moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Powidzu powstanie baza dla amerykańskich śmigłowców

W Powidzu, gdzie stacjonuje Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache, powstaną dwie nowe inwestycje. – Przygotujemy hangary, magazyny i bazę paliwową, tak by śmigłowce mogły stąd operować, wspierając siły polskie i siły NATO – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Inwestycje powstaną w ramach polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej.

Wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się w poniedziałek z polskimi i amerykańskimi lotnikami, którzy stacjonują w Powidzu. W bazie wojskowej w Wielkopolsce siedzibę ma 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego oraz 33 Baza Lotnictwa Transportowego wyposażona w samoloty C-130 Hercules. Ale w Powidzu stacjonują także wojska amerykańskie. Kilka miesięcy temu, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, ulokowano tu wyposażonych w śmigłowce uderzeniowe Apache amerykańskich żołnierzy, obecnie są to wojskowi z Brygady Lotnictwa Bojowego USA.

– Jesteśmy tu, by zainicjować kolejną inwestycję w bazie w Powidzu, inwestycję przeznaczoną dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych – ogłosił wicepremier Błaszczak. – W Powidzu stacjonuje Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce uderzeniowe Apache. Dla tych śmigłowców przygotujemy w ciągu następnych lat bazę w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, z drugiej strony bazy paliwowej, tak by śmigłowce mogły operować z Powidza i wspierać siły polskie i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał szef MON. W Powidzu dla USAF mają powstać magazyny mobilnego systemu bazy lotniczej (Deployable Air Base Systems – DABS) oraz składy paliwa (Bulk Fuel Storage – BFS).

Mariusz Błaszczak przypomniał, że to kolejna inwestycja w powidzkim garnizonie. W czerwcu tego roku rozpoczęła się budowa magazynów środków bojowych przeznaczonych dla Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych. Inwestycja ma być gotowa w 2024 roku. – Można powiedzieć, że Powidz stanowi kompleks wojskowy, który jest przygotowany, by wspierać polskie i natowskie siły na wschodniej flance NATO – zaznaczył wicepremier. Mariusz Błaszczak przypomniał, że przez ostatnie dwa lata zgodnie z umową EDCA uruchomiono już wiele inwestycji. – Jesteśmy wdzięczni, że współpraca polsko-amerykańska rozwija się tak intensywnie. Jednym z ważniejszych zdarzeń w historii tej współpracy jest decyzja prezydenta Joe Bidena o tym, że w Polsce na stałe stacjonuje wysunięte dowództwo V Korpusu US Army – podkreślił szef MON. Wicepremier dodał, że w ramach wzmocnienia polsko-amerykańskich relacji wojskowych już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams. Przypomniał także, że strona polska wystosowała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu 96 śmigłowców uderzeniowych Apache.

Film: MON

– Odnotowujemy osiągnięcie kolejnego ważnego etapu w naszych stosunkach dwustronnych, a to oznacza zwiększenie bezpieczeństwa w Polsce i całym regionie – zaznaczył ambasador USA Mark Brzezinski. – Zaczynamy dwa ważne projekty. Pierwszy to mobilny system bazy sił powietrznych USA, który będzie wyposażony we wszystko co niezbędne, by amerykańskie siły powietrzne były gotowe do działania. Powstaną tu budynki, magazyny, będzie dodatkowe wyposażenie i pojazdy. Drugi projekt to budowa magazynu paliwa o znaczących rozmiarach, bo mówimy o 1,5 mln galonów paliwa. Ta ilość wystarczy, by bardzo szybko zaopatrzyć w paliwo stacjonującą w Polsce Pancerną Brygadową Grupę Bojową – wyjaśnił Brzezinski. Przyznał, że wszystkie inwestycje amerykańskie podniosą zdolność USA do szybkiej reakcji na ewentualne zagrożenia. – Kluczową sprawą dla nas jest zdolność do szybkiej odpowiedzi. Siły lądowe i powietrzne Stanów Zjednoczonych, Polski oraz siły sojusznicze będą mogły odpowiedzieć na zagrożenie nie w ciągu miesięcy, tygodni, ale w zasadzie od razu. Będzie to możliwe właśnie dzięki temu, że elementy infrastruktury krytycznej będą dostępne na miejscu – dodał.

Brzezinski zaznaczył też, że polsko-amerykańska współpraca wojskowa jest wzmacniana przez realizowany plan modernizacji polskich sił zbrojnych. Ambasador USA odniósł się także do wojny w Ukrainie. Ocenił, że Polska jest liderem pomocy Ukrainie. – Polska i USA stoją ramię w ramię, a nasz cel pozostaje ten sam: odstraszać, a nie eskalować. Będziemy pomagać sojusznikom z Ukrainy tak długo jak to będzie potrzebne – zapewnił.

Prowadzone w Polsce przez stronę amerykańską inwestycje wpisują się w program rozbudowy potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia i oparte są na umowie dotyczącej wzmocnionej współpracy obronnej z USA (EDCA). Porozumienie to podpisano 15 sierpnia 2020 roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Umowa EDCA stwarza warunki dla trwałej, długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Porozumienie przewiduje realizację 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Inwestycje mają służyć rozbudowie narodowego potencjału obronnego, mają z nich korzystać również Siły Zbrojne RP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO