moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u: Wojsko Polskie powinno liczyć 300 tys. żołnierzy

Dzięki waszym wysiłkom Wojsko Polskie liczy obecnie 187 tysięcy żołnierzy. Od czasu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny niemal 50 tysięcy osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To jest nasz wspólny sukces – mówił dziś w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystości z okazji święta wojskowych centrów rekrutacji.

W piątek na Cytadeli Warszawskiej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta wojskowych centrów rekrutacji. W spotkaniu uczestniczył m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, dowódca generalny RSZ gen. broni Marek Sokołowski, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski i szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś. W uroczystości wziął udział także rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, dowódca 1 Brygady Pancernej z Wesołej gen. bryg. Artur Kozłowski oraz szefowie wojskowych centrów rekrutacji, żołnierze i pracownicy wojska. Na zbiórce zameldowała się również młodzież, która uczy się w klasach mundurowych.

Film: Dominika Celińska, Magdalena Kowalska-Sendek / Zbrojna TV

REKLAMA

– Dziękuję za wasze wysiłki i działania, które zaowocowały tym, że Wojsko Polskie liczy dziś 187 tys. żołnierzy. Od czasu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny niemal 50 tys. żołnierzy zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW). To nasz wspólny sukces – stwierdził minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony podkreślił, że dobiega końca siódmy i jak dotąd najliczniejszy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W sobotę przysięgę złoży ponad 4300 przeszkolonych żołnierzy. – W listopadzie będzie ostatni, ósmy turnus szkoleniowy i zgłosiło się na niego ponad 7 tysięcy osób. To świadczy o tym, że Wojsko Polskie rośnie w siłę, że jest coraz więcej żołnierzy – dodał. Mariusz Błaszczak podkreślił, że polska armia powinna liczyć minimum 300 tysięcy żołnierzy i że liczebność wojska ma wpływ na bezpieczeństwo kraju. Wspomniał też, że do DZSW zgłaszają się świetni kandydaci, patrioci, którzy są gotowi związać swoją zawodową przyszłość z mundurem. – Cieszę się z obecności kadetów z klas mundurowych. Cieszę się, że wybraliście swoją drogę życiową i że chcecie związać się z Wojskiem Polskim. To bardzo dobry sygnał dla bezpieczeństwa kraju – powiedział minister obrony.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś zwrócił uwagę na to, że terenowe organy wykonawcze ministra obrony narodowej powstały dzięki ustawie o obronie ojczyzny. – Przyniosła ona nam sukces, który musimy rozwijać. Tym sukcesem jest zwiększenie liczebności naszej armii, a tym samym budowanie potencjału militarnego naszego kraju – powiedział gen. Bryś. Dodał, że wszystkie drogi do służby wojskowej wiodą obecnie przez wojskowe centra rekrutacji. Tylko w tym roku wnioski o powołanie do służby wojskowej w WCR-ach w całej Polsce złożyło ponad 71 tysięcy osób. – Półtora roku temu, gdy rozpoczynaliśmy działalność, wiele osób mówiło, że nie damy rady, że to się nie uda. Dziś mogę powiedzieć, że plany rozwoju armii liczącej 300 tys. żołnierzy są jak najbardziej do zrealizowania – zaznaczył szef CWCR.

Obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie ojczyzny zreformowała terenową administrację wojskową. Zgodnie z nowymi przepisami działalność rozpoczęło Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych powstało 16 zamiejscowych oddziałów CWCR-u (w Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Białymstoku, Bydgoszczy, Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, we Wrocławiu, w Opolu, Katowicach, Kielcach, Krakowie i Rzeszowie). Swoich przedstawicieli CWCR ma także w 86 wojskowych centrach rekrutacji (dawne wojskowe komendy uzupełnień).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na Podlasiu
 
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szef MON-u w Brukseli
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
W rezerwie pasywnej będą oceny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Lekcje z frontu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Nowoczesna łączność dla armii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Invictus w zimowym stylu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ślubowanie kadetów OPW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO