moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zginął żołnierz, a mój tata

Blisko 30 plansz pojawi się na wystawie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Na jednych będą czarno-białe fotografie funkcjonariuszy służb publicznych, którzy zginęli lub zostali ranni na służbie. Na drugich kolorowe zdjęcia ich dzieci, którymi opiekuje się Fundacja Dorastaj z Nami. Wystawę będzie można oglądać od 10 września.

– To będą właściwie dwie wystawy – tłumaczy prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami, Magdalena Pawlak. Kilkanaście plansz z czarno-białymi fotografiami funkcjonariuszy, którzy zostali ranni lub ponieśli śmierć wypełniając obowiązki służbowe, pochodzi z ekspozycji „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Była ona prezentowana w ponad 30 miastach w Polsce, gościła m.in. w Belwederze, Sejmie RP, w klubach jednostek wojskowych.

Druga ekspozycja nosi tytuł „Dorastam z Wami” i pokazuje kolorowe portrety dzieci poległych lub rannych żołnierzy, strażaków, policjantów i ratowników, którymi opiekuje się fundacja. – Nasi podopieczni rośli razem z naszą fundacją, która w tym roku skończyła 10 lat – dodaje Magdalena Pawlak.

Uśmiechnięte dzieci

Na jednej z plansz w obiektyw aparatu patrzy uśmiechnięty Łukasz Chudzik. Siedzi za sterami samolotu Orlik. – Spełniłem swoje marzenie i dzięki wsparciu fundacji zostałem pilotem – mówi. Gdy jego ojciec, Tomasz Chudzik zginął w 1996 roku w katastrofie samolotu Iryda, Łukasz miał pięć miesięcy. Poznawał ojca z nagrań na kasetach oraz z opowieści dwóch starszych sióstr. Dziś mówi, że kiedy jest w górze, czuje, że tata jest z nim i mu pomaga. Podobne przeświadczenie ma jego mama, Halina Chudzik. – Wierzę, że podczas każdego lotu czuwa przy nim dobry anioł, jego tata. Ta wiara dodaje mi sił – mówi Halina Chudzik.

Kurator wystawy Anna Pykało przyznaje, że początkowo trudno było namówić podopiecznych fundacji, aby opowiedzieli o sobie. Udało się, bo są oni dziś dumni z rodziców, choć ich przy nich nie ma. – Na wystawie pokazujemy drogę, jaką przeszli nasi podopieczni przez ostatnie 10 lat – ich osiągnięcia i pasje. Brat i siostra są uzdolnieni muzycznie, odnoszą sukcesy na konkursach krajowych i zagranicznych – mówi Anna Pykało i podkreśla, że w przygotowanie wystawy ogromny wysiłek włożyli wszyscy pracownicy fundacji.

Podopieczną fundacji jest m.in. Patrycja Kordasz, która mówi, że jako studentka fortepianu klasycznego, wspierana przez fundację, ruszyła w dorosłe życie. Na fortepianie gra także jej młodszy brat Michał. Ich tata, ppłk Grzegorz Kordasz, zastępca komendanta 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, zginął w 2016 roku w wypadku samochodowym. Patrycja przyznaje, że dzięki stypendium, jakie otrzymują z fundacji, mogą rozwijać swoje muzyczne pasje. – Wspierają nas nie tylko firmy, ale coraz więcej indywidualnych darczyńców, co uznajemy za nasz duży sukces. To wsparcie przekłada się na pomoc dla naszych podopiecznych – mówi Magdalena Pawlak.

Jedną z najmłodszych podopiecznych fundacji jest Iga Wojciechowska. Mała blondyneczka o wielkich niebieskich oczach rozbraja uśmiechem na fotografii. Jest córką poszkodowanego weterana, rannego w Iraku. Urodziła się głucha. Dziś ma dwa latka, wszczepione implanty, uczy się mówić i słuchać, a w rehabilitacji pomaga jej fundacja. Jej brat, siedmioletni Ignaś, to miłośnik piłki nożnej, dzięki wsparciu fundacji wyjeżdża na sportowe obozy. – Ciężko by nam było bez tej pomocy – przyznaje Łukasz Wojciechowski.

Partnerami wystawy są: PZU, Fundacja BGK oraz Fundacja PKO.

Fundacja Dorastaj z Nami pomaga dzieciom zmarłych i poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników, a od tego roku także medyków walczących z COVID-19, wspiera ich edukację (do 25 roku życia) i umożliwia rozwijanie zainteresowań, otacza ich także opieką psychologiczną. Stawia sobie za cel także budowanie szacunku dla służby publicznej, poczucia wspólnoty i solidarności społecznej. Od chwili powołania Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 255 dzieci.

Pod opieką Fundacji Dorastaj z Nami znajduje się obecnie 52 dzieci poległych lub poszkodowanych żołnierzy (w tym weteranów). Ze wsparcia doradców edukacyjnych korzysta 34 dzieci żołnierzy. Wsparciem psychologicznym objętych zostało 12 podopiecznych oraz 3 rodziny.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Dorastaj z Nami

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Rusza morski „Dragon”
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Ferie w mundurze
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
W Jachrance o skokach spadochronowych
Pamiętamy o Niezłomnych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będzie za co kupić koreańską broń
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Priorytety dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Przerwany lot „Orlika”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Kleszcze dla wojska
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO