Sportowcy CWZS-u widoczni na bieżni i podium

Z 22 medalami wrócili z Gorzowa Wielkopolskiego żołnierze reprezentujący Centralny Wojskowy Zespół Sportowy na 99. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce. Najwięcej razy – osiem – stanęli na najwyższym stopniu podium. Zdobyli też po siedem srebrnych i brązowych krążków. Dwa tytuły mistrzowskie wywalczyła szer. Natalia Kaczmarek, dwa medale ma także st. szer. Michał Rozmys.

– Zawsze chciałoby się zdobywać więcej, ale cieszę się z tego, co jest. Najwięcej zadowolenia sprawili podwójni medaliści: szer. Natalia Kaczmarek i st. szer. Michał Rozmys, ale na pochwałę zasługują też ci, którzy stawali na podium oraz bili swoje rekordy życiowe. Trochę martwi zaś to, że o medale z różnych powodów rywalizowało tylko 24 z naszych 35 zawodników – mówi st. kpr. Kamil Masztak, jeden z dwóch trenerów-koordynatorów lekkiej atletyki w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Przy okazji chwali drugiego z zajmujących to stanowisko podoficerów – st. kpr. Adriana Świderskiego – za to, że nie tylko zajmuje się sprawami logistyczno-szkoleniowymi, lecz także nadal z powodzeniem walczy o medale.

Na bieżni w Gorzowie Wielkopolskim st. kpr. Adrian Świderski wywalczył po raz ósmy tytuł mistrza Polski na stadionie otwartym w trójskoku. W historii polskiej lekkiej atletyki więcej złotych medali – dziesięć – zdobył jedynie Józef Szmidt. Świderski zrównał się za to z rekordzistą świata i dwukrotnym mistrzem olimpijskim z 1960 i 1964 roku ogólną liczbą zdobytych krążków. Obaj zapisali ich na swoich kontach po 14: Szmidt dziesięć złotych oraz po dwa srebrne i brązowe, trójskoczek CWZS-u zaś osiem złotych, cztery srebrne i dwa brązowe. Na ostatnich mistrzostwach Świderski jako jedyny przekroczył barierę 16 m – w najlepszej próbie osiągnął wynik 16 m 5 cm.

Z kolei po raz trzeci z rzędu tytuł mistrzowski w biegu na 400 m kobiet wywalczyła szer. Natalia Kaczmarek. Mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 × 400 m i trzykrotna triumfatorka w tym sezonie mityngów z cyklu Diamentowej Ligi na bieżni w Gorzowie Wielkopolskim na swoim koronnym dystansie triumfowała z wynikiem 51,86 s. Drugi złoty medal na 99. Mistrzostwach Polski Kaczmarek wywalczyła w biegu na 200 m. Na tym dystansie po raz pierwszy w karierze stanęła na podium czempionatu seniorów, a w biegu po złoto z czasem 22,86 s poprawiła swój rekord życiowy.

Poza szer. Natalią Kaczmarek jedynym zawodnikiem CWZS-u, który dwukrotnie stanął na podium w Gorzowie Wielkopolskim, był st. szer. Michał Rozmys. Zdobył złoty medal w biegu na 800 m i srebrny w biegu na 1500 m. Na tym krótszym dystansie ma w swojej kolekcji sześć krążków mistrzostw Polski – po dwa każdego rodzaju, a na dłuższym pięć – trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym. Warto podkreślić, że lekkoatleta CWZS-u wywalczył pięć tytułów mistrzowskich, mimo iż wielokrotnie przyszło mu rywalizować z tak utytułowanymi zawodnikami, jak Marcin Lewandowski i Adam Kszczot.

Spośród lekkoatletów CWZS-u tytuły mistrzowskie zdobyli w Gorzowie Wielkopolskim również: szer. Adrianna Laskowska (w trójskoku), st. szer. Klaudia Kardasz (w pchnięciu kulą), szer. Damian Czykier (w biegu na 110 m przez płotki) i st. mar. Wojciech Nowicki (w rzucie młotem). Czykier, zdobywając złoto, został samodzielnym liderem na liście wszech czasów medalistów mistrzostw Polski w biegu przez wysokie płotki. Wcześniej zajmował ex aequo pierwszą pozycję z Romualdem Giegielem – z siedmioma złotymi medalami oraz jednym srebrnym i jednym brązowym. Z kolei swój 13. krążek na 99. MP wywalczył Nowicki. Marynarz triumfował drugi raz z rzędu na krajowym czempionacie. W sumie zdobył pięć złotych medali, sześć srebrnych i dwa brązowe.

Poza st. szer. Michałem Rozmysem w Gorzowie Wielkopolskim tytuły wicemistrzów Polski zdobyli następujący lekkoatleci CWZS-u: kpr. Marika Popowicz-Drapała (w biegu na 400 m), szer. Angelika Sarna (w biegu na 800 m), szer. Katarzyna Zdziebło (w chodzie na 5000 m), szer. Katarzyna Bokun (w skoku w dal), st. szer. Malwina Kopron (w rzucie młotem) i szer. Dawid Tomala (w chodzie na 10 000 m). Z grona srebrnych medalistów pod względem liczby zdobytych medali mistrzostw Polski wyróżnia się kpr. Marika Popowicz-Drapała, która w rywalizacji indywidualnej zdobyła ich już aż 17: po cztery złote i trzy srebrne w biegach na 100 i 200 m oraz dwa brązowe w biegu na 100 m i brązowy w biegu na 200 m.

Brązowe medale podczas 99. MP spośród sportowców CWZS-u wywalczyli: st. szer. Joanna Linkiewicz (w biegu na 400 m przez płotki), st. mar. Paulina Guba (w pchnięciu kulą), szer. Kajetan Duszyński (w biegu na 400 m), st. szer. Mateusz Borkowski (w biegu na 800 m), st. kpr. Paweł Wojciechowski (w skoku o tyczce), st. szer. Konrad Bukowiecki (w pchnięciu kulą) i szer. Marcin Krukowski (w rzucie oszczepem). Z tego grona najwięcej medali w krajowym czempionacie na stadionie otwartym zdobyła st. mar. Paulina Guba – dziewięć złotych, dwa srebrne i brązowy. Z kolei po raz dziesiąty na listę medalistów wpisali się: szer. Marcin Krukowski (zdobył osiem złotych oraz po jednym srebrnym i brązowym) i st. kpr. Paweł Wojciechowski (pięć złotych, dwa srebrne i trzy brązowe).

W gorzowskim czempionacie startowała również st. szer. Paulina Kaczyńska, która wielokrotnie zdobywała cenne punkty do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP dla reprezentacji 12 Dywizji Zmechanizowanej. Na bieżni w Gorzowie Wielkopolskim była bezkonkurencyjna w biegu na 5000 m. Triumfowała z czasem 16 min 43,51 s.

autor zdjęć: Marek Biczyk, Tomasz Kasjaniuk / PZL