moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Generalne” z nowym dowódcą

Dzięki wam wiele się nauczyłem. Te intensywne miesiące wspólnej służby w znacznym stopniu przygotowały mnie do objęcia mojego kolejnego stanowiska służbowego – mówił dziś gen. broni Wiesław Kukuła, nowy szef Sztabu Generalnego WP. Oficer przekazał dowodzenie Dowództwem Generalnym RSZ swojemu dotychczasowemu pierwszemu zastępcy gen. broni Markowi Sokołowskiemu.

W poniedziałek w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia. Od generała broni Wiesława Kukuły obowiązki dowódcy przejął gen. broni Marek Sokołowski, jego dotychczasowy I zastępca. Generał Sokołowski będzie pełnił obowiązki czasowo, do momentu wyznaczenia etatowego dowódcy generalnego. Zmiana na tym stanowisku była konieczna po tym, jak w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda mianował generała Kukułę na stanowisko szefa Sztabu Generalnego WP. Dziś w uroczystej zbiórce na terenie DGRSZ uczestniczyła kadra kierownicza dowództwa, oficerowie, podoficerowie i żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej. Do Warszawy przyjechali także dowódcy jednostek bezpośrednio podległych DGRSZ.

– Przez dziewięć miesięcy miałem przywilej nie tylko stać na waszym czele, lecz również być częścią wspaniałej społeczności, którą tworzycie. Dziękuję za przyjęcie mnie oraz cierpliwość i wyrozumiałość, jakie mi okazaliście. Dzięki wam wiele się nauczyłem. Te intensywne miesiące wspólnej służby w znacznym stopniu przygotowały mnie do objęcia mojego kolejnego stanowiska służbowego – powiedział podczas uroczystości gen. broni Wiesław Kukuła. – Swój styl dowodzenia skupiony na mission command (dowodzenie przez cele – przyp. red.) osadziłem na zaufaniu do waszych kompetencji. Nie pomyliłem się, siła przywództwa, jaką odnalazłem w was, doskonale rokuje na dobre funkcjonowanie naszych sił zbrojnych – dodał nowy szef SGWP. Zaznaczył, że Dowództwo Generalne ma służyć podległym jednostkom i żołnierzom i tworzyć jak najlepsze warunki do ich funkcjonowania i służby. – Ta sama zasada obowiązuje również szefa Sztabu Generalnego WP, dlatego zawsze będziecie mogli liczyć na moje wsparcie, nie zapomnę o żadnym z was. Pamiętajcie, zjednoczeni zwyciężymy! – powiedział generał Kukuła.

REKLAMA

Obejmujący dowodzenie gen. broni Marek Sokołowski podziękował generałowi Kukule za dotychczasową służbę. – Wyznaczenie pana na stanowisko szefa SGWP to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, ale przede wszystkim docenienie pana umiejętności i doświadczenia – powiedział czasowo pełniący obowiązki dowódca generalny. – Zapewniam, że z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem będziemy realizować zadania dla dobra Sił Zbrojnych RP – dodał

Zmiany na najwyższych stanowiskach w Wojsku Polskim są konsekwencją rezygnacji ze służby dotychczasowego szefa SG WP gen. Rajmunda T. Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego. Oficerowie w ubiegłym tygodniu postanowili złożyć wypowiedzenie. Prezydent Andrzej Duda przyjął ich rezygnację, następnie mianował ich następców. Na czele SGWP stanął generał broni Wiesław Kukuła, a generał dywizji Maciej Klisz został dowódcą operacyjnym RSZ.

Gen. broni Marek Sokołowski, dotychczas był I zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Służył także w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, a także na różnych stanowiskach w 16 Dywizji Zmechanizowanej, na której czele stanął w 2016 roku. Trzy lata później został inspektorem szkolenia w DGRSZ. Jest weteranem misji wojskowych w Syrii i Afganistanie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. Wyróżniono go także najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym „Legion of Merit”, nadawanym obcokrajowcom za zasługi podczas pokoju lub wojny.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojskowego sportu
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO