moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Powidzu powstanie baza dla amerykańskich śmigłowców

W Powidzu, gdzie stacjonuje Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache, powstaną dwie nowe inwestycje. – Przygotujemy hangary, magazyny i bazę paliwową, tak by śmigłowce mogły stąd operować, wspierając siły polskie i siły NATO – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Inwestycje powstaną w ramach polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej.

Wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się w poniedziałek z polskimi i amerykańskimi lotnikami, którzy stacjonują w Powidzu. W bazie wojskowej w Wielkopolsce siedzibę ma 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego oraz 33 Baza Lotnictwa Transportowego wyposażona w samoloty C-130 Hercules. Ale w Powidzu stacjonują także wojska amerykańskie. Kilka miesięcy temu, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, ulokowano tu wyposażonych w śmigłowce uderzeniowe Apache amerykańskich żołnierzy, obecnie są to wojskowi z Brygady Lotnictwa Bojowego USA.

– Jesteśmy tu, by zainicjować kolejną inwestycję w bazie w Powidzu, inwestycję przeznaczoną dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych – ogłosił wicepremier Błaszczak. – W Powidzu stacjonuje Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce uderzeniowe Apache. Dla tych śmigłowców przygotujemy w ciągu następnych lat bazę w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, z drugiej strony bazy paliwowej, tak by śmigłowce mogły operować z Powidza i wspierać siły polskie i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał szef MON. W Powidzu dla USAF mają powstać magazyny mobilnego systemu bazy lotniczej (Deployable Air Base Systems – DABS) oraz składy paliwa (Bulk Fuel Storage – BFS).

Mariusz Błaszczak przypomniał, że to kolejna inwestycja w powidzkim garnizonie. W czerwcu tego roku rozpoczęła się budowa magazynów środków bojowych przeznaczonych dla Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych. Inwestycja ma być gotowa w 2024 roku. – Można powiedzieć, że Powidz stanowi kompleks wojskowy, który jest przygotowany, by wspierać polskie i natowskie siły na wschodniej flance NATO – zaznaczył wicepremier. Mariusz Błaszczak przypomniał, że przez ostatnie dwa lata zgodnie z umową EDCA uruchomiono już wiele inwestycji. – Jesteśmy wdzięczni, że współpraca polsko-amerykańska rozwija się tak intensywnie. Jednym z ważniejszych zdarzeń w historii tej współpracy jest decyzja prezydenta Joe Bidena o tym, że w Polsce na stałe stacjonuje wysunięte dowództwo V Korpusu US Army – podkreślił szef MON. Wicepremier dodał, że w ramach wzmocnienia polsko-amerykańskich relacji wojskowych już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams. Przypomniał także, że strona polska wystosowała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu 96 śmigłowców uderzeniowych Apache.

Film: MON

– Odnotowujemy osiągnięcie kolejnego ważnego etapu w naszych stosunkach dwustronnych, a to oznacza zwiększenie bezpieczeństwa w Polsce i całym regionie – zaznaczył ambasador USA Mark Brzezinski. – Zaczynamy dwa ważne projekty. Pierwszy to mobilny system bazy sił powietrznych USA, który będzie wyposażony we wszystko co niezbędne, by amerykańskie siły powietrzne były gotowe do działania. Powstaną tu budynki, magazyny, będzie dodatkowe wyposażenie i pojazdy. Drugi projekt to budowa magazynu paliwa o znaczących rozmiarach, bo mówimy o 1,5 mln galonów paliwa. Ta ilość wystarczy, by bardzo szybko zaopatrzyć w paliwo stacjonującą w Polsce Pancerną Brygadową Grupę Bojową – wyjaśnił Brzezinski. Przyznał, że wszystkie inwestycje amerykańskie podniosą zdolność USA do szybkiej reakcji na ewentualne zagrożenia. – Kluczową sprawą dla nas jest zdolność do szybkiej odpowiedzi. Siły lądowe i powietrzne Stanów Zjednoczonych, Polski oraz siły sojusznicze będą mogły odpowiedzieć na zagrożenie nie w ciągu miesięcy, tygodni, ale w zasadzie od razu. Będzie to możliwe właśnie dzięki temu, że elementy infrastruktury krytycznej będą dostępne na miejscu – dodał.

Brzezinski zaznaczył też, że polsko-amerykańska współpraca wojskowa jest wzmacniana przez realizowany plan modernizacji polskich sił zbrojnych. Ambasador USA odniósł się także do wojny w Ukrainie. Ocenił, że Polska jest liderem pomocy Ukrainie. – Polska i USA stoją ramię w ramię, a nasz cel pozostaje ten sam: odstraszać, a nie eskalować. Będziemy pomagać sojusznikom z Ukrainy tak długo jak to będzie potrzebne – zapewnił.

Prowadzone w Polsce przez stronę amerykańską inwestycje wpisują się w program rozbudowy potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia i oparte są na umowie dotyczącej wzmocnionej współpracy obronnej z USA (EDCA). Porozumienie to podpisano 15 sierpnia 2020 roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Umowa EDCA stwarza warunki dla trwałej, długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Porozumienie przewiduje realizację 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Inwestycje mają służyć rozbudowie narodowego potencjału obronnego, mają z nich korzystać również Siły Zbrojne RP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Medycyna i wojsko łączą siły
Przemyślany każdy ruch
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Bezpieczeństwo to priorytet
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Śmigłowce przyszłości dla NATO
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Walka o pierwszą dziesiątkę
Przeprawy na Odrze
ORP „Wodnik” zimową porą
„wGotowości” rusza pełną parą!
METS po nowemu
Together on the Front Line and Beyond
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Piekło „Pługa”
Koniec olimpijskich zmagań
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Sprintem do bobsleja
Wojsko nadal na Horyzoncie
Oko na Bałtyk
Gala MMA coraz bliżej
Cios w serce reżimu
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Borsuki, ognia!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Debiut ogniowy Borsuków
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Kosmiczny nadzór
Outside the Box
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
„Jaskółka” na Bałtyku
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kierunek Rumunia
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Morskie koło zamachowe
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Nie pozwala spocząć na laurach
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Zagrzmiały K9 Thunder
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO