moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nadzwyczajne spotkanie sojuszników

Niemal rok po rosyjskim ataku na Ukrainę w Warszawie odbył się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Państwa, których przywódcy zgromadzili się wokół tego stołu, były nie tylko liderami przez ostatni rok, ale również tymi sojusznikami, którzy wzmacniali NATO – powiedział podczas obrad Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Nadzwyczajny szczyt Grupy B9 odbył się w Warszawie. Aby wziąć w nim udział, do Polski przyjechali przywódcy państw, które ją tworzą, czyli: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. – Ten szczyt ma szczególne znaczenie, spotykamy się niemal w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie – mówił prezydent Andrzej Duda, inaugurując obrady. Przypomniał, że rok temu, a dokładniej dzień po ataku Rosji na Ukrainę, sojusznicy spotkali się w tym samym miejscu, aby omówić wyzwania, które w związku z agresją stanęły nie tylko przed członkami Grupy B9, lecz także całym Sojuszem Północnoatlantyckim. – Dziś zastanowimy się wspólnie, w gronie naszych najbliższych sojuszników, nad kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie. Chcemy też rozmawiać o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie – zaznaczył polski prezydent.

W obradach sojuszników wziął udział gość specjalny: przebywający od dwóch dni w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych. Joe Biden przypomniał, że przed laty, kiedy ważyła się kwestia rozszerzenia NATO, to właśnie on, wówczas senator, nalegał, by do Sojuszu przyjęto nowych członków. Biden wspominał, że podczas jednej z ostatnich rozmów z przedstawicielem Rosji powiedział: „ubiegasz się o finlandyzację NATO, a zobaczysz NATO-izację Finlandii”. – I tak się stało. Jesteśmy silni i coraz silniejsi – zaznaczył. Amerykański prezydent podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, że państwa należące do Grupy B9 przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy. Stany Zjednoczone – jak mówił – starają się zapewniać objętemu wojną państwu „co tylko możliwe, aby mogło walczyć o swoją wolność”. – Kraje, których przedstawiciele spotkali się dziś wokół tego stołu, były nie tylko liderami przez ostatni rok, ale były również tymi sojusznikami, którzy wzmacniali NATO. Chcę podkreślić, że jest to widoczne – mówił Biden.

REKLAMA

Aby spotkać się z przywódcami Grupy B9, do Warszawy przyjechał także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Widzimy, że prezydent Rosji nie szykuje się do pokoju, widzimy, że szykuje się do kontynuowania wojny. Dlatego musimy dać Ukrainie to, co konieczne, aby przetrwała. Nie wiadomo, kiedy wojna się skończy, ale gdy to nastąpi, musimy mieć pewność, że historia nie zatoczy koła – przekonywał. Powiedział także, że zanim Moskwa zdecydowała się na prowadzenie pełnoskalowej wojny w Ukrainie, zaatakowała Gruzję, a także Donbas i Krym. – Nie możemy pozwolić, by Rosja kawałek po kawałku odrywała sobie kawałeczki europejskiego bezpieczeństwa. Musimy wyrwać się z tego cyklu opresji – podkreślił szef NATO.

Podczas obrad przywódcy państw Grupy B9 oraz zaproszeni na spotkanie goście specjalni skupili się na tematach związanych ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO oraz możliwościami dalszego wspierania Ukrainy.

Udział w szczycie Grupy B9 był ostatnim punktem programu wizyty prezydenta Bidena w Polsce.

Grupa B9, nazywana także Bukaresztańską Dziewiątką, została powołana, aby zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Tworzy ją dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry. Działalność zainaugurowała w 2014 roku w Warszawie, po aneksji Krymu przez Rosję. Rok później w Bukareszcie członkowie B9 podpisali deklarację regulującą zasady współpracy. Przedstawiciele Grupy rozmawiają o sprawach związanych ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO, ze szczególnym uwzględnieniem działań Federacji Rosyjskiej, o sposobach zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz na temat współpracy wojskowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


O innowacyjnych technologiach dla wojska
 
Szwedzi na „Czernickim”
Konsekwentnie dąży do celu
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Z pułku w brygadę
Nie płynie z nurtem
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Moc Buzdygana
Wojskowe kontrakty w USA
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Odliczanie do przysięgi
16 Dywizja świętuje
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Stawia na dobrą komunikację
Długi marsz na wschód
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Wojsko pomoże Słoweńcom
Raki dla podhalańczyków
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Czerwona powódź
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trening na awaryjnym lotnisku
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Dwa medale w Budapeszcie
Wyższe diety za służbę na granicy
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Przyszłość pod znakiem dronów
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Spełnia marzenia
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Nie uznaje półśrodków
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Wychodzi poza schematy
"Jesienny ogień” z ministrem
Śladem profesjonalistów
Abramsy jadą na ukraiński front
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polska rozdarta przez okupantów
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Lecimy F-35
The Power of Buzdygany Awards
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Plan misji „Air Defender”
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Polsko-koreańskie rozmowy
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Przysięga w Kolnie
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wirtualna walka na morzu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Tak rodziła się konspiracja
Brązowa czwórka podwójna
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Polsko-czeska współpraca myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO