moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoło, wygraj powstańczy mural

Wystarczy pomysł na lokalne wydarzenie upamiętniające 160. rocznicę powstania styczniowego oraz zdjęcie ściany, na której ma powstać mural historyczny. Dwie szkoły, które przyślą najciekawsze propozycje, wygrają mural i 5 tys. zł na organizację swojej inicjatywy. Do konkursu Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” można się zgłaszać do końca marca.

– Nasz konkurs upamiętnia obchodzoną w latach 2023 i 2024 160. rocznicę powstania styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy – mówi Katarzyna Kazimierczak z Fundacji Pokolenia Kolumbów z Wrocławia. Podstawowym zadaniem organizowanego przez fundację ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” jest inspirowanie lokalnych działań przypominających o tym zrywie.

Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu pomysłu na organizację lokalnego wydarzenia o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym czy edukacyjnym, popularyzującego powstanie styczniowe. Może to być np. koncert, spektakl, wystawa, rekonstrukcja historyczna, piknik historyczny oraz gra. Inicjatywę mogą uzupełniać działania w przestrzeni wirtualnej.

REKLAMA

Ponadto szkoły biorące udział w konkursie muszą przedstawić orientacyjny kosztorys przedsięwzięcia w wysokości do 5 tys. zł. Wykaz kosztów może obejmować: wynagrodzenie dla artystów, zakup materiałów i dekoracji, wynajem sprzętu, wydruk materiałów, wypożyczenie strojów czy zakup scenografii.

Co można wygrać? Nagrodą w konkursie jest namalowanie na ścianie budynków dwóch zwycięskich szkół okolicznościowych murali o tematyce powstania styczniowego oraz pokrycie kosztów organizacji wydarzenia. Dlatego do zgłoszenia należy dołączyć kilka zdjęć i dokładny opis ściany należącej do szkoły, na której miałby powstać mural. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do końca marca.

Przesłane propozycje oceni jury składające się z przedstawicieli organizatora. Co będzie brane pod uwagę? Między innymi zgodność zaplanowanych działań z tematem przewodnim konkursu, pomysłowość i kreatywność, zaangażowanie społeczności lokalnej, adekwatność przeznaczonych środków finansowych, atrakcyjność ściany pod mural. Spośród zgłoszonych propozycji jury do 14 kwietnia wybierze dwie najlepsze.

– Potem ze zwycięzcami skonsultujemy projekt murali – mówi Kazimierczak. Jak tłumaczy, fundacja chce uzgodnić ze szkołami, co dokładnie ma się znaleźć na muralu, np. wybrane sceny, lokalni bohaterowie, symbole związane z miejscowością lub szkołą. Będzie też można wybrać formułę muralu: czy ma to być kolaż, realistyczny rysunek, malunek kolorowy czy raczej czarno-biały. Fundacja zaproponuje sześciu twórców, a szkoły wybiorą spośród nich tych, których styl najbardziej im odpowiada.

Zwycięskie wydarzenia połączone z odsłonięciem murali zaplanowano między 1 a 21 czerwca tego roku. Konkurs dofinansowany jest ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”. Więcej informacji, regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: www.bohateron.pl/konkurs.

Fundacja Pokolenia Kolumbów jest także współorganizatorem akcji „BohaterON – włącz historię!”, ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego.

AD

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Śladami ojca
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO