moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
16 Dywizja świętuje

Tylko w ten weekend słowa przysięgi wojskowej ma wypowiedzieć 4400 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Najliczniejsza grupa, licząca 850 ochotników, wierność ojczyźnie ślubowała w sobotę na Polach Grunwaldu. Przysięga odbyła się w czasie obchodów święta 16 Dywizji Zmechanizowanej. W uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.

W sobotę z okazji święta 16 Dywizji Zmechanizowanej żołnierze zaprosili sympatyków wojska na piknik na Pola Grunwaldu. W tym samym miejscu odbyła się także przysięga wojskowa. Wierność i gotowość do obrony ojczyzny ślubowało 850 ochotników, którzy w jednostkach podległych związkowi taktycznemu ukończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – To bardzo symboliczne, że składacie przysięgę właśnie w tym miejscu. To bardzo symboliczne, że dziś dziękujemy tu żołnierzom 16 Dywizji Zmechanizowanej za ich służbę – powiedział minister.

Szef MON-u przypomniał, że 16 Dywizja Zmechanizowana odpowiada za bezpieczeństwo północno-wschodniej części kraju, a jej żołnierze pełnią służbę na wschodnich granicach Polski. – Serdecznie wam dziękuję za obronę naszej granicy. Naród, Polacy, stoją murem za polskim mundurem – zapewnił minister obrony.

REKLAMA

Słowa podziękowania za decyzję o zasilenia Wojska Polskiego minister skierował także do nowo mianowanych żołnierzy oraz ich bliskich. – Dziękuję, że wychowaliście swoich synów i córki w poczuciu patriotyzmu – powiedział Mariusz Błaszczak. – To gwarancja naszego bezpieczeństwa – ocenił.

Minister zaznaczył, że w ten weekend nie tylko na Polach Grunwaldu będzie przysięga wojskowa. Podobne uroczystości zaplanowano na terenie całego kraju, dzięki czemu szeregi armii zasili łącznie 4400 osób. – W październiku rozpoczynamy kolejny turnus szkoleniowy, do udziału w którym zgłosiło się już 4300 ochotników – poinformował szef MON-u. Wyjaśnił, że wszystko to, ma doprowadzić do tego, że Wojsko Polskie będzie liczyło łącznie 300 tys. żołnierzy. – To jest możliwe i tak będzie. Wówczas będziemy dysponowali najsilniejszą armią lądową w Europie – podkreślił.

Szef resortu obrony przypomniał, że w całym kraju są odtwarzane zlikwidowane przed laty jednostki wojskowe, cały czas powstają też nowe. Żołnierze otrzymują regularnie nowoczesny sprzęt. Jak mówił minister, wkrótce spodziewane są kolejne dostawy np. czołgi K2 zasilą szeregi 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Jeśli chodzi o potencjał, jeden czołg K2 jest równy kilku postsowieckim z rodziny T – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że wszystkie działania mające na celu wzmocnienie Wojska Polskiego są podejmowane, aby odstraszyć agresora, aby Rosja nie odważyła się zaatakować Polski. – To gwarancja naszego bezpieczeństwa – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 DZ. – W dniu tego święta wyrażam najszczersze podziękowania za waszą służbę i poświęcenie na rzecz naszej ojczyzny. Dziękuję, że codziennie stawiacie czoła wyzwaniom i zagrożeniom, dbając o nasze bezpieczeństwo i interesy narodowe – zwrócił się do wojskowych. Skierował kilka słów także do tych, którzy szeregi wojska zasilają od dziś. – Niech słowa roty przysięgi wojskowej będą dla was drogowskazem w każdym dniu waszej służby. Pamiętajcie, że dziś przyjmujecie na siebie ogromne zobowiązanie, a Polska na Was liczy. Życzę Wam dużo odwagi, wytrwałości i żołnierskiego szczęścia – powiedział.

Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga 1919 roku, kiedy rozpoczęło się formowanie regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Rok później nowa Dywizja Strzelców Pomorskich została nazwana 16 Pomorską Dywizją Piechoty. Jej żołnierze brali udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej 1920-1921 roku, w wojnie obronnej w 1939 roku, wchodząc w skład Grupy Operacyjnej „Wschód” oraz Armii „Pomorze”. W 1949 roku dowództwo dywizji zostało ulokowane w Elblągu, a sama jednostka po raz kolejny zmieniła nazwę – przeformowano ją na 16 Dywizję Pancerną. Od 1990 roku związek taktyczny funkcjonuje jako 16 Dywizja Zmechanizowana. Dwa lata później jednostka otrzymała przydomek „Pomorska”, a jej patronem został król Kazimierz Jagiellończyk.

Dowództwo związku taktycznego stacjonuje w Olsztynie, a podlega mu: 9 Brygada Kawalerii Pancernej, 15 i 20 Brygada Zmechanizowana, 1 Brygada Artylerii, 15 Pułk Przeciwlotniczy, 16 Pułk Logistyczny, 16 Pułk Saperów oraz 9 Batalion Dowodzenia. Żołnierze, którzy zasilają jej szeregi wielokrotnie służyli w misjach poza granicami kraju, a od dwóch lat są zaangażowani w działania mające na celu zabezpieczenie granicy polsko-białoruskiej. Na co dzień koncentrują się natomiast na szkoleniu, m.in. z sojusznikami, wdrażają też do służby nowe uzbrojenie. To właśnie oni, jako pierwsi w Wojsku Polskim, otrzymali sprzęt południowokoreańskiej produkcji; armatohaubice K9 i czołgi K2, a także wyrzutnie rakietowe HIMARS ze Stanów Zjednoczonych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Twitter MON, 16 DZ, st. kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
 
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
32 krążki pływaków-żołnierzy
Kolejne zakupy dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Loty M-346 wstrzymane
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
PKW Orlik już w Estonii
Realia, a nie teoria
Abramsy jadą na ukraiński front
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Porozumienie Sikorski-Stalin
Out of the Shadow
Orka po koreańsku
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
PGZ rośnie w siłę
Kolejne Kraby dla wojska
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Saperzy na wschodzie Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Fiński debiut w Sojuszu
Wszystkie Pilice w wojsku
Zielony talizman Polaków
Certyfikacja Eurokorpusu
PKW Orlik gotowy na misję
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Podchorążowie świętują
Sokół czuwa w Tatrach
Spoczęli w ojczyźnie
Misja: obronić Finlandię
Polsko-koreańskie rozmowy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
AW101 już w Darłowie
Co może Hugin
Polski dzień strzelania w Rumunii
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Laserowa rewolucja
Wiara bez wiedzy
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ekspresowa pomoc
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Zimowy test dobrowolsów
Szef MON-u o planach obrony kraju
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Debiutancka misja Hugina
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Uwolnić zakładników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO