moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na Invictus Games

Jesteście silnie zmotywowani, aby reprezentować Polskę podczas igrzysk. Stanowicie wzór dla swoich kolegów – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z drużyną weteranów poszkodowanych, którzy w biało-czerwonych barwach wystąpią na zawodach Invictus Games w Düsseldorfie. List do zawodników skierował także prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie ministra obrony narodowej ze sportowcami z Team Invictus Poland odbyło się w czwartek.– Dziękuję Wam za dawanie przykładu naszym żołnierzom, za pokazanie, że służba ojczyźnie jest największą wartością – mówił Mariusz Błaszczak. O zawodnikach tworzących polską drużynę Invictusa szef resortu obrony powiedział, że są to osoby, które przełamywały trudności, jakie przed nimi stawały, ludzie o silnych charakterach, a uprawianie sportu pozwala im na kontynuowanie rehabilitacji.

Minister Błaszczak podkreślił, że państwo polskie wspiera swoich żołnierzy, a jako przykład takich działań podał m.in. korzystne zmiany, które zostały uchwalone w nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, czy przyznanie dodatku weterana poszkodowanego także tym, którzy nadal służą lub pracują w amii.

REKLAMA

Nie tylko sportowa forma

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, przyznaje, że Team Invictus Poland ma za sobą bardzo pracowity okres przygotowań do zawodów w Düsseldorfie. – Podobnie jak podczas poprzednich startów, dbaliśmy o formę sportową, jak też o integrację i tzw. team spirit – podkreśla. Mówi, że gdy obserwowała zawodników podczas przygotowań, widziała, jak mocno się angażowali. – Jestem przekonana, że osiągniemy dobry wynik i nie przyniesiemy wstydu środowisku weteranów, wojsku i krajowi – mówi.

Film: MON

Sportowcy, którzy tworzą drużynę Invictusa, tj. 20 osób, złożyli uroczyste ślubowanie. Jego tekst odczytał Tomasz Kloc, chorąży naszej reprezentacji. Zawodnicy ślubowali, że będą walczyć ze wszystkich sił o jak najlepszy wynik oraz że jako sportowi ambasadorzy kraju będą godnie reprezentować Polskę, Wojsko Polskie i środowisko żołnierzy weteranów.

Sebastian Bartkowski w imieniu polskiej drużyny podziękował ministrowi obrony za pomoc, trenerom za przygotowania zawodników do startu na Invictus Games, a rodzinom za wsparcie. – Nasza determinacja w walce z własnymi słabościami doprowadziła nas do tego wspaniałego momentu, gdy możemy nosić koszulkę z białym orłem na piersi. Każdy z nas da z siebie wszystko, aby jak najlepiej reprezentować Polskę i być godnym jej ambasadorem – zapewniał.

Przed wylotem do Düsseldorfie zawodnicy otrzymali od prezydenta biało-czerwoną flagę. Andrzej Duda przekazał ją reprezentacji IG wraz z listem, w którym życzył zawodnikom, żeby flaga „towarzyszyła im w trakcie sportowej rywalizacji i codziennych wyzwań, umacniając poczucie łączności z Ojczyzną.”

Medalowe apetyty

Od 9 do 16 września na sportowych arenach w Düsseldorfie ponad 500 zawodników z 21 państw będzie rywalizować w lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, łucznictwie, wioślarstwie halowym, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach, kolarstwie, siatkówce na siedząco, pływaniu oraz w tenisie stołowym. Polacy będą walczyć o medale w siatkówce na siedząco, łucznictwie, pływaniu na różnych dystansach, kolarstwie szosowym, lekkoatletyce, wioślarstwie halowym oraz w tenisie stołowym.

Z zawodów w Hadze przywieźli osiem krążków, w tym ten najcenniejszy – złoty, zdobyty w piłce siatkowej na siedząco. Jak będzie tym razem? Nadzieje na medale budzą nie tylko siatkarze, lecz także wysoka forma łuczników, lekkoatletów, kolarzy oraz wioślarzy halowych.

Organizatorem igrzysk jest fundacja Invictus Games, założona przez księcia Sussex Harry’ego. W wydarzeniu uczestniczą żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Od 2014 roku zawody odbyły się pięć razy – w Londynie (2014), w Orlando (2016), w Toronto (2017) w Sydney (2018) oraz w Hadze (2022).

Partnerem strategicznym polskiej reprezentacji na Invictus Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
„Ryś” z laserem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Ostatnia droga Pileckiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO