Stany Zjednoczone udostępnią polskiej armii osiem śmigłowców Apache do czasu, kiedy Polska otrzyma własne, zakupione przez siebie maszyny – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak po zakończeniu rozmów z Lloydem Austinem, szefem Pentagonu. Apache wraz z czołgami Abrams mają stanowić wzmocnienie wschodniej flanki NATO.
Wicepremier Mariusz Błaszczak od wczoraj przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W piątek spotkał się z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. – To była naprawdę dobra rozmowa, zresztą już kolejna. Podziękowałem mu za wkład w zacieśnianie relacji polsko-amerykańskich – powiedział Błaszczak dziennikarzom po wizycie w Pentagonie.
Wicepremier ogłosił, że siły lądowe armii Stanów Zjednoczonych udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache. – Nastąpi to jeszcze przed podpisaniem umowy na zakup dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców Apache – zapowiedział szef polskiego ministerstwa obrony. Poinformował również, że pierwsi piloci zostaną przeszkoleni na ten typ maszyn w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Apache zasilą 18 Dywizję Zmechanizowaną oraz 1 Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych. – Wraz z Abramsami, z którymi świetnie współpracują, będą stanowić zamknięcie „bramy Brzeskiej”, tak by była ona nie do przebicia – podkreślał szef polskiego resortu obrony.
Wicepremier Mariusz Błaszczak oraz sekretarz obrony Lloyd Austin podpisali umowę dotyczącą zamówień obronnych. – To szansa dla polskiego przemysłu obronnego – mówił Błaszczak. Przypomniał, że w ramach współpracy z Amerykanami w Polsce rozpoczęto produkcję elementów do F-16. Politycy rozmawiali także na temat nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie oraz potrzeby zwiększenia nakładów obronnych państw NATO.
Lloyd Austin podkreślał znaczenie Polski w przekazywaniu pomocy Ukrainie. – Dwa tygodnie temu byliśmy w Ramstein, gdzie odbywało się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy. Polska po raz kolejny była liderem w pomocy Ukrainie – mówił Austin. – Nie bylibyśmy w stanie zrobić tak wiele dla obrony Ukrainy przed brutalną agresją Rosji, gdyby nie niezwykły wkład Polski – ocenił amerykański polityk.
W Pentagonie został odsłonięty mural poświęcony polsko-amerykańskiej współpracy. – Widnieją na nim wizerunki Kościuszki, Pułaskiego, ale też sierż. Michaela Ollisa, który z wielką odwagą ratował życie polskiemu żołnierzowi w Afganistanie – powiedział wicepremier.
Wizyta wicepremiera Mariusza Błaszczaka w USA zakończy się w sobotę. Prosto ze Stanów Zjednoczonych uda się on do Kanady, gdzie spotka się m.in. z Anitą Anand, minister kanadyjskiego resortu obrony.
autor zdjęć: Michał Niwicz, MON
komentarze