ćwierćmaratonie kapral stracił do zwycięzcy 2 min 34 s. Trzykrotny wicemistrz Wojska Polskiego w biegach przełajowych w kategorii mężczyzn do 35 lat na dystansie 3 km (z lat 2021, 2022 i 2023 ) bardzo się cieszył z trzeciego miejsca. – To był najbardziej wymagający bieg, w jakim do tej pory brałem udział. Walka o trzecią pozycję była do samego końca. Kiedy w trakcie biegu okazało się, że jest szansa powalczyć o miejsce na podium, to ją wykorzystałem – przyznaje kapral i dodaje, że podbiegi były trudne, a zbiegi jeszcze trudniejsze.
Film: Jacek Szustakowski/ Zbrojna TV
Kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na metę wbiegła na 46. pozycji w klasyfikacji open. Trasę pokonała w 1 godz. 5 min 8,9 s. Drugą w rywalizacji kobiet Zuzannę Głombiowską wyprzedziła o blisko półtorej minuty. Dla zawodniczki z grupy Runpassion.PL Team to nie był pierwszy sukces odniesiony w „ćwiartce komandosa” – w 2018 roku była trzecia. Z kolei w tym roku trzecią lokatę wywalczyła szer. Wiktoria Metlicka z drużyny 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Reprezentantka gospodarzy imprezy do zwyciężczyni straciła dwie minuty. Na mecie zameldowało się aż 95 kobiet – to też jeden z rekordów jubileuszowej imprezy. Kolejny rekord organizatorzy zawodów – Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub Ventum”, którą kieruje kmdr ppor. rez. Dariusz Kloskowski – odnotowali w kategorii sklasyfikowanych na mecie drużyn. W rywalizacji mężczyzn o miejsca na podium walczyło 40 ekip, a wśród kobiet cztery. W męskiej klasyfikacji drużynowej pierwsze dwa miejsca zajęły teamy wystawione przez gospodarzy. W zwycięskiej ekipie 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża pobiegli: zwycięzca indywidualny st. szer. spec. Norbert Jefimczyk oraz zawodnicy, którzy zajęli czwarte i piąte miejsce – kpr. Michał Pytlak i mł. chor. Artur Pelo. Na trzeciej pozycji natomiast sklasyfikowano ekipę wystawioną przez wojska obrony cyberprzestrzeni. Wśród kobiet triumfowała drużyna z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu przed reprezentacją gospodarzy i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Rekordzista Pelo i baretka
W dziesięciu edycjach Ćwierćmaratonu Komandosa triumfatorami biegu w klasyfikacji indywidualnej było czterech mężczyzn i osiem kobiet. Rekordzistą pod względem wygranych „ćwiartek” jest mł. chor. Artur Pelo. Żołnierz 7 BOW aż sześć razy stał na najwyższym stopniu podium – w latach: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2022. Raz był drugi – w 2021 roku i raz trzeci – w 2023 roku. Pierwszą i ostatnią edycję natomiast ukończył na piątej pozycji. – Historia zatoczyła koło. Zacząłem od piątego miejsca i jubileuszowy bieg również kończę jako piąty. Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się przebiec wszystkie 10 „ćwiartek” – mówi chorąży. Przypomniał też, że po pierwszej edycji imprezy obiecał sobie, iż do kolejnych postara się lepiej przygotować. I ta sztuka mu się udała. W jubileuszowym biegu jednak krótko się cieszył, że biegnie na trzeciej pozycji. – Niestety, tylko przez chwilę byłem blisko podium. Dwa tygodnie przed biegiem chorowałem i przez chorobę zabrakło mi tych sił, aby utrzymać tempo dwóch mijających mnie rywali – dodaje sześciokrotny zwycięzca ćwierćmaratonu.
Chorąży Pelo podkreślił też, że w tym roku na trasie biegu pojawiło się prawie dwa razy więcej żołnierzy, policjantów, strażaków i przedstawicieli innych służb mundurowych niż w rekordowym pod względem frekwencji zeszłym roku. Jego zdaniem wiąże się to z coraz większą chęcią ukończenia przez biegaczy elitarnego cyklu Wielkiego Szlema Komandosa, nad którym patronat sprawuje Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. – Każdy bieg, który organizuje Meta, przyciąga różne służby mundurowe, a jeszcze zanim powstał Szlem Komandosa, to na popularności zyskały też biegi w Słupsku i Warszawie. Rośnie liczba chętnych, by ukończyć ten cykl i zdobyć w nagrodę specjalny medal oraz baretkę na mundur wyjściowy – twierdzi mł. chor. Artur Pelo.
gen. bryg. Mariusz Chmielewski
O medal i baretkę za ukończenie Wielkiego Szlema Komandosa powalczą w tym roku m.in. st. mar. Rafał Wraga i gen. bryg. Mariusz Chmielewski. Marynarz, który służy na holowniku H-7 w Dywizjonie Okrętów Wsparcia, w X Ćwierćmaratonie Komandosa, w którym debiutował, uplasował się na 22. pozycji. – Jestem zadowolony z debiutu. Chciałem ukończyć bieg w czasie poniżej godziny i prawie mi się to udało. Trasa była wymagająca, pełna ostrych podbiegów i trudnych zbiegów – mówi marynarz i zaznacza, że planuje ukończenie pozostałych czterech biegów zaliczanych do komandoskiego cyklu. Z kolei gen. bryg. Chmielewski, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, był zadowolony z zajęcia 131. miejsca i wyznał, że ukończenie Wielkiego Szlema Komandosa jest jego marzeniem.
„Czarno to widzę”
Kiedy przed dziewięcioma laty ppłk Andrzej Liśniewski z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, wówczas w stopniu kapitana, organizował I Ćwierćmaraton Komandosa „Czarno to widzę”, wcale nie przypuszczał, że formuła imprezy tak się spodoba i że doczeka aż dziesiątej edycji. Pomysłodawcy zawodów marzy się teraz dziesięć razy więcej „ćwiartek komandosa”. – Do setki musimy ciągnąć, aby te zawody nadal się rozwijały. Dzisiaj zauważyłem bardzo dużo nowych twarzy wśród biegaczy i to mnie bardzo cieszy. Wiem, że wśród nich jest wielu takich, którzy zamierzają ukończyć wszystkie biegi zaliczane do cyklu Wielkiego Szlema Komandosa – mówi oficer.
Warto przypomnieć, że nazwa ćwierćmaratonu „Czarno to widzę” żartobliwie nawiązuje do miejscowości, w której początkowo był rozgrywany, ale i do stopnia trudności biegu. Pierwsze pięć edycji imprezy zorganizowano w miejscowości Czarne w województwie pomorskim. Od 2020 roku natomiast zawodnicy rywalizują o medale „ćwiartki komandosa” w Słupsku. Choć biegi już nie odbywają się w Czarnem i – o czym świadczy frekwencja – zawodników nie odstraszają trudy pokonania trudnej trasy w umundurowaniu polowym oraz z plecakiem ważącym 10 kilogramów, nazwa „Czarno to widzę” została. Nie zmieniły się też biegi wchodzące w skład Wielkiego Szlema Komandosa. Drugi w cyklu jest XV Półmaraton Komandosa (odbędzie się 17 lutego w Warszawie), trzeci – VIII Setka Komandosa (15 marca w Lublińcu), czwarty – XXVIII Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa (5 października w Lublińcu), a piąty – XXI Maraton Komandosa (30 listopada w Lublińcu).
Wyniki
1. st. szer. spec. Norbert Jefimczyk (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 48 min 15,9 s
2. st. mat Adam Struk (wojska obrony cyberprzestrzeni) – 49 min 7,2 s
3. kpr. Patryk Stypułkowski (wojska obrony cyberprzestrzeni) –50 min 50 s
4. kpr. Michał Pytlak (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 51 min 27,8 s
5. mł. chor. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 51 min 40,3 s
6. asp. sztab. Paweł Piotraschke (Szkoła Policji w Słupsku) – 52 min 30,4 s
7. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) – 53 min 2,4 s
8. plut. Robert Czerniak (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) – 53 min 51 s
9. st. szer. Aleksander Burzyński (73 Batalion Lekkiej Piechoty Słupsk) – 54 min 57,9 s
10. st. szer. Szymon Szmist (3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej) – 55 min 12,3 s
…
46. kpt. Agata Pietroszek-Domoradzka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 1 godz. 5 min 8,9 s
56. Zuzanna Głombiowska (Runpassion.PL Team) – 1 godz. 6 min 36,6 s
64. szer. Wiktoria Metlicka (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) – 1 godz. 7 min 9,3 s
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze