Otwiera się kolejny rok badań, wyzwań i podejmowania skutecznych, odważnych decyzji – mówił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznym. Podobna uroczystość odbyła się dziś w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a w następnych dniach rok akademicki rozpoczną studenci pozostałych wojskowych uczelni.
– Dziękuję za zaproszenie na inaugurację w to wyjątkowe miejsce, w którym w codziennej służbie doskonalą się kadry lekarskie, ale też rozwija się cały system medycyny wojskowej i system bezpieczeństwa zdrowotnego polskiego państwa – mówił dziś prezydent Andrzej Duda w Wojskowym Instytucie Medycznym. Placówka, prowadząca m.in. podyplomowe kształcenie medyczne, rozpoczęła dziś nowy rok akademicki. Andrzej Duda podkreślał znaczenie WIM-u, jego dokonania oraz postawę lekarzy w codziennej służbie, zwłaszcza w ostatnich latach. Prezydent nawiązał do trwającej od trzech lat pandemii COVID-19, zmagań z kolejnymi jej falami, budowy szpitali tymczasowych, a także do działań związanych z leczeniem weteranów i rannych na wojnie w Ukrainie. – Wojskowi medycy w Polsce bez wytchnienia stają na pierwszej linii frontu. Chylę czoła z czcią, szacunkiem i wdzięcznością za państwa oddanie – mówił Andrzej Duda.
Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że obecnie WIM zyskuje status państwowego instytutu badawczego, co dla szpitala oznacza nowe wyzwania, związane m.in. z medycyną wojskową, badaniami klinicznymi i naukowymi oraz nowymi technologiami podwójnego zastosowania. – Także od tego, co się u państwa dzieje, zależy kształt przyszłej wojskowej służby zdrowia. Obserwując bowiem przebieg wojny w Ukrainie nikt nie ma dziś wątpliwości co do tego, jak ogromne znaczenie dla skuteczności działań na polu walki oraz ochrony ludności cywilnej ma system wojskowej ochrony zdrowia – mówił Duda. Poinformował, że między innymi z takich powodów 1 września 2022 roku z inicjatywy wicepremiera Mariusza Błaszczaka powstał w MON zespół do spraw wypracowania rozwiązań organizacyjnych w obszarze zabezpieczenia medycznego, przygotowujących Siły Zbrojne RP do przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych. – Mam nadzieję, że w efekcie prac nie tylko powstanie system będący w stanie skutecznie odpowiedzieć na wszystkie potencjalne wyzwania, lecz być może powstanie też nowy rodzaj wojsk w strukturze polskich sił zbrojnych: wojska medyczne – zapowiedział prezydent.
Z indeksem w ręku
Dziś inauguracja roku odbyła się też w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Będzie się tu kształcić 520 podchorążych, w tym 167 na pierwszym roku informatyki, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, nawigacji, systemów informacyjnych w bezpieczeństwie oraz logistyki. – Ten ostatni kierunek jest tegoroczną nowością w naszej ofercie i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – przyznaje kmdr por. rez. dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy AMW. I dodaje, że w nowym roku akademickim na kierunkach wojskowych uczelnia całkowicie przeszła z systemu dwustopniowego na system jednolitych studiów magisterskich. Oprócz studentów wojskowych naukę w Gdyni rozpoczyna też ponad 1840 studentów cywilnych (w tym 607 na pierwszym roku) na kilkunastu kierunkach, m.in.: hydrografii morskiej, informatyce, automatyce i robotyce oraz stosunkach międzynarodowych.
Jutro „Gaudeamus igitur” zaśpiewają studenci Wojskowej Akademii Technicznej. W tej stołecznej uczelni będzie się w tym roku kształcić w sumie 9 tys. osób, z tego ponad 3 tys. to studenci wojskowi. 876 podchorążych rozpoczyna właśnie pierwszy rok nauki na 11 kierunkach, m.in.: na elektronice i telekomunikacji, geodezji i kartografii, informatyce czy lotnictwie i kosmonautyce. Na studia cywilne I stopnia WAT przyjęła z kolei 2 tys. osób. Ponadto tysiąc osób rozpocznie studia II stopnia.
W sobotę rok akademicki zainauguruje ponad 700 podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. – 196 osób rozpoczyna kształcenie na pierwszym roku na kierunkach lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja oraz logistyka – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW. Dodaje, że wojskowych studentów czeka kilka nowości. Jedną z nich jest uruchomienie na kierunku nawigacji dwóch nowych specjalności wojskowych: identyfikacja bojowa oraz wysunięty nawigator naprowadzania.
Ale to nie wszystko. LAW przystąpiła też do International Air Force Semester (IAFS) w ramach programu EMILYO. Od 2020 roku tworzą go trzy wojskowe uczelnie lotnicze: Hellenic Air Force Academy z Grecji, Portuguese Air Force Academy z Portugalii oraz Henri Coanda Air Force Academy z Rumunii. – W tych wszystkich uczelniach trzeci semestr studiów odbywa się na postawie takiego samego programu w języku angielskim. Następuje również wymiana studentów między tym krajami. W 2023 roku także my będziemy prowadzić taki semestr dla studentów lotnictwa i kosmonautyki oraz nawigacji – tłumaczy ppłk Wojtyś. Wraz z podchorążymi naukę w LAW rozpocznie 950 studentów cywilnych. Będą się oni kształcić na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka oraz – co jest nowością – transport. Ten ostatni kierunek został uruchomiony przez Instytut Logistyki i Transportu LAW.
Na 3 października zaplanowano inaugurację roku akademickiego w Akademii Sztuki Wojennej. W sumie 3 tys. osób, z tego około 1,2 tys. to studenci pierwszego roku. Ale rekrutacja wciąż trwa, a zainteresowani mogą składać dokumenty na jeden z kilkunastu kierunków, np. na historię, administrację, prawo, bezpieczeństwo informacyjne i cyberbezpieczeństwo, logistykę, zarządzanie i dowodzenie oraz obronność.
Natomiast 6 października nauczanie rozpocznie Akademia Wojsk Lądowych. W tej wrocławskiej uczelni będzie w najbliższym roku studiować prawie 3 tys. osób. Niemal 1800 spośród nich stanowią podchorążowie, z tego 588 to przyjęci na pierwszy rok: dowodzenia, inżynierii bezpieczeństwa, logistyki i informatyki. Dodatkowo w AWL 744 osoby będą studiować na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (z tego 200 osób na pierwszym roku). Na pierwszy rok studiów cywilnych I stopnia na kierunkach informatyka, logistyka i zarządzanie oraz II stopnia na kierunku zarządzanie uczelnia przyjęła do tej pory 434 osoby . – Liczba ta może się jednak zmienić, bo rekrutację na studia I i II stopnia prowadzimy do 11 października – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL.
Nowy rok, nowe zasady
Zgodnie z obowiązującą od 23 kwietnia tego roku ustawą o obronie ojczyzny kształcenie na studiach wojskowych odbywa się na nowych zasadach. Nowo przyjęci podchorążowie zaczynają studia od odbycia przewidzianej na cały pierwszy rok dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wraz z rozpoczęciem drugiego roku studiów, po złożeniu wniosku i podpisaniu umowy z MON dotyczącej m.in. zwrotu kosztów nauki w przypadku rezygnacji ze studiów, zostaną żołnierzami zawodowymi. Obecnie taki status mają wszyscy podchorążowie od drugiego roku wzwyż. Do służby zawodowej zostali powołani 15 sierpnia tego roku.
autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, AMW
komentarze