moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Magazyny środków bojowych dla sojuszniczych wojsk

Dzięki tym obiektom siły amerykańskie i sojusznicze będą mogły zostać szybko wyposażone w niezbędny sprzęt, a w sytuacji zagrożenia będą mogły wspierać Wojsko Polskie – podkreślał minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę w Powidzu pierwszego z 56 magazynów środków bojowych, jakie powstaną w Polsce.

W uroczystości, która odbyła się na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, poza ministrem obrony narodowej wzięli udział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce oraz Emmanuel Mali, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego NATO. – Dziś symbolicznie rozpoczęliśmy inwestycję, która zakończy się w kwietniu 2024 roku – mówił minister Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że nowe magazyny środków bojowych będą przeznaczone dla Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych.

56 obiektów typu ECM (Earth Covered Magazines) powstanie na terenie Polski w ramach programu inwestycji MSA (Munition Storage Area). 51 magazynów ma być przeznaczonych dla wojsk amerykańskich stacjonujących na wschodniej flance NATO, a pięcioma będzie zarządzać Wojsko Polskie, przechowując w nich amunicję, pociski, bomby i rakiety.

 

Inwestycje w odstraszanie

Minister Błaszczak podkreślał, że rozpoczęcie budowy składu w Powidzu oraz magazyn długoterminowego przechowywania sprzętu i uzbrojenia wojskowego (Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex – LTESM-C), który już powstaje, to inwestycje bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju. – Dzięki tym obiektom wojska amerykańskie i sojusznicze będą mogły zostać szybko wyposażone w niezbędny sprzęt, by w sytuacji kryzysowej mogły realnie wspierać Wojsko Polskie – mówił szef MON-u. Dodał, że sojusznicze magazyny amunicji i broni mają nie tylko stricte militarne znaczenie. – Chodzi nam o odstraszanie. Chodzi nam o to (…) aby wyciągnąć odpowiednie wnioski z tej sytuacji za naszą wschodnią granicą, zatrzymać zbrodniczą inwazję na Ukrainę, odstraszając władców Kremla od tego, żeby nie poszli dalej. Pokazujemy jedność i solidarność państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – wyjaśniał Mariusz Błaszczak.

Film: MON

W podobnym tonie wypowiadali się zagraniczni goście. – Wysyłamy jasny przekaz, że jeżeli będzie taka potrzeba, zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są gotowe odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenie wspólnie. Jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy razem i na pewno ten przekaz jest bardzo dobrze słyszany i rozumiany w Rosji – mówił Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Emmanuel Mali, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego NATO, podkreślał, że program inwestycji infrastrukturalnych na wschodniej flance Sojuszu, został uruchomiony po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku i ma strategiczne znaczenie dla Paktu. – Program inwestycji w sektor bezpieczeństwa NATO jest bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ pokazuje, że mamy właściwe zdolności, aby bronić naszych krajów, Sojuszu, naszych wartości i wolności – powiedział.

Minister Błaszczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że warte setki milionów złotych inwestycje infrastrukturalne są finansowane „sojuszniczo”. – Ta inwestycja jest współfinansowania przez Polskę, Stany Zjednoczone oraz NATO – podkreślał.

Plan z Walii

W 2014 roku na szczycie w Walii państwa tworzące Sojusz Północnoatlantycki uznały, że NATO musi być lepiej przygotowane do reagowania na zagrożenia na wschodniej flance Paktu. Dlatego zdecydowano, że w ramach „Readiness Action Plan” (pakiet reform Sojuszu) rozbudują niezbędną do tego infrastrukturę.

Dwa lata temu Polska i Stany Zjednoczone podpisały dwustronną umowę o wzmocnionej współpracy obronnej – EDCA – Enhanced Defense Cooperation Agreement. Na jej mocy USA skierowały do Polski nie tylko dodatkowych żołnierzy oraz sprzęt i uzbrojenie wojskowe, lecz także zobowiązały się do współfinansowania szeregu niezbędnych dla ich stacjonowania w Polsce inwestycji infrastrukturalnych. W naszym kraju stacjonuje 12 tys. żołnierzy amerykańskich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO