moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dołącz do akcji „Pomóż, by chciało im się żyć”

Fundacja „Dorastaj z Nami” rozpoczęła społeczną kampanię pod hasłem „Pomóż, by chciało im się żyć”. Celem ogólnopolskiej akcji jest pomoc dzieciom tych, którzy zapłacili najwyższą cenę podczas służby na rzecz bezpieczeństwa innych. – Ich odwaga i poświęcenie nie mogą zostać zapomniane – apeluje Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji.

Tata dziś trzyletniej Matyldy był żołnierzem saperem. Zginął podczas rozbrajania niewybuchu, zanim urodziła się mu córka. Mgliste wspomnienie taty, który nie wrócił do domu z jednej z akcji pożarniczych, ma 5-letni Piotr. Niewiele starszy, bo 6-letni Kuba także nie pamięta swego ojca, policjanta, który zginął na służbie. Matylda, Kuba i Piotr są bohaterami 5. odsłony ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Fundację „Dorastaj z Nami” oraz Koalicję „Razem dla Bohaterów” pod nazwą „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, dla nich Tata”. W tym roku przebiega ona pod hasłem: „Pomóż, by chciało im się żyć”.

Od 1989 roku ponad 350 strażaków, policjantów, żołnierzy i ratowników nie wróciło z pracy do domu. – Co przeżywają dzieci, gdy dowiadują się, że ich tata albo mama zginęli? Jak pomóc im uporać się ze stratą? Jak wesprzeć ich rodziny? Na te problemy uwrażliwiamy ludzi w akcjach społecznych. Pracownicy służb publicznych giną za nas i dla nas. Pomóżmy żyć ich dzieciom – mówiła Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji „Dorastaj z Nami” podczas konferencji inaugurującej kampanię „Pomóż, by chciało im się żyć”. Podczas tej akcji w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych pojawi się spot zachęcający Polaków, aby przyłączyli się do kampanii. Informacje o akcji pojawią się także w radiu, na ekranach citylight i w social mediach. Organizatorzy liczą, że problemami swoich podopiecznych zainteresują sponsorów – firmy i osoby prywatne.

REKLAMA

Podczas 13-letniej działalności Fundacja pomogła ponad 300 dzieciom, których mama lub tata zginęli na służbie. Obecnie ma 140 podopiecznych, z których 73 to dzieci żołnierzy. Podopieczni otrzymują nie tylko pomoc finansową, lecz także mają zapewnioną opiekę psychologa i doradcy edukacyjnego. Jeżeli się uczą, pozostają pod parasolem Fundacji do 25. roku życia.

Podczas konferencji historię swojej rodziny opowiedziała między innymi Agnieszka Bieniek-Olszówka, żona kpr. Adama Olszówki, żołnierza 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Jesienią 2019 roku razem z kolegami z jednostki brał on udział w akcji unieszkodliwiania niewybuchów z II wojny światowej w lesie w okolicy Kuźni Raciborskiej. Dwóch saperów, w tym kpr. Olszówka, zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku dniach w szpitalu, trzech zostało poważnie rannych.

Dzieci kaprala Olszówki: 3-letnia dziś Matylda, która urodziła się po śmierci taty, 4-letni Franek, 16-letni Seweryn i 17-letni Igor są podopiecznymi Fundacji od 2020 roku. – Fundacja skontaktowała się ze mną po śmierci męża, niedługo po narodzinach Matyldy. Współfinansowała czesne za jej żłobek oraz za żłobek Franka. Objęła opieką także starszych synów, pokrywając koszty pomocy psychologicznej i zajęć sportowych oraz dofinansowując zakup komputerów. Trudno byłoby mi jako samotnej matce pokryć takie wydatki – opowiada Agnieszka Bieniek-Olszówka. Chwali także letnie warsztaty, w których uczestniczyły rodziny żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie. – Najbardziej wzruszyła mnie informacja, że sponsorzy postanowili dodatkowo wesprzeć naszą rodzinę i kupić chłopcom rowery. Przepłakałam wówczas cały wieczór, dziwiąc się takiej hojności – wspomina.

Anna Bućkowska, doradca edukacyjny Fundacji „Dorastaj z Nami”, zwraca uwagę, że dzieci inaczej niż dorośli przeżywają śmierć bliskiej osoby. – Pogrążonej w żałobie rodzinie przydaje się wówczas wsparcie doradcy edukacyjnego, który nie tylko dostrzeże potrzeby dziecka, lecz także podpowie, jak je zaspokoić. Staramy się, aby dzieci mimo traumy, jaką przeżyły, miały marzenia i za nimi podążały – mówi Anna Bućkowska.

Fundacja „Dorastaj z Nami” pomaga dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów. Koalicję „Razem dla Bohaterów” tworzą firmy i instytucje wspierające podopiecznych Fundacji. W 2023 roku partnerami strategicznymi zostali: Orange, Orlen, Boeing, Fundacja BGK, Fundacja PKO BP, Fundacja PZU i Enea.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja „Dorastaj z Nami”

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Śladami ojca
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO