moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekordowy Wielki Szlem Komandosa

Trzeba zdobyć pięć tradycyjnych medali, które zawodnikom wiesza się na szyi, aby zasłużyć na kolejny – przypinany do munduru. Medal Wielkiego Szlema Komandosa – to trofeum, o które walczy z roku na rok coraz więcej śmiałków rywalizujących w ekstremalnych biegach organizowanych w Lublińcu, Słupsku i Warszawie. W tym roku zdobyła go rekordowa liczba biegaczy – 178.

Bosman Łukasz Kreft (w środku) na trasie Maratonu Komandosa.

Wielki Szlem Komandosa to cykl pięciu ekstremalnych imprez biegowych. Wyjątkową pod względem frekwencji czwartą edycję wydarzenia wygrał Łukasz Maćkowiak, strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bronkowie w Lubuskiem. Na pokonanie ćwierćmaratonu, półmaratonu, maratonu oraz Setki Komandosa i Biegu o Nóż Komandosa potrzebował 18 godz. 23 min 16 s. Tylko trochę dłużej, bo 6 min 30 s, biegł bsm. Łukasz Kreft z Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Trzecie miejsce, z czasem 18 godz. 36 min 32 s, zajął chor. Damian Skubiszewski z Regionalnego Centrum Informatyki w Bydgoszczy. Poniżej 19 godzin biegło jeszcze dwóch zawodników: st. szer. Szymon Szmist z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (18 godz. 51 min 37 s) i mł. asp. Karol Rozczypała (18 godz. 58 min 11 s). Natomiast najlepszy wynik wśród kobiet – 21 godz. 7 min 49 s – uzyskała por. Agata Pietroszek-Domoradzka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W klasyfikacji open reprezentantka AWL-u uplasowała się na 13. pozycji.

 

Cenne minuty

O zwycięstwie strażaka nad marynarzem zadecydował lepszy wynik na najdłuższym dystansie. Ten pierwszy pokonał 100 km w 10 godz. 28 min 24 s. Żołnierz marynarki wojennej był wolniejszy o prawie 10 min – biegł 10 godz. 38 min 3 s. Ponadto strażak był szybszy o 2 min 18 s na trasie ćwierćmaratonu i o 5 min 48 s w półmaratonie. Podoficer dzielnie walczył o końcowe zwycięstwo w dwóch ostatnich sportowych imprezach. W Biegu o Nóż Komandosa odrobił do strażaka 2 min 54 s, zaś w Maratonie Komandosa 8 min 23 s. – Bardzo się cieszę z zajęcia drugiego miejsca i ze zdobycia cennego medalu. Marzenia są po to, żeby je spełniać, nawet jeśli nie jest łatwo. A zdobycie Wielkiego Szlema Komandosa wymaga wielu wyrzeczeń, trzeba przez cały rok być w formie – przyznaje bsm. Kreft. Marynarz, aby osiągnąć zamierzony cel, musiał po raz pierwszy w karierze pokonać dystans 100 km. – Od setki zależy cały szlem. Po debiucie na dystansie 100 km przez trzy miesiące nie startowałem w zawodach. Choć setka wyszła mi bokiem, to w przyszłym roku też chcę zdobyć szlema – dodaje marynarz.

W 2019 roku, od kiedy biegacze walczą o trofeum sportowego cyklu, pięć komandoskich biegów z Setką Komandosa na czele ukończyło 44 zawodników, w tym siedem kobiet. Rok później 75 biegaczy i siedem biegaczek. Natomiast w trzeciej edycji Wielkiego Szlema Komandosa sklasyfikowano 52 mężczyzn i sześć kobiet. Na przekroczenie bariery 100 zawodników lubliniecka Meta czekała do tego roku, gdy biegi ukończyło aż 165 zawodników i 13 zawodniczek. – Na rekordową frekwencję wpłynęło z pewnością odwołanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 oraz coraz większa popularność imprezy. Medal za ukończenie cyklu szczególnie cenią sobie przedstawiciele służb mundurowych, gdyż wraz z nim otrzymuje się legitymację uprawniającą do noszenia baretki medalu na mundurze wyjściowym i galowym – przyznaje st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Mety i dyrektor biegów rozgrywanych w Lublińcu.

Biegiem z plecakiem

Wielki Szlem Komandosa – cykl pięciu komandoskich imprez biegowych – otwiera w styczniu ćwierćmaraton. W lutym poprzeczka jest zawieszana wyżej – zawodnicy w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym 10 kg pokonują dwukrotnie dłuższy dystans. Po półmaratonie w marcu biegacze również muszą wyruszyć na trasę w mundurze i wojskowych butach oraz z plecakiem. Tyle tylko, że 10-kilogramowy bagaż mogą zostawić po 20 km biegu, a po kolejnych 20 km mogą przebrać się w strój sportowy, by pokonać jeszcze 60 km. Dystans 100 km jest najbardziej wymagającym biegiem w cyklu. Nie każdy z amatorów ekstremalnych imprez porywa się na start w Setce Komandosa i dlatego dopiero w tym roku – podczas czwartej edycji Wielkiego Szlema – pięć komandoskich biegów po raz pierwszy ukończyło ponad stu biegaczy. A po „ćwiartce”, „połówce” i „setce” trzeba jeszcze w ramach cyklu, w październiku, wystartować w Biegu o Nóż Komandosa (dla odmiany bez plecaka – ale w umundurowaniu polowym – i na krótszym dystansie), a w listopadzie w Maratonie Komandosa.

Trzej najlepsi zawodnicy Wielkiego Szlema Komandosa 2022 z generałami Sławomirem Drumowiczem i Markiem Olbrychtem.

Wielki Szlem Komandosa organizowany jest od czterech lat. W 2019 roku otwierający cykl bieg – V Ćwierćmaraton Komandosa – odbył się w Czarnem w woj. pomorskim. Począwszy od kolejnego roku organizację „ćwiartki” przejął Słupsk i tym samym od 2020 roku zawodnicy rywalizujący w Wielkim Szlemie Komandosa raz w roku biegają w Słupsku, raz w Warszawie (Półmaraton Komandosa) i trzykrotnie w Lublińcu (Setka Komandosa, Bieg o Nóż Komandosa, Maraton Komandosa). Organizatorem tych ostatnich biegów jest Wojskowy Klub Biegacza Meta, w którym wymyślono formułę Wielkiego Szlema Komandosa.

Pierwszą edycję Wielkiego Szlema Komandosa w 2019 roku wygrał st. sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wówczas pokonanie pięciu biegów zabrało mu 14 godz. 24 min 57 s. Główne trofeum zdobył także w ubiegłym roku.

W 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Wielkiego Szlema Komandosa. Zawodnicy rozpoczną rywalizację 28 stycznia od IX Ćwierćmaratonu Komandosa w Słupsku. 25 lutego będą walczyć w Warszawie na trasie XIV Półmaratonu Komandosa. 17 marca zmierzą się z VII Setką Komandosa w Lublińcu. 7 października odbędzie się XXVI Bieg o Nóż Komandosa. Cykl zakończy się 25 listopada XX Maratonem Komandosa. – Jubileuszowa edycja zapowiada się rekordowo. Akces do zdobycia szlema zapowiedziało m.in. kilkanaście osób, które kilka dni temu startowały w rumuńskiej edycji Maratonu Komandosa w Craiovej – mówi Zbigniew Rosiński.

SZUS

autor zdjęć: Andrzej Kreczman/ WKB Meta

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO