moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mierzą się nie tylko ze sportowymi rywalami

Pierwszego dnia zawodów Invictus Games w Düsseldorfie Polacy zdobyli dwa medale: złoty w wyciskaniu sztangi leżąc oraz srebrny w pchnięciu kulą. Dziś dołączyło kolejne złoto: w biegu na 1500 m. Przez kolejne pięć dni weterani poszkodowani na misjach będą konkurować w dziesięciu dyscyplinach sportowych. W igrzyskach biorą udział zawodnicy z całego świata.

Fundacja Invictus Games zaprosiła na zawody do Düsseldorfu 20 polskich weteranów poszkodowanych. Będą oni rywalizować z prawie 500 zawodnikami z 20 krajów, którzy także zostali ranni podczas służby. W igrzyskach rozpoczętych 9 września Polacy zmierzą się w ośmiu dyscyplinach: lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, łucznictwie, wioślarstwie halowym, kolarstwie, siatkówce na siedząco, pływaniu oraz w tenisie stołowym.

Wczoraj rozegrano pierwsze konkurencje. Kpt. Przemysław Kowalski rzucił kulą 13,13 m i zdobył srebrny medal. Piąte miejsce w tej dyscyplinie zajął – mimo kontuzji – por. Jacek Domański z wynikiem 11,16 m. Natomiast st. szer. Paweł Liszcz sięgnął po złoto w wyciskaniu sztangi leżąc (225 kg). Ten najcenniejszy sportowy krążek zadedykował swojej partnerce oraz przyjaciołom, którzy go wspierają. – Teraz będę kibicował kolegom – zapowiada. Doping był skuteczny, bo dziś polska drużyna poprawiła swoją klasyfikację medalową. Złoto w biegu na 1500 m zdobył plut. Rafał Wroniszewski, który przebiegł ten dystans w czasie 4,46 min. Jak przyznał na mecie, nie spodziewał się takiego wyniku, bo wiedział, jak silna jest konkurencja. – Ale jeśli staję na starcie, to walczę do końca – powiedział.

REKLAMA

Magia ducha

Miejscem invictusowych rozgrywek w Düsseldorfie są obiekty sportowe położone wokół Merkur Spiel – Arena. To właśnie tam odbyła się ceremonia otwarcia szóstych igrzysk Invictus Games. Obok księcia Harry’ego, którego fundacja jest organizatorem wydarzenia, uczestniczyli w niej także burmistrz Düsseldorfu Stephan Keller i minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Na trybunach zasiadło 20 tys. gości.

– Niezależnie od tego, czy jesteś zawodnikiem, czy widzem, wiele wyniesiesz z tych igrzysk. Istnieją nieograniczone możliwości, aby poruszyć swoje życie i otworzyć serca. Pamiętaj, że nie tylko oglądasz sport lub uczestniczysz w nim, lecz także doświadczasz magii ludzkiego ducha! – mówił książę Harry.

Przemówienie ministra obrony Borisa Pistoriusa zostało nagrodzone owacjami na stojąco. – Nigdy nie możemy przestać wspierać Ukrainy – mówił. A o uczestnikach Invictus Games powiedział, że są wzorami do naśladowania i żywym dowodem na to, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Niezwyciężeni z 21 krajów

Po oficjalnych przemówieniach na scenie o szerokości 58 m i tle ściany LED o powierzchni 532 m2 pojawili się główni bohaterowie – zawodnicy. Pokaz w Düsseldorfie był największym w historii igrzysk Invictus Games.

Tradycyjnie minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy na całym świecie, a dwoje weteranów opowiedziało ze sceny swoje historie. Jednak głównym punktem wieczoru była prezentacja 21 narodowych drużyn. Największymi oklaskami publiczność przyjęła ekipę ukraińską. Wzruszającym momentem była prezentacja flag narodowych państw uczestniczących w zawodach. Biało-czerwoną niósł chorąży naszej drużyny Tomasz Kloc. – To był dla mnie ogromny zaszczyt i niesamowite przeżycie, gdy mogłem zaprezentować wielotysięcznej widowni polską flagę i wprowadzić na scenę naszą drużynę – mówi weteran.

Kpt mar. Witold Kortyka, który po raz pierwszy startuje w zawodach IG, opowiada o atmosferze otwarcia. – Uczestniczyłem w wyjątkowym wydarzeniu. Gdy na scenie wszyscy krzyknęliśmy „Polska”, poczułem tak niesamowitą więź z kolegami z drużyny – mówi. Prezentację polskich zawodników na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przez Centrum Weterana obejrzało w dniu otwarcia igrzysk prawie tysiąc osób.

Wieczór zakończyły występy tancerzy z AXIS Dance Company, jednego z najsłynniejszych na świecie zespołów tańca włączającego (czyli takiego, w którym biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami) oraz supergwiazdy rapu Macklemore’a, który wykonał takie hity jak „Thrift Shop” i „Can't Hold Us”.

Nie mogło zabraknąć rodziny

– Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem – mówi Aneta Stępień, żona żołnierza, który w Afganistanie stracił nogę. Jak opowiada, wzruszające było także powitanie na lotnisku. Na polską ekipę czekali wolontariusze, którzy klaskali i machali polskimi flagami. Trudno sobie wyobrazić Invictus Games bez rodzin i przyjaciół zawodników. Fundacja IG zaprasza ich w podziękowaniu za wsparcie, które okazują rannym żołnierzom.

Igrzyska Invictus Games odbywają się po raz szósty, a polska drużyna bierze udział w zawodach trzeci raz. Zmagania w Niemczech potrwają do 16 września. Podczas rozgrywek Düsseldorfie zostaną przyznane łącznie 624 medale w dziesięciu dyscyplinach sportowych. Zawody będzie relacjonować ponad 600 dziennikarzy, współorganizatorzy (miasto Düsseldorf oraz Bundeswehra) spodziewają się ponad 100 tys. gości, zawodników i ich rodziny wspiera 1222 wolontariuszy z 30 krajów.

Partnerem strategicznym polskiej reprezentacji na Invictus Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rekordziści z WAT
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEye dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Wytropić zagrożenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO