Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju

Dwukrotna mistrzyni Europy w lekkiej atletyce – szer. rez. Justyna Święty-Ersetic zajęła czwarte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2018 roku. Zwycięzcą plebiscytowego wyścigu został mistrz świata w siatkówce Bartosz Kurek. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie Michał Kubiak.

Wyniki 84. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” ogłoszono podczas Gali Mistrzów Sportu w warszawskim hotelu Hilton. O miejsca w czołowej dziesiątce ubiegało się ośmioro żołnierzy, którzy byli nominowani do plebiscytowego wyścigu za wyniki sportowe uzyskane w minionym roku. Z licznej wojskowej grupki najwięcej uznania u kibiców zdobyła szer. rez. Justyna Święty-Ersetic, która zajęła miejsce tuż za podium. Lekkoatletka przegrała tylko z mistrzami świata w siatkówce oraz ze złotym i brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich – Kamilem Stochem.

Podwójna mistrzyni Europy (w biegu na 400 m i sztafecie 4×400 m) przyznała, że czwarte miejsce jest najgorszym dla sportowca, ale cieszyła się z lokaty zajętej w plebiscycie. – Udało mi się zrealizować moje wielkie marzenie. Od dziecka pragnęłam znaleźć się na tym balu i móc po prostu zobaczyć, jak to wszystko wygląda od tej drugiej strony. Znalazłam się tak naprawdę w dziesiątce wspaniałych sportowców – powiedziała lekkoatletka po odebraniu statuetki Czempiona od Teresy Sukniewicz-Kleiber, brązowej medalistki mistrzostw Europy w biegu na 100 m przez płotki z 1971 roku i zawodniczki reprezentującej przed laty barwy warszawskich wojskowych klubów sportowych: Lotnika i Legii.

Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic podziękowała wszystkim kibicom, którzy oddali na nią swoje głosy, a także swojej rodzinie, menadżerowi i sponsorom. Dziękowała również trenerowi Aleksandrowi Matusińskiemu. – Bez niego nie byłoby mnie w tym miejscu, na pewno nie zdobyłabym dwóch złotych medali na mistrzostwach Europy – podkreśliła lekkoatletka. Mistrzyni Europy zapewniła też wszystkich, że wraz z koleżankami może zdziałać w przyszłym sezonie jeszcze więcej.

W czołowej dziesiątce plebiscytu oprócz szer. rez. Justyny Święty-Ersetic znalazło się jeszcze troje lekkoatletów: piąte miejsce zajął Adam Kszczot, siódme – Anita Włodarczyk i dziesiąte – Michał Haratyk. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasował się kolejny lekkoatleta – szer. rez. Wojciech Nowicki, mistrz Europy w rzucie młotem. Pozostali żołnierze nominowani do plebiscytowego wyścigu zajęli miejsca: 14. – szer. rez. Paulina Guba (mistrzyni Europy w pchnięciu kulą), 16. – st. szer. Jakub Krzewina i st. szer. Łukasz Krawczuk (halowi mistrzowie świata w sztafecie 4×400 m), 17. – szer. rez. Małgorzata Hołub-Kowalik (mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 m), 19. – szer. rez. Szymon Sajnok (mistrz świata w kolarstwie szosowym w konkurencji omnium) i 20. – szer. Tomasz Bartnik (mistrz świata w strzelectwie).

Kapituła plebiscytu przyznała też dodatkowe wyróżnienia. Drużyną roku została reprezentacja siatkarzy, trenerami roku wybrano– Vitala Heynena, selekcjonera reprezentacji siatkarzy, oraz Stefana Horngachera, trenera reprezentacji skoczków narciarskich, a sportowcem niepełnosprawnym roku – Igora Sikorskiego (narciarstwo ekstremalne). Natomiast za wyczyn roku zostali wyróżnieni himalaiści: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Kapituła doceniła ich akcję ratunkową na Nanga Parbat, skąd sprowadzili Elisabeth Revol.

„Przegląd Sportowy” plebiscyt na najlepszego sportowca Polski organizuje od 1926 roku. W 84. edycjach najwięcej zwycięstw odnieśli lekkoatleci – 30 i skoczkowie narciarscy – 7. Najwięcej razy triumfowała biegaczka na nartach Justyna Kowalczyk (pięć razy, w latach: 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013). Po cztery zwycięstwa odnieśli: lekkoatletki Irena Kirszenstein-Szewińska i Stanisława Walasiewicz oraz skoczek narciarski Adam Małysz. Na liście triumfatorów plebiscytu organizowanego przez najstarszy dziennik sportowy w Polsce byli też żołnierze. Ostatnim z nich był st. chor. Andrzej Wroński. Zapaśnik warszawskiej Legii wygrał głosowanie w 1994 roku.

autor zdjęć: Fot. Adam Nurkiewicz / Mediasport / FORUM