moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Budowa drugiego z Delfinów nabiera tempa

Będzie prowadził nasłuch łączności potencjalnego przeciwnika, prześledzi ruch obcych okrętów, zbierze też dane o ich polach fizycznych – to tylko część zadań, które będzie realizował okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Henryk Zygalski”. Dziś w Gdańsku została położona stępka pod jego budowę. Jednostka ma wejść do służby za kilka lat.

Uroczystość odbyła się w stoczni Remontowa Shipbuilding. Właśnie tam budowane są obydwa okręty rozpoznawcze typu Delfin. – Celebrujemy dziś jeden z najważniejszych dni dla każdej jednostki pływającej – podkreślał płk Piotr Paluch, wiceszef Agencji Uzbrojenia. – Okręt znacząco zwiększy możliwości naszej obrony. Po inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja w regionie stała się bardzo skomplikowana. Kluczową kwestią jest budowanie zdolności do prowadzenia rozpoznania i pozyskiwania danych wywiadowczych, bo to pozwoli zapobiegać obecnym i przyszłym zagrożeniom – mówił.

 

REKLAMA

W podobnym tonie wypowiadał się kadm. Włodzimierz Kułagin z Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Podczas swojego wystąpienia wspominał on o potrzebie odbudowy potencjału polskich sił morskich. – Projekt Delfin sytuuje nas bliżej tego celu. Wierzę, że niebawem nasza marynarka będzie solidnym filarem narodowej i sojuszniczej strategii odstraszania oraz kolektywnej obrony przed różnego typu zagrożeniami – zaznaczył.

Stępka to inaczej oś konstrukcyjna okrętu. Jej położenie oznacza, że budowa wkroczyła w kolejną fazę. W kolejnych miesiącach kadłub jednostki stopniowo zacznie nabierać kształtu. Tak właśnie dzieje się obecnie z pierwszym okrętem rozpoznawczym typu Delfin, który otrzymał nazwę „Jerzy Różycki”.

Kontrakt na dostawę jednostek resort obrony podpisał jesienią 2022 roku. Głównym wykonawcą została firma Saab Kockums AB. Szwedzi wyposażą okręty w zaawansowaną technologicznie aparaturę, która umożliwi gromadzenie danych rozpoznawczych i wywiadowczych. Ciężar budowy samych platform spoczął na stoczni Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Kiedy już będą one gotowe, polscy specjaliści przeprowadzą próby stoczniowe i morskie. W myśl umowy mają też wspomagać Szwedów na kolejnych etapach budowy. Koszt realizacji kontraktu to niemal 3 mld zł.

Za te pieniądze polska marynarka wojenna zyska dwa nowoczesne okręty rozpoznania radioelektronicznego. Szczegóły techniczne objęte są tajemnicą. Wiadomo jednak, że dzięki nowoczesnym systemom załogi będą mogły prowadzić nasłuch łączności potencjalnego przeciwnika, prześledzą aktywność jego sił, czy też zbiorą informacje na temat pól fizycznych emitowanych przez obce jednostki. To oczywiście zaledwie część możliwości. – Nowe okręty pozwolą nam na gromadzenie szerokiego pakietu danych z przestrzeni rozciągającej się od podstawy chmur po tak zwaną dolną półsferę. Informacje te będzie można potem wykorzystać na szczeblu taktycznym, operacyjnym, a nawet strategicznym – przyznaje kmdr por. Marcin Gronek, dowódca grupy okrętów rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. To właśnie tam mają trafić nowe jednostki.

Marynarka Wojenna RP dysponuje obecnie dwa okrętami rozpoznania radioelektronicznego. ORP „Nawigator” i ORP „Hydrograf” weszły do służby jeszcze w latach siedemdziesiątych. Ich wyposażenie było jednak modernizowane. – Nadal z powodzeniem można je wykorzystywać operacyjnie – podkreśla kmdr por. Gronek. Delfiny w przyszłości powinny je zastąpić. Być może jednak okręty przez pewien czas będą służyć razem. – Na pewno miałyby co robić. Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Bałtyk stał się przecież jednym z najbardziej newralgicznych akwenów świata – przyznaje kmdr por. Gronek.

Zgodnie z planem „Różycki” i „Zygalski” powinny wejść do linii w 2027 roku. – W przyszłym roku rozpoczniemy kompletowanie załogi pierwszego z okrętów. Wówczas też ruszą specjalistyczne szkolenia. Kolejną załogę będziemy tworzyć od 2026 – zapowiada dowódca grupy okrętów rozpoznawczych gdańskiej flotylli. Na Delfinach mają służyć zarówno marynarze ze starszych okrętów rozpoznawczych, jak i świeży narybek. Na razie kandydaci do załóg szlifują angielski, bo to właśnie w tym języku będzie prowadzona część szkoleń.

Budowa Delfinów wpisuje się w proces modernizacji marynarki wojennej, który w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszył. Kilka dni temu w gdańskiej Stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste położenie stępki pod piąty już niszczyciel min projektu 258. Polska ma już trzy tego typu okręty. Latem 2022 roku zamówiła kolejne trzy. Obecnie trwa budowa dwóch z nich. Z kolei pod koniec stycznia w Stoczni Wojennej w Gdyni położona zostanie stępka pod ORP „Wicher” – pierwszą z trzech nowoczesnych fregat typu Miecznik.

Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, czyli patroni nowych okrętów rozpoznania radioelektronicznego, byli matematykami i kryptologami, którzy krótko przed II wojną światową złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Damian Przybysz/3 FO

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Będzie można zostać snajperem lądowym
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Cena wolności
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
V Korpus z nowym dowódcą
Hiszpański palimpsest
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO