moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Społeczna solidarność na rzecz dzieci

„Życie to nie zabawa” przekonuje Fundacja „Dorastaj z Nami” i startuje z ogólnopolską społeczną kampanią pod takim tytułem. Ma ona pokazać, jak ważna jest działalność służb publicznych: wojska, straży pożarnej czy policji. Każdy może się przyłączyć i swoim wsparciem odmienić los dzieci funkcjonariuszy rannych lub poległych na służbie.

– Chcemy wzbudzić w Polakach społeczną solidarność oraz zachęcić do pomagania dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa – mówi Magdalena Pawlak prezes Fundacji „Dorastaj z Nami”, od 10 lat wspierającej dzieci funkcjonariuszy publicznych, którzy zostali ranni lub zginęli na służbie. Podkreśla, że podczas pandemii przekonaliśmy się, jak ważna jest codzienna praca zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i strażaków, policjantów, żołnierzy. W 2020 roku do podopiecznych fundacji dołączyły także dzieci medyków walczących z COVID-19.

Podczas kampanii „Życie to nie zabawa” w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych pojawi się spot zachęcający telewidzów, aby przyłączyli się do tej akcji. Natomiast spot radiowy wyemituje około 30 stacji ogólnopolskich i regionalnych. Informacje o kampanii pojawią się także na profilach społecznościowych fundacji oraz w prasie. Organizatorzy kampanii liczą, że problemami swoich podopiecznych zainteresują sponsorów – firmy i osoby prywatne – ludzi, którzy będą mogli wesprzeć dzieci finansowo.

Obecnie organizacja ma 130 podopiecznych, w tym 52 dzieci żołnierzy. Objęci są oni programem stypendialnym, który oznacza wieloletnie wsparcie aż do momentu osiągnięcia samodzielności. Jeżeli się uczą, pozostają pod parasolem fundacji do 25 roku życia. Otrzymują tylko pomoc finansową, ale mają także zapewnioną opiekę psychologa.

W ostatnim czasie do tej grupy dołączyły m.in. dzieci kpr. Adama Olszówki, sapera, kierowcy i ratownika w 6 Batalionie Powietrznodesantowym. To Igor, Seweryn, Franek oraz Matylda, która urodziła się po śmierci taty. Kpr. Olszówka zginął w 2019 roku, gdy wraz z kolegami z jednostki brał udział w unieszkodliwianiu niewybuchów z II wojny światowej w lesie w okolicach Kuźni Raciborskiej.


Film: Fundacja Dorastaj z Nami

W połowie października do grona podopiecznych fundacji zostało przyjętych oficjalnie ośmioro dzieci żołnierzy i dwoje dzieci strażaka Państwowej Straży Pożarnej. 15-letni Cyprian Saczek oraz jego o dwa lata młodsza siostra Julia dołączyli do najmłodszego brata, 8-letniego Mikołaja, który z pomocy fundacji korzysta już od 2017 roku. Ich ojciec, Mariusz Saczek w 2010 roku został ciężko ranny na misji w Afganistanie i dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak mimo niepełnosprawności on także angażuje się w działalność „Dorastaj z Nami”, ostatnio otrzymał tytuł „Przyjaciela fundacji”.

– Naszą misją jest także budowanie etosu służb publicznych. Przybliżamy społeczeństwu pracę ludzi, którzy poświęcają swoje życie służbie innym – dodaje Magdalena Pawlak. Fundacja organizuje wystawy oraz wydaje publikacje opisujące losy rodzin, którymi się opiekuje. Organizuje także wystawy o podobnej tematyce, obecnie dwie ekspozycje: „Dla ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” oraz „Dorastam z Wami” można oglądać w różnych miejscach Polski. – Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostały zapomniane – apeluje szefowa fundacji.

Fundacja “Dorastaj z Nami” pomaga dzieciom zmarłych i poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników, a także medyków walczących z COVID-19. Wspiera ich edukację i umożliwia rozwijanie zainteresowań, otacza także opieką psychologiczną.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Dorastaj z Nami

dodaj komentarz

komentarze


Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Wojenny bohater na szubienicy
Przerwany lot „Orlika”
Kleszcze dla wojska
Nowoczesna łączność dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będzie za co kupić koreańską broń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Jachrance o skokach spadochronowych
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Tajna misja polskiej agentki
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lotnictwo i kobiety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO