moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana na stanowisku dowódcy 3 Flotylli Okrętów

We wtorek, 31 stycznia, w obecności inspektora marynarki wojennej wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3  Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego Marynarki Wojennej został komandor Andrzej Ogrodnik.

Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 3 Flotylli Okrętów rozpoczęła się o godzinie 8:00 od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym Gdynia. W trakcie uroczystości, pełniący obowiązki dowódcy kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec przekazał dowodzenie komandorowi Andrzejowi Ogrodnikowi. Meldunki o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.

– Nadeszła ta chwila, gdzie trzeba pożegnać się z dowodzonym związkiem taktycznym, a jednocześnie pożegnać się z drugim stanowiskiem, jakie przez te wszystkie lata piastowałem, a mianowicie stanowiskiem dowódcy garnizonu Gdynia. Prawie 5 lat dowodzenia. Dowodzenia w czasach niełatwych, bo w czasach też pandemicznych, więc utrudnienia w realizacji zadań były duże. (…) To wszystko, co zrobiliśmy tutaj od roku 2018, wszystkie zadania postawione przed 3 Flotyllą Okrętów zostały wykonane. Ale nie wykonały się same. (…) To dzięki stanowi osobowemu (…) było to możliwe do realizacji i za to, bardzo, bardzo serdecznie Wam wszystkim dziękuję. Panie i Panowie kawał świetnej marynarskiej i żołnierskiej roboty! Zasługujecie na najwyższe uznanie i pójście do boju z Wami nie stanowi żadnego strachu i niebezpieczeństwa – zaznaczył w swoim wystąpieniu kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

– Objęcie obowiązków dowódcy 3 Flotylli Okrętów to dla mnie wielki zaszczyt i honor, ale również obowiązek i odpowiedzialność wobec wielu pokoleń marynarzy, którzy tworzyli i tworzą historię tego naszego związku taktycznego. Po ponad dwunastu latach wracam do miejsca, w którym spędziłem pierwsze dwadzieścia lat swojej marynarskiej służby, rozwijając swoje marynarskie rzemiosło – powiedział w swoim przemówieniu kmdr Andrzej Ogrodnik.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i pojazdów 3 Flotylli Okrętów.

W uroczystości uczestniczył m. in. dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, byli dowódcy flotylli, przedstawiciele jednostek wojskowych, władz samorządowych, a także kadra i pracownicy resortu Obrony Narodowej 3 Flotylli Okrętów oraz zaproszeni goście.

Decyzją wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Morskiego – zastępcy inspektora marynarki wojennej.

Kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej w 1985 roku. Po ukończeniu pięcioletnich studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni na swoje pierwsze stanowisko służbowe trafił do Grupy Okrętów Rozpoznawczych. W latach 1990 – 2002 obejmował kolejno stanowiska asystenta, oficera nawigacyjnego, dowódcy działu nawigacyjnego, zastępcy dowódcy okrętu i dowódcy okrętu ORP Nawigator. W czasie, gdy był jego dowódcą, okręt otrzymał tytuł „Najlepszy Okręt w Marynarce Wojennej”. W 2000 roku w ramach Military Training Assistance Program kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec ukończył osiemnastotygodniowy kurs języka angielskiego w Kanadzie. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej. W 2002 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych, a od połowy 2007 roku był szefem szkolenia 3 Flotylli Okrętów. W styczniu 2012 roku objął stanowisko szefa Oddziału Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni, a w lutym 2013 roku zastępcy szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Następnie, w styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 6 Ośrodka Radioelektronicznego. W 2016 roku ukończył podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Z początkiem 2017 roku objął stanowisko szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2018 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. 13 marca 2019 roku z rąk Prezydenta RP odebrał nominację na stopień kontradmirała. Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, z dniem 1 lutego 2023 r. kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Morskiego – zastępcy Inspektora Marynarki Wojennej.
Kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec jako dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych dwukrotnie przygotowywał morską jednostkę działań specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”. Jako dowódca Grupy opracował także wymagania taktyczno-techniczne, według których zmodernizowany został ORP Hydrograf. W czasie swojej służby w 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec brał aktywny udział w opracowaniu i wprowadzeniu do użytku odznaki „Marynarz Jednostek Pływających”, w pracach nad opracowaniem nowego „Regulaminu służby na okrętach MW”, a także nowych programów szkolenia załóg okrętów. Jako szef szkolenia 3 Flotylli Okrętów dwukrotnie kierował największymi ratowniczymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX.
Kontradmirał Jurkowlaniec jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Interesuje się marynistyką, historią i łowiectwem. Jest prezesem Wojskowego Koła Łowieckiego nr 326 „Łoś” i zwolennikiem aktywnego trybu spędzania wolnego czasu.

Komandor Andrzej Ogrodnik urodził się 12 grudnia 1966 roku w Wysokim Mazowieckim. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji Morskiej i Broni Podwodnej w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu, w 1990 roku rozpoczął służbę na okręcie podwodnym ORP Orzeł, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia na tej jednostce, zaczynając od dowódcy działu, poprzez zastępcę dowódcy okrętu i kończąc na jej dowódcy. Od stycznia do maja 2005 roku był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Bielik, wykonującego zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Active Endeavour”.

Następnie rozpoczął służbę w sztabie 3 Flotylli Okrętów na stanowisku szefa Wydziału Operacyjnego Zarządu N-3, z którego w 2006 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w 2007 roku, objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Podwodnych, którym dowodził przez kolejne trzy lata. W 2010 roku komandor Ogrodnik rozpoczął służbę w strukturach NATO poza granicami kraju na stanowisku szefa Oddziału Planowania Ćwiczeń – zastępcy szefa Zarządu Ćwiczeń Połączonych w Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii.
Po powrocie do Polski, w roku 2013 został szefem Oddziału Oficerów Flagowych w Dowództwie Marynarki Wojennej, a po zmianie systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP objął stanowisko szefa Oddziału Ratownictwa w Inspektoracie Marynarki Wojennej. Od 5 listopada 2018 roku komandor Andrzej Ogrodnik pełnił obowiązki na stanowisku zastępcy dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępcy Dowódcy Komponentu Morskiego. Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, z dniem 1 lutego 2023 r. komandor Andrzej Ogrodnik został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3 Flotylli Okrętów.
Komandor Andrzej Ogrodnik został odznaczony między innymi: złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz „Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę”, a także „Gwiazdą Morza Śródziemnego”. Otrzymał również amerykański medal „Meritoriuous Service Medal” nadany przez Prezydenta USA.
Komandor Andrzej Ogrodnik jest żonaty i ma dwójkę dorosłych dzieci – córkę i syna.

Tekst: Sekcja Prasowa 3 FO

red. PZ

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak/ 3 FO

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO