190 do 266 – takim wynikiem zakończyło się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Oznacza to, że ten gabinet nie uzyskał poparcia Sejmu. Kolejnym kandydatem na szefa rządu, tym razem wybranym przez parlament, jest Donald Tusk. We wtorek lider Koalicji Obywatelskiej wygłosi exposé i odbędzie się debata sejmowa.
– Staję dziś przed Państwem z poczuciem dumy i odpowiedzialności, z podniesionym czołem. To dla mnie zaszczyt, że po raz kolejny przyszło mi mówić o sprawach, które są dla nas wszystkich najważniejsze – rozpoczął swoje exposé w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że „projekt przyszłości Polski, który zamierza omówić”, uwzględnia wartości, które są jego fundamentem, wyzwania, przed jakimi stoi państwo, a także sposoby na to, aby im sprostać. – Projekt, który zamierzam przedstawić musi wygrać i wygra. Być może jeszcze nie dziś, nie w tej Izbie, ale wygra. Będę do tego dążył ze wszystkich sił – zaznaczył.
W swoim przemówieniu premier Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że najważniejszą wartością i fundamentem programu jest każdy obywatel Rzeczypospolitej oraz jego „godność i możliwość decydowania o sobie samym”. Zaznaczył, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, jednak powinna być ona wspólnotą ojczyzn, należy więc „przeciwdziałać centralistycznym tendencjom, jeśli te będą kontynuowane”. Mówił także o konieczności dążenia do tego, aby Polska znalazła się na stałe w gronie państw wysokorozwiniętych, zadbania o rynek pracy, tak by był w stanie sprostać zmieniającej się sytuacji (wg premiera średnia płaca w Polsce powinna wynosić 10 tys. zł brutto, a sami Polacy powinni mniej pracować) czy o konieczności kontynuowania programów społecznych takich jak 500 + (wkrótce 800+).Wiele uwagi poświęcił też kwestiom związanym z budżetem. – Wyrwaliśmy Polskę z tych pułapek, pułapek, w których tkwiła od dziesięcioleci. Pokazaliśmy przy okazji, że skuteczna polityka gospodarcza może być sprawiedliwa – ocenił.
Premier zaznaczył także, że o sile państwa, oprócz dobrze rozwiniętej gospodarki i sprawnego zarządzania finansami publicznymi, świadczy także silna armia. A ta, zdaniem Morawieckiego, powinna liczyć 300 tys. żołnierzy i być świetnie uzbrojona, polski przemysł zbrojeniowy powinien być silny. Te fakty, wraz z 4% PKB przeznaczanymi na Wojsko Polskie to w opinii szefa rządu fundamenty bezpieczeństwa i suwerenności. Morawiecki przypomniał także, że w ostatnich dniach Rada Europejska podjęła decyzję i „wydatki materiałowe na uzbrojenie nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego”. – To bardzo ważna sprawa. Nie ma żadnych wymówek w realnym wzmacnianiu armii polskiej – podkreślił.
Morawiecki przypomniał także, że cały czas trwa modernizacja Wojska Polskiego. W ostatnich latach zostały bowiem podpisane kontrakty na dostawę m.in. czołgów Abrams, K2, śmigłowców Black Hawk, wyrzutni Himars czy myśliwców F-35, a polskie moce produkcyjne zostały rozbudowane. W Polsce stacjonuje też 10 tys. żołnierzy US Army. – Amerykanie właśnie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie – poinformował.
– Jednak aby taka Polska stała się faktem, musimy się na coś zdobyć, musimy zakończyć wojnę polsko-polską. Wzywam do tego nas wszystkich, także siebie, jak i was – powiedział. – Posłanki i posłowie skończmy z tą wojną, wybierzmy dialog. Szukajmy tego, co nas łączy. Tylko odrzucając tak skrajny konflikt, możemy przetrzeć nowe ścieżki rozwoju – zaapelował.
Tuż po trwającym ponad godzinę przemówieniu premiera, głos zabrali przedstawiciele poszczególnych klubów i kół oraz parlamentarzyści. Kolejnym punktem obrad Sejmu było głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. 190 posłów opowiedziało się za powierzeniem misji kierowania rządem Mateuszowi Morawieckiemu. 266 parlamentarzystów było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z zapisaną w Konstytucji RP procedurą, Sejm większością głosów zdecydował, że następnym kandydatem na stanowisko prezesa Rady Ministrów będzie Donald Tusk. Debata nad jego exposé i głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się jutro.
autor zdjęć: Kancelaria Premiera
komentarze