W sprawie Ukrainy wszyscy mówimy jednym głosem – powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zwołał RBN, by z przedstawicielami parlamentu i sceny politycznej porozmawiać o bezpieczeństwie Polski w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Obrady odbyły się dokładnie rok po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie w ramach RBN objęte jest klauzulą niejawności, dlatego jego szczegóły nie mogą zostać upublicznione. Wiadomo jednak, że Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu RBN, by omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa w kraju w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Duda przedstawił efekty prowadzonej w ostatnich dniach ofensywy dyplomatycznej, czyli serii spotkań z najważniejszymi politykami i przywódcami w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Brukseli. Dyskusja dotyczyła także wniosków z nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. W posiedzeniu RBN wzięli udział m.in. szef BBN Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz przedstawiciele opozycji. W czterogodzinnym posiedzeniu RBN wziął udział także generał Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
– Zwołałem posiedzenie Rady w związku z cyklem spotkań międzynarodowych, które mieliśmy w ostatnim czasie. Poczynając od mojego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie, przez spotkania w Brukseli, Londynie, Monachium aż do spotkania z Joe Bidenem w Warszawie – mówił po posiedzeniu prezydent Duda. Podczas konferencji prasowej zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że na posiedzeniu RBN mówiono także o tym, w jaki sposób państwa NATO mogą nadal wspierać Ukrainę przed rosyjską agresją. Prezydent Duda poinformował również, że dzisiaj, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, ogłoszona została wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego, którą w Monachium uzgodnili prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Deklaracja ta jest wyrazem poparcia dla walczącej Ukrainy i jednocześnie potępieniem agresywnej polityki Rosji.
– Padło wiele ważnych i ciekawych propozycji. Jestem wdzięczny uczestnikom spotkania za dotychczasowe poważne podejście i za utrzymywanie go w stosunku do tego, o czym mówimy na Radach Bezpieczeństwa Narodowego. Dzięki temu na arenie międzynarodowej mogę śmiało mówić, że scena polityczna w Polsce w sprawie Ukrainy i wojny wywołanej przez Rosję ma takie samo zdanie. Nie ma w Polsce poważnej siły politycznej, która w jakikolwiek sposób by się od tego odrywała – podkreślił Andrzej Duda. – Wszyscy de facto mówimy jednym głosem i to jest bardzo ważne. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Rady – dodał. Przyznał, że Polska jest trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, krajem jeśli chodzi o wartość przekazywanej Ukrainie pomocy militarnej. – Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia. Oprócz bohaterstwa obrońców, tylko taki rodzaj pomocy jest w stanie odeprzeć rosyjski atak – dodał prezydent.
Zwierzchnik sił zbrojnych wspomniał też o nieobecności na posiedzeniu RBN premiera Mateusza Morawieckiego, który dziś przebywa z wizytą w Kijowie. – Uśmiecham się, że pojechał tam zawieźć nasze Leopardy jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę w ramach koalicyjnej pomocy czołgowej, której jesteśmy inicjatorem – mówił prezydent.
Jeszcze przed rozpoczęciem narady głos zabrał wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że zainicjowana przez Polskę inicjatywa stworzenia koalicji czołgowej nabiera tempa. Polska buduje koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, a Niemcy koalicję użytkowników czołgów Leopard w wersji 2A6. – Dziękuję moim odpowiednikom z Norwegii, Kanady, Finlandii i innych państw. Doprowadziliśmy do powstania batalionu czołgów – mówił szef MON. Wicepremier Błaszczak potwierdził, że pierwsze polskie Leopardy trafiły dziś na Ukrainę. Przypomniał również, że ukraińscy pancerniacy szkolą się w Świętoszowie.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP
komentarze