moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto wojskowych rekruterów

Ponad 150 tys. złożonych wniosków o powołanie do różnych rodzajów służby, niemal 450 współpracujących szkół i około 28 tys. uczniów biorących udział w programach edukacyjnych MON-u. Tak w liczbach wygląda półtora roku działalności Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Dziś święto tej instytucji.

Obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła wiele nowych rozwiązań, w tym reformę terenowych organów administracji wojskowej. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów działalność rozpoczęło Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych powstało 16 zamiejscowych oddziałów CWCR-u (w Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Białymstoku, Bydgoszczy, Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, we Wrocławiu, w Opolu, Katowicach, Kielcach, Krakowie i Rzeszowie). Swoich przedstawicieli CWCR ma także w 86 wojskowych centrach rekrutacji (dawne wojskowe komendy uzupełnień). Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła też znaczące zmiany w sposobie rekrutacji, tak by usprawnić procedury i uprościć ochotnikom drogę do służby.

– Obok budowy struktury organizacyjnej nasze pierwsze tygodnie działania skoncentrowały się właśnie na usprawnieniu procesu rekrutacji kandydatów. Już w maju ruszył nabór do nowej, wprowadzonej ustawą, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a 6 czerwca pierwsi ochotnicy rozpoczęli szkolenie – mówi gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Szybko się okazało, że skrócone i bardziej elastyczne zasady rekrutacji są dobrze oceniane przez ochotników, a system naboru się sprawdza. Badania – przeprowadzone w 2020 roku przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a dotyczące oceny funkcjonowania WCR-ów wśród osób, które przeszły w nich rekrutację – pokazały, że aż 95% badanych jest bardzo zadowolonych lub raczej zadowolonych z rekrutacji. Dla 87% ankietowanych kontakt z WCR-em wytworzył lub wzmocnił pozytywny obraz Wojska Polskiego, a 75% badanych zyskało pewność, że chce podjąć służbę wojskową.

REKLAMA

WCR – pierwszy krok do służby

Dziś to właśnie do wojskowego centrum rekrutacji trafia w pierwszej kolejności każdy zainteresowany jakimkolwiek rodzajem służby. Kierują się tu zarówno kandydaci do akademii wojskowych, służby terytorialnej czy dobrowolnej, a także rezerwiści. – Nie ma już rejonizacji, więc każdy może przyjść do dowolnie wybranego WCR-u. Z myślą o ochotnikach wydłużyliśmy godziny pracy w jeden dzień w tygodniu do 18.00, pracujemy także w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Wyszliśmy zza biurek i pojawiamy się wszędzie tam, gdzie możemy spotkać potencjalnych kandydatów na żołnierzy – zapewnia generał. Mobilne zespoły rekrutacyjne zachęcające do służby i promujące armię można spotkać na wojskowych piknikach, targach pracy, w uczelniach i szkołach. W tym roku przedstawiciele WCR-ów zaprosili na organizowane po raz pierwszy Targi Pracy i Służby w każdym województwie.

– Te wszystkie działania oraz nowoczesny i otwarty na młodych ludzi system naboru owocują zwiększonym zainteresowaniem służbą – podkreśla gen. bryg. Bryś. Od chwili powstania WCR-ów ochotnicy złożyli aż 85 tys. wniosków o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, kolejne prawie 38 tys. zrobiło to z myślą o służbie w szeregach terytorialsów, a 29 tys. wniosków złożyli rezerwiści pasywni, którzy chcą zostać zawodowcami. Choć nie każdy chętny ostatecznie wstąpił do służby, to finalnie większe zainteresowanie przełożyło się na wzrost powołań. Przykładowo, z każdym tegorocznym turnusem szkoleniowym dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej kandydatów przybywało. Gdy wydawało się, że VI turnus będzie rekordowy, bo szkoliło się na nim 4,5 tys. dobrowolsów, w kolejnym, który obecnie trwa, szkolenie w 43 jednostkach rozpoczęło ponad 4,7 tys. osób. Ósmy turnus, organizowany na przełomie listopada i grudnia, będzie jeszcze liczniejszy. – Nie chcieliśmy, by kolejni ochotnicy musieli czekać do następnego roku na powołanie, więc zwiększyliśmy tegoroczny limit szkoleń z 25 tys. do 33 tys. – mówi szef CWCR-u.

WCR – sztandarowe projekty

Poza naborem do armii Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji nadzoruje także kluczowe programy edukacyjne MON-u, które mają wpłynąć na wzrost zainteresowania służbą w armii. To chociażby trzy projekty klas wojskowych, adresowane do młodzieży szkół średnich. Pierwszy z programów – Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe – jest już wygaszany (w ostatnim roku funkcjonowania programu uczestniczy w nim 30 szkół i 1050 uczniów), ale zamiast niego od roku szkolnego 2020/21 wchodzą Oddziały Przygotowania Wojskowego.

– Szkoły biorące udział w programach mogą liczyć na spore dofinansowania, a absolwenci takich klas dostają szansę skorzystania z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzymania dodatkowych punktów w rekrutacji np. do wojskowych akademii. Zainteresowanych uczniów przybywa, więc i szkoły coraz częściej występują o zgodę na otwarcie takiej klasy – opowiada generał. Obecnie w 484 OPW w całej Polsce uczy się ponad 25 tys. nastolatków. Kolejne 550 osób to uczniowie 27 Branżowych Oddziałów Wojskowych, najnowszego projektu MON-u adresowanego do szkół branżowych I stopnia. Jego realizacja ma służyć przygotowaniu kandydatów na żołnierzy do działania w obszarze szeroko rozumianej logistyki, wyszkoleniu mechaników, kierowców czy kucharzy. CWCR nadzoruje też program CYBER.MIL z klasą, mający na celu kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa. Bierze w nim udział 670 uczniów z 16 wybranych szkół.

Do zadań CWCR-u należy także koordynacja projektów dla studentów cywilnych, w tym programu ochotniczego szkolenia wojskowego „Legia Akademicka”. Jest on realizowany w ramach szkolenia podstawowego (dobrowolna zasadnicza służba wojskowa) oraz dwóch modułów: podoficerskiego i oficerskiego. – Do tej grupy osób adresujemy też program stypendialny, który zakłada finansowe wsparcie dla studentów wybranych kierunków na uczelniach cywilnych, które oferują zdobycie przydatnych w wojsku kwalifikacji – wyjaśnia generał. Ale to nie wszystko. W tym roku akademickim w 16 uczelniach cywilnych ruszył też projekt „Akademia CYBER.MIL”, który ma przybliżyć kwestie cyberbezpieczeństwa wśród studentów uczelni cywilnych, a także zainteresować ich służbą w armii.

Nie tylko „Strzelnica w powiecie”

Ale nie tylko rekrutacja ochotników czy koordynacja programów edukacyjnych są w kręgu zainteresowań CWCR-u. Centrum zajmuje się także skierowanym do jednostek samorządu terytorialnego projektem „Strzelnica w powiecie”. – Ma on na celu rozbudowę infrastruktury strzeleckiej w Polsce, pobudzenie zainteresowania strzelectwem sportowym oraz zwiększenie umiejętności obywateli w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią – wylicza ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy CWCR-u. Program zakładający pierwotnie budowę obiektów wyłącznie terenowych ruszył w 2018 roku, ale nabrał rozpędu dopiero od 2021 roku, gdy jego formuła została rozszerzona o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. Dotąd w całej Polsce powstały 153 strzelnice: cztery klasyczne, 138 wirtualnych i 11 pneumatycznych.

– Kilkanaście miesięcy naszej działalności to bardzo intensywny czas. Oprócz zadań, które są widoczne na co dzień, zajmujemy się także mnóstwem innych spraw, choć może są one mniej medialne. Koordynujemy na przykład szkolenie rezerw, kwalifikację wojskową, a także realizujemy procedurę nieodpłatnego przekazywania mienia ruchomego Skarbu Państwa – dodaje gen. bryg. Bryś.

Paulina Glińska

autor zdjęć: CWCR, 17 Brygada Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
 
Na ratunek… komandos
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Oczy na Kijów
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis bliżej domu
Mark Rutte pokieruje NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Czujemy się tu jak w rodzinie
Śmierć przyszła po wojnie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polsko-litewskie konsultacje
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Spadochroniarze na warcie w UE
The Suwałki Gap in the Game
Olimp gotowy na igrzyska!
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Lato pod wodą
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Wracajcie z medalami!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
RBN przed szczytem NATO
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Roczny dyżur spadochroniarzy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
„Operacja borelioza”
Pancerny sznyt
Szkolenie na miarę czasów
Pancerniacy trenują cywilów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szpital u „Troski”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Za zdrowie utracone na służbie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Formoza. Za kulisami
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Feniks – następca Mangusty?
Walka – tak, ale tylko polityczna
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Włoski Centauro na paryskim salonie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO