moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

W sprawie Ukrainy wszyscy mówimy jednym głosem – powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zwołał RBN, by z przedstawicielami parlamentu i sceny politycznej porozmawiać o bezpieczeństwie Polski w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Obrady odbyły się dokładnie rok po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie w ramach RBN objęte jest klauzulą niejawności, dlatego jego szczegóły nie mogą zostać upublicznione. Wiadomo jednak, że Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu RBN, by omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa w kraju w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Duda przedstawił efekty prowadzonej w ostatnich dniach ofensywy dyplomatycznej, czyli serii spotkań z najważniejszymi politykami i przywódcami w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Brukseli. Dyskusja dotyczyła także wniosków z nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. W posiedzeniu RBN wzięli udział m.in. szef BBN Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz przedstawiciele opozycji. W czterogodzinnym posiedzeniu RBN wziął udział także generał Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Zwołałem posiedzenie Rady w związku z cyklem spotkań międzynarodowych, które mieliśmy w ostatnim czasie. Poczynając od mojego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie, przez spotkania w Brukseli, Londynie, Monachium aż do spotkania z Joe Bidenem w Warszawie – mówił po posiedzeniu prezydent Duda. Podczas konferencji prasowej zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że na posiedzeniu RBN mówiono także o tym, w jaki sposób państwa NATO mogą nadal wspierać Ukrainę przed rosyjską agresją. Prezydent Duda poinformował również, że dzisiaj, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, ogłoszona została wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego, którą w Monachium uzgodnili prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Deklaracja ta jest wyrazem poparcia dla walczącej Ukrainy i jednocześnie potępieniem agresywnej polityki Rosji.

– Padło wiele ważnych i ciekawych propozycji. Jestem wdzięczny uczestnikom spotkania za dotychczasowe poważne podejście i za utrzymywanie go w stosunku do tego, o czym mówimy na Radach Bezpieczeństwa Narodowego. Dzięki temu na arenie międzynarodowej mogę śmiało mówić, że scena polityczna w Polsce w sprawie Ukrainy i wojny wywołanej przez Rosję ma takie samo zdanie. Nie ma w Polsce poważnej siły politycznej, która w jakikolwiek sposób by się od tego odrywała – podkreślił Andrzej Duda. – Wszyscy de facto mówimy jednym głosem i to jest bardzo ważne. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Rady – dodał. Przyznał, że Polska jest trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, krajem jeśli chodzi o wartość przekazywanej Ukrainie pomocy militarnej. – Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia. Oprócz bohaterstwa obrońców, tylko taki rodzaj pomocy jest w stanie odeprzeć rosyjski atak – dodał prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych wspomniał też o nieobecności na posiedzeniu RBN premiera Mateusza Morawieckiego, który dziś przebywa z wizytą w Kijowie. – Uśmiecham się, że pojechał tam zawieźć nasze Leopardy jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę w ramach koalicyjnej pomocy czołgowej, której jesteśmy inicjatorem – mówił prezydent.

Jeszcze przed rozpoczęciem narady głos zabrał wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że zainicjowana przez Polskę inicjatywa stworzenia koalicji czołgowej nabiera tempa. Polska buduje koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, a Niemcy koalicję użytkowników czołgów Leopard w wersji 2A6. – Dziękuję moim odpowiednikom z Norwegii, Kanady, Finlandii i innych państw. Doprowadziliśmy do powstania batalionu czołgów – mówił szef MON. Wicepremier Błaszczak potwierdził, że pierwsze polskie Leopardy trafiły dziś na Ukrainę. Przypomniał również, że ukraińscy pancerniacy szkolą się w Świętoszowie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO