moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-duńska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony

 Współdziałanie w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury krytycznej, szkolenia wojskowe, pomoc Ukrainie – m.in. o tym rozmawiali w Warszawie ministrowie obrony Polski i Danii Władysław Kosiniak-Kamysz i Troels Lund Poulsen. – Będziemy zbliżać nasze działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom – mówił polski minister.

Ministrowie obrony Polski i Danii podczas spotkania w Warszawie omówili dotychczasową współpracę wojskową pomiędzy państwami i określili nowe obszary współdziałania. Podpisali także porozumienie o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. – To jest dla nas bardzo ważna decyzja, bo wcześniejsze porozumienie było podpisane jeszcze przed wstąpieniem Polski do NATO. Nasz sojusz z Danią nigdy nie był tak silny jak dzisiaj. Nasze relacje, wspólne doświadczenia mają szczególne znaczenie – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz. – Będziemy zbliżać swoje działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom, ale gwarantują też bezpieczeństwo państwom wolnego świata, państwom Unii Europejskiej, państwom NATO. Będziemy robić wszystko, żeby Polska, Dania, Europa i świat były bezpieczne. Nie ma dziś ważniejszych zadań dla rządów, dla ministrów, szczególnie ministrów obrony. W poczuciu tej odpowiedzialności podpisaliśmy dzisiejsze porozumienie – dodał Kosiniak-Kamysz.

Szef polskiego MON-u wyjaśnił, że podczas spotkania rozmawiano o dotychczasowej współpracy w ramach Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także o sytuacji bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego i rozmieszczonej na wybrzeżu infrastrukturze krytycznej. – Musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo np. gazociągu Baltic Pipe. Potrzebujemy współdziałania państw rejonu Morza Bałtyckiego. Dania i Polska na pewno będą tę współpracę zacieśniać – oznajmił wicepremier.

REKLAMA

Politycy poruszyli również kwestię dotyczącą wsparcia Ukrainy. – Jesteśmy zgodni, że Europa i Unia Europejska muszą się mocniej zaangażować w pomoc Ukrainie. Nie wolno nam oswoić się z wojną, przyzwyczaić się do niej, zapomnieć, że na Ukrainie codziennie giną ludzie i walczą o pokój, normalność. Walczą też o demokrację i niepodległość oraz o to, by reszta Europy była bezpieczna – mówił minister obrony. Zapewnił o bilateralnym, polsko-duńskim wsparciu Ukrainy. Podkreślił zaangażowanie Danii w zakresie wspomagania ukraińskich sił zbrojnych, m.in. przekazania samolotów F-16 i szkolenia pilotów.

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Dominika Celińska

Minister Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że politycy są zgodni, iż należy zwiększyć możliwości przemysłu zbrojeniowego w Europie. – Europejski przemysł zbrojeniowy musi przyspieszyć, musi uruchomić swoje wszystkie siły produkcyjne, wyjść z letargu i stanu uśpienia. Jesteśmy w stanie bezpośredniego zagrożenia, bo wojna toczy się bardzo blisko nas – dodał.
Wicepremier i minister obrony Danii zaznaczył, że współpraca z Polską jest dla Danii bardzo ważna. – Sytuacja w Europie diametralnie zmieniła się po tym, jak niczym niesprowokowana Rosja rozpoczęła dwa lata temu agresję przeciwko Ukrainie. Bardzo dziękuję Polsce za wsparcie i wszystkie działania w ramach Unii i NATO na rzecz pomocy dla Ukrainy – powiedział Troels Lund Poulsen. Szef duńskiego ministerstwa obrony przypomniał, że Dania udzieliła walczącemu państwu wielomiliardowego wsparcia, a także zamierza przekazać samoloty F-16 i zajmuje się szkoleniem ukraińskich pilotów. – Obecnie, w chwili krytycznej w Europie, musimy trzymać się razem i być zjednoczeni. Dzisiaj podpisane porozumienie o współpracy tworzy możliwość dla takiego działania – zaznaczył Poulsen.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Ferie w mundurze
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Podoficer pies
Kleszcze dla wojska
Pamiętamy o Niezłomnych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Eurofightery znowu w Polsce
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Przerwany lot „Orlika”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Priorytety dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lotnictwo i kobiety
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Rusza morski „Dragon”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO