moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mistrzowska szesnastka w 5 Mazowieckiej BOT

Ponad 70 ochotników wstąpiło w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród kandydatów do służby terytorialnej jest m.in. Mistrz Polski w rzucie młotem Mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie. Mają już za sobą pierwszy koszarowy posiłek, uroczyste wręczenie broni oraz pierwsze „czołem Panie Pułkowniku”. Teraz czas iść w pole, czyli na poligon marsz!

18 listopada ponad 70 nowych ochotników do terytorialnej służby wojskowej przekroczyło bramę ciechanowskich koszar. Od godziny 6 rano załatwiali sprawy ewidencyjne, pobrali umundurowanie, niezbędny ekwipunek, zjedli pierwszy koszarowy posiłek, a także poznali swoich przełożonych, którzy będą im towarzyszyć przez całe szesnastodniowe szkolenie.

Nowo powołani następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. “W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego zastępca dowódcy brygady ppłk Artur Inczewski, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz  symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.

REKLAMA

Wśród osób, które zadecydowały o włożeniu munduru terytorialsa, jest m.in. projektant instalacji fotowoltaicznych, księgowa, studentka pielęgniarstwa, rolnik, instruktor żeglarstwa, ochroniarz, mechanik, inżynier budowy ds. odnawialnych źródeł energii oraz doradca techniczno-handlowy. Przeszkolić się z rzemiosła wojskowego postanowił również mistrz Polski w rzucie dyskiem oraz mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie.

- Decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej podjęłam z kilku względów. Przede wszystkim jestem sportowcem, który godnie reprezentuje nasz kraj z orzełkiem na piersi na arenie międzynarodowej. Duma, która towarzyszy mi podczas stawania na najwyższym podium słysząc hymn narodowy, jest chwilą nie do opisania. Systematyka i ciężka praca to codzienność w moim życiu. Mam nadzieję, że podczas szkolenia nauczę się nowych rzeczy, które przydadzą mi się w byciu żołnierzem jak i również jeszcze lepszym sportowcem - powiedziała mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie Sandra Ostrowska.

Przez kolejnych 16 dni szkolenia podstawowego pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Priorytetowymi elementami szkolenia jest: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania. Szkolenie zakończy się 3 grudnia br. uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

DOŁĄCZ DO NAS!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
 
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Polski duch w Londynie
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Kolejne Abramsy dla Polski
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Zostań szeregowym zawodowym!
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Koreański sprzęt już w Polsce
Narada byłych szefów BBN-u
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
„Albatros” pisze swoją historię
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Wojska rakietowe i artylerii świętują
NATO pozostaje w gotowości
Włoskie Air Policing w Polsce
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Śladem profesjonalistów
Ukraina otrzyma Patrioty?
Noc, która przeszła do narodowej legendy
F-15 przyleciały do Łasku
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Abrams: początek historii
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
W Sejmie o Patriotach
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Upadek mitu mocarstwa
Kolejne Rosomaki WEM
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Siedemnastka gotowa na Liban
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Abramsy w porcie
Dodatek za ochronę granicy
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Nowy wymiar sił powietrznych
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Pioruny w linii
Ryzykowna gra ajatollahów
Artyleria na Marsie
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Polsko-koreańska debata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO