moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kanada niezawodnym sojusznikiem Polski

Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski. Była pierwszym krajem, który wsparł członkostwo Polski w NATO – podkreślał wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Ottawie. Szef MON spotkał się tam z kanadyjską minister obrony Anitą Anand. Rozmowy polityków dotyczyły m.in. wzmocnienia dwustronnej współpracy wojskowej oraz wsparcia Ukrainy.

To pierwsza wizyta wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Kanadzie. Minister obrony w niedzielę uczestniczył w zorganizowanej w Toronto paradzie upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz spotkał się z miejscową Polonią. Złożył też kwiaty przed pomnikiem Poległych za wolność Polski w I i II wojnie światowej.

Natomiast w poniedziałek szef polskiego MON spotkał się w Ottawie ze swoją kanadyjską odpowiedniczką, minister obrony Anitą Anand. Politycy rozmawiali o dalszym wsparciu walczącej Ukrainy, współpracy wojskowej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz kooperacji w zakresie modernizacji technicznej wojska. Tematem rozmów była także współpraca pomiędzy kanadyjskimi rezerwistami a żołnierzami polskich wojsk obrony terytorialnej.

REKLAMA

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier Błaszczak podkreślił, że Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski, a „nasze kraje działają razem, by wspierać bezpieczeństwo Europy”. Podziękował także Kanadyjczykom za wsparcie dla krajów wschodniej flanki NATO. – Kanadyjscy żołnierze realizują zadania na terytorium Polski i korzystają z polskiego wsparcia. Nasze relacje uległy intensyfikacji dzięki współpracy techniczno-wojskowej – mówił na konferencji prasowej wicepremier Błaszczak. – W sytuacji, gdy wojna trwa tuż za naszą wschodnią granicą chciałbym podziękować pani minister Anand za jej wsparcie na rzecz Ukrainy. W szczególności za jasne stanowisko w sprawie dostawy Leopardów. Pani decyzja o przekazaniu tego sprzętu (na rzecz ukraińskiej armii – przyp. red.) sprawiła, że inne kraje postanowiły pójść za tym przykładem, tworząc koalicję czołgową – podkreślił minister Błaszczak.

Minister zaznaczył, że wojna na Ukrainie nadal trwa i trzeba cały czas działać na rzecz powstrzymania „imperialnych ambicji Moskwy”. Mariusz Błaszczak przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku, wygłoszone w obliczu rosyjskiej inwazji na Gruzję. – „Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę” – cytował prezydenta Kaczyńskiego minister Błaszczak. – Jeśli nie będziemy przeciwdziałać, obawiam się, że ten scenariusz mógłby się zrealizować – zaznaczył polski minister.

Wizyta w Ottawie kończy kilkudniową podróż zagraniczną wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Szef MON najpierw gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozmawiał m.in. z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Odwiedził też zakłady Lockheed Martin w Arkansas, gdzie produkowane są systemy artylerii HIMARS. Zamówione w 2019 roku wyrzutnie trafią do Wojska Polskiego jeszcze w tym roku: pierwsze w maju, kolejne jesienią. Wicepremier Błaszczak poinformował ponadto, że siły lądowe armii Stanów Zjednoczonych udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache, jeszcze przed podpisaniem kontraktu na zakup 96 śmigłowców tego typu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Breakthrough for the Polish Armed Forces
 
Śladem profesjonalistów
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Cegiełka na morzu
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Finlandia w NATO
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wojsko poza schematem
Pół wieku w zespole
Do końca walczył z tyranią
Nowy regulamin dla żołnierzy
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Słowa jak pociski
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
WOT i „Anakonda”
Polska wśród światowych liderów
Anakonda na Bałtyku
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Narada przed szczytem NATO
„Nasze granice w Monte Cassino”
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Najsprawniejsi wieloboiści
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Włosi na straży polskiego nieba
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Topaz dla Bułgarii
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nowy wymiar wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc na studiach w LAW
Litwini kupią zestawy Grom
B9 stawia na solidarność
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Piekielny ogień dla polskiej armii
Bez szklanego sufitu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Razem gotowi na wszystko
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO