moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dołącz do akcji „Pomóż, by chciało im się żyć”

Fundacja „Dorastaj z Nami” rozpoczęła społeczną kampanię pod hasłem „Pomóż, by chciało im się żyć”. Celem ogólnopolskiej akcji jest pomoc dzieciom tych, którzy zapłacili najwyższą cenę podczas służby na rzecz bezpieczeństwa innych. – Ich odwaga i poświęcenie nie mogą zostać zapomniane – apeluje Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji.

Tata dziś trzyletniej Matyldy był żołnierzem saperem. Zginął podczas rozbrajania niewybuchu, zanim urodziła się mu córka. Mgliste wspomnienie taty, który nie wrócił do domu z jednej z akcji pożarniczych, ma 5-letni Piotr. Niewiele starszy, bo 6-letni Kuba także nie pamięta swego ojca, policjanta, który zginął na służbie. Matylda, Kuba i Piotr są bohaterami 5. odsłony ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Fundację „Dorastaj z Nami” oraz Koalicję „Razem dla Bohaterów” pod nazwą „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, dla nich Tata”. W tym roku przebiega ona pod hasłem: „Pomóż, by chciało im się żyć”.

Od 1989 roku ponad 350 strażaków, policjantów, żołnierzy i ratowników nie wróciło z pracy do domu. – Co przeżywają dzieci, gdy dowiadują się, że ich tata albo mama zginęli? Jak pomóc im uporać się ze stratą? Jak wesprzeć ich rodziny? Na te problemy uwrażliwiamy ludzi w akcjach społecznych. Pracownicy służb publicznych giną za nas i dla nas. Pomóżmy żyć ich dzieciom – mówiła Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji „Dorastaj z Nami” podczas konferencji inaugurującej kampanię „Pomóż, by chciało im się żyć”. Podczas tej akcji w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych pojawi się spot zachęcający Polaków, aby przyłączyli się do kampanii. Informacje o akcji pojawią się także w radiu, na ekranach citylight i w social mediach. Organizatorzy liczą, że problemami swoich podopiecznych zainteresują sponsorów – firmy i osoby prywatne.

REKLAMA

Podczas 13-letniej działalności Fundacja pomogła ponad 300 dzieciom, których mama lub tata zginęli na służbie. Obecnie ma 140 podopiecznych, z których 73 to dzieci żołnierzy. Podopieczni otrzymują nie tylko pomoc finansową, lecz także mają zapewnioną opiekę psychologa i doradcy edukacyjnego. Jeżeli się uczą, pozostają pod parasolem Fundacji do 25. roku życia.

Podczas konferencji historię swojej rodziny opowiedziała między innymi Agnieszka Bieniek-Olszówka, żona kpr. Adama Olszówki, żołnierza 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Jesienią 2019 roku razem z kolegami z jednostki brał on udział w akcji unieszkodliwiania niewybuchów z II wojny światowej w lesie w okolicy Kuźni Raciborskiej. Dwóch saperów, w tym kpr. Olszówka, zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku dniach w szpitalu, trzech zostało poważnie rannych.

Dzieci kaprala Olszówki: 3-letnia dziś Matylda, która urodziła się po śmierci taty, 4-letni Franek, 16-letni Seweryn i 17-letni Igor są podopiecznymi Fundacji od 2020 roku. – Fundacja skontaktowała się ze mną po śmierci męża, niedługo po narodzinach Matyldy. Współfinansowała czesne za jej żłobek oraz za żłobek Franka. Objęła opieką także starszych synów, pokrywając koszty pomocy psychologicznej i zajęć sportowych oraz dofinansowując zakup komputerów. Trudno byłoby mi jako samotnej matce pokryć takie wydatki – opowiada Agnieszka Bieniek-Olszówka. Chwali także letnie warsztaty, w których uczestniczyły rodziny żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie. – Najbardziej wzruszyła mnie informacja, że sponsorzy postanowili dodatkowo wesprzeć naszą rodzinę i kupić chłopcom rowery. Przepłakałam wówczas cały wieczór, dziwiąc się takiej hojności – wspomina.

Anna Bućkowska, doradca edukacyjny Fundacji „Dorastaj z Nami”, zwraca uwagę, że dzieci inaczej niż dorośli przeżywają śmierć bliskiej osoby. – Pogrążonej w żałobie rodzinie przydaje się wówczas wsparcie doradcy edukacyjnego, który nie tylko dostrzeże potrzeby dziecka, lecz także podpowie, jak je zaspokoić. Staramy się, aby dzieci mimo traumy, jaką przeżyły, miały marzenia i za nimi podążały – mówi Anna Bućkowska.

Fundacja „Dorastaj z Nami” pomaga dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów. Koalicję „Razem dla Bohaterów” tworzą firmy i instytucje wspierające podopiecznych Fundacji. W 2023 roku partnerami strategicznymi zostali: Orange, Orlen, Boeing, Fundacja BGK, Fundacja PKO BP, Fundacja PZU i Enea.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja „Dorastaj z Nami”

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
 
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ekspresowa pomoc
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Najdłuższa noc
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Abramsy jadą na ukraiński front
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Realia, a nie teoria
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Szef MON-u o planach obrony kraju
Uwolnić zakładników
Zielony talizman Polaków
Nowe AWACS-y dla NATO
Śmiertelny wypadek żołnierza
Narodziny polskich sił morskich
Kolejne zakupy dla wojska
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
„Pług” idzie na śmierć
PKW Orlik gotowy na misję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ostre strzelanie w Świętoszowie
PKW Orlik już w Estonii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Fiński debiut w Sojuszu
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Futsal na zakończenie rywalizacji
Podchorążowie świętują
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Orka po koreańsku
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Terytorials na etacie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wojsko wraca do Babimostu
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polski dzień strzelania w Rumunii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Laureaci cyberkonkursu MON
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Pierwszy polski Homar
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Witkacy – piąty wieszcz?
Out of the Shadow
Wojsko pomoże Słoweńcom
„Sokół” wylądował
Armia Polska w drodze do Europy
Polsko-koreańskie rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO