Prezydent Andrzej Duda powołał Donalda Tuska, przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej, na prezesa Rady Ministrów i dokonał zaprzysiężenia kierowanego przez niego gabinetu. Prezydent podkreślił, że nowy rząd powinien skupić się na kwestiach bezpieczeństwa. Będzie za to odpowiadał m.in. nowy wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u.
– To bardzo ważny moment dla Rzeczypospolitej. Chcę Państwu pogratulować, przede wszystkim tego, że zwyciężyliście w procesie politycznym – mówił prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim po zaprzysiężeniu członków rządu Donalda Tuska. Duda podkreślił, że najważniejsze jest trwanie Rzeczypospolitej i jej suwerenność tak, aby Polacy mogli decydować sami w swojej ojczyźnie.
Prezydent zapewnił rząd o otwartości na współpracę. – Mam pełną świadomość tego, że będziecie państwo mieli różne propozycje legislacyjne, że będziecie mieli, i macie, swoją ofertę dla Polaków, że macie swoją wizję Rzeczypospolitej – zaznaczył Duda. Podkreślił jednocześnie, że choć on i członkowie rządu pochodzą z różnych obozów politycznych, to w sprawach ważnych, a takimi są sprawy bezpieczeństwa, można podejmować wspólne decyzje.
Zdaniem prezydenta, nowy rząd powinien skupić się m.in. na kwestiach bezpieczeństwa zarówno militarnego, jak i energetycznego. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zachęcił też rząd do kontynuowania inwestycji w obronność i podkreślił, że Polska powinna dbać o swoją rolę w NATO i pozostałych sojuszach.
Podczas uroczystości prezydent zapowiedział zwołanie w przyszłą środę Rady Bezpieczeństwa Narodowego, swojego organu doradczego w zakresie bezpieczeństwa państwa. – Żebyśmy usiedli i porozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa tak, jak czyniliśmy to wcześniej, choć w innej konfiguracji władzy wykonawczej. Kontynuujmy tę bardzo dobrą i korzystną dla Polski formułę współpracy – mówił Andrzej Duda.
Premier Donald Tusk po zaprzysiężeniu rządu zaznaczył, że dobro ojczyzny i pomyślność jej obywateli, a także wierność postanowieniom konstytucji będzie znakiem firmowym jego ekipy i jej wielkim zobowiązaniem. Zwracając się do członków swojego gabinetu, premier przypomniał, że składali ślubowanie wobec Polek i Polaków i przed nimi będą odpowiadali za swoje czyny.
Tusk podkreślił też, że z radością przyjął pełną gotowość prezydenta do współpracy z rządem. Odwołał się również do wprowadzonego 42 lata temu, 13 grudnia 1981 roku, stanu wojennego i oporu Polaków wobec komunistycznej władzy. – Sprawa była wówczas beznadziejna, ale od tamtego czasu wiem, że kiedy chodzi o ojczyznę, wolność, prawa człowieka, to Polacy nigdy nie kapitulują i pokazali swoją siłę 15 października – mówił premier, odnosząc się do wysokiej frekwencji w październikowych wyborach.
W poniedziałek parlament wybrał Donalda Tuska jako kandydata na premiera. Wczoraj lider Koalicji Obywatelskiej wygłosił exposé i po jego wysłuchaniu Sejm udzielił wotum zaufania kierowanemu przez niego gabinetowi. Dziś rano w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda dokonał zaprzysiężenia Rady Ministrów i wręczył nominacje członkom rządu. Prezydent na wniosek premiera powołał Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, na urząd wicepremiera i ministra obrony narodowej. Zastąpił on na tym stanowisku Mariusza Błaszczaka. Kosiniak-Kamysz jeszcze dziś obejmie obowiązki szefa MON-u.
Prezydent odebrał od członków gabinetu przysięgi. „Obejmując urząd […] uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem” – brzmiała rota ślubowania.
W skład nowego rządu weszło 27 osób: Władysław Kosiniak-Kamysz (wicepremier i minister obrony narodowej), Krzysztof Gawkowski (wicepremier i minister cyfryzacji), Adam Bodnar (minister sprawiedliwości), Radosław Sikorski (minister spraw zagranicznych), Adam Szłapka (minister ds. Unii Europejskiej), Marcin Kierwiński (minister spraw wewnętrznych i administracji), Bartłomiej Sienkiewicz (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Andrzej Domański (minister finansów), Borys Budka (minister aktywów państwowych), Sławomir Nitras (minister sportu i turystyki), Barbara Nowacka (minister edukacji), Izabela Leszczyna (minister zdrowia), Dariusz Klimczak (minister infrastruktury), Krzysztof Hetman (minister rozwoju i technologii), Czesław Siekierski (minister rolnictwa i rozwoju wsi), Paulina Hennig-Kloska (minister klimatu i środowiska), Katarzyna Pełczyńska–Nałęcz (minister funduszy i polityki regionalnej), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (minister rodziny, pracy i polityki społecznej), Dariusz Wieczorek (minister nauki), Marzena Okła-Drewnowicz (minister do spraw polityki senioralnej), Katarzyna Kotula (minister do spraw równości), Agnieszka Buczyńska (minister ds. społeczeństwa obywatelskiego i przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego), Marzena Czarnecka (minister przemysłu) oraz Maciej Berek, Jan Grabiec i Tomasz Siemoniak jako ministrowie – członkowie Rady Ministrów.
autor zdjęć: Kancelaria Prezydenta, Kancelaria Premiera RP
komentarze