moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu

83 lata temu w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, organizacja niepodległościowa stanowiąca zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego. – PPP zrodziło się z potrzeby służby wartościom najwyższym, takim jak wolność i niepodległość – mówił we wtorek Wiesław Wysocki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, podczas uroczystości rocznicowych.

Uczestnicy obchodów spotkali się dziś przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. „83 lata temu, kiedy trwały jeszcze walki w obronie Warszawy, utworzona została konspiracyjna SZP, która rozwinęła się w system instytucji składających się na PPP”, napisał w liście prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że podziemne struktury tworzyli Polacy wierni przekonaniu, że tylko własne, wolne i suwerenne państwo jest gwarantem naszych praw i wolności. „Także dziś umacnianie suwerenności Polski jest naszym najważniejszym celem”, zaznaczył Duda.

 

Trwająca niezłomnie suwerenna Polska

Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła w swoim liście, że w żadnym okupowanym państwie w Europie podczas II wojny nie funkcjonowało tak sprawnie zorganizowane konspiracyjne państwo z własnym sądownictwem, armią, szkolnictwem czy mediami. „PPP było trwającą niezłomnie suwerenną Polską, a jego władze kierowały walką od pierwszych dni okupacji do końca wojny”, stwierdziła marszałek Witek. Nawiązał do tego Tomasz Bratek, wiceprezydent Warszawy, mówiąc, że decyzja o powołaniu SZP położyła podwaliny pod wieloletni opór i walkę Polaków z najeźdźcą niemieckim i sowieckim.

Uroczystości zakończyła modlitwa ekumeniczna, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców pod Pomnikiem AK i PPP.

Wcześniej wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz kwiaty przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, komendanta głównego AK, złożył Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony. – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to bardzo ważna data pokazująca, że Polacy zorganizowali się mimo bardzo okrutnej brutalnej okupacji – stwierdził szef MON. Dodał, że Polskie Państwo Podziemne z jego wojskiem i władzami cywilnymi było fenomenem na skalę światową, a jego struktury mimo okupacji i terroru wypełniały swoje zadania. Wicepremier podkreślił, że najważniejsze było doprowadzenie do wybuchu 1 sierpnia 1944 roku powstania warszawskiego, którego celem było wywalczenie niepodległości po to, abyśmy nie znaleźli się pod okupacją Rosji Sowieckiej.

– Niestety, powstanie zakończyło się porażką i choć byliśmy w gronie zwycięzców II wojny, to de facto tę batalię przegraliśmy – zaznaczył minister Błaszczak. Podkreślił, że dlatego dziś przede wszystkim musimy dbać o swoją wolność i niepodległość.

Konspiracyjna Polska

Służba Zwycięstwu Polski została powołana w oblężonej Warszawie w nocy z 26 na 27 września 1939 roku. Ta konspiracyjna organizacja wojskowo-cywilna stanowiła zaczątek tajnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego podległego Rządowi RP na uchodźstwie.

Na terytorium kraju najwyższym rangą przedstawicielem emigracyjnych władz był Delegat Rządu na Kraj, który kierował całością działań podziemnych. Te funkcje pełnili kolejno: Cyryl Ratajski, Jan Piekałkiewicz, Jan Stanisław Jankowski, Stefan Korboński i Jerzy Braun. Głównym celem PPP była walka o odzyskanie niepodległości i dawnego kształtu terytorialnego państwa.

Konspiracja w okupowanym kraju rozdzielona została na dwa piony: wojskowy i cywilny. Zbrojnym ramieniem był powołany w listopadzie 1939 roku Związek Walki Zbrojonej, w lutym 1942 roku przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stali: gen. Stefan Rowecki „Grot”, gen. Tadeusz Komorowski „Bór” i gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”. Pod koniec 1944 roku AK liczyła niemal 400 tys. żołnierzy i była największą podziemną armią w okupowanej Europie. Żołnierze AK przygotowywali się do zbrojnego powstania powszechnego, prowadzono także walkę bieżącą: akcje sabotażowe, dywersyjne i wywiad. Największymi zrywem zbrojnym AK było powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.

Natomiast najważniejszymi zadaniami pionu cywilnego było utrzymanie ciągłości instytucji państwowych, zapewnienie funkcjonowania państwa i przygotowanie do przejęcia władzy po zakończeniu działań wojennych. Tym pionem kierowała Delegatura Rządu, zakonspirowany aparat administracji cywilnej podległy Delegatowi na Kraj. W jej skład wchodziły departamenty: m.in. Spraw Wewnętrznych, Prasy i Informacji, Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty i Kultury, Sprawiedliwości czy Spraw Zagranicznych.

Podziemny parlament, czyli Polityczny Komitet Porozumiewawczy, przekształcony potem w Radę Jedności Narodowej, tworzyli reprezentanci głównych sił politycznych: Stronnictwa Ludowego, Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Narodowego oraz Stronnictwa Pracy. W tym gronie uzgadniano kierunki działań tajnej administracji i omawiano wydawane przez PPP akty prawne.

Państwo podziemne prowadziło działalność informacyjną, kulturalną, dokumentacyjną, wydawniczą. Działało podziemne sądownictwo cywilne i wojskowe, gdzie m.in. wydawano wyroki śmierci za zdradę czy szpiegostwo. Rozwinęło się tajne nauczanie na wszystkich szczeblach: od szkół powszechnych po uniwersytety, prowadzono też tzw. walkę cywilną polegająca na oporze społeczeństwa wobec okupanta w różnych sferach życia codziennego m.in. sabotowaniu zarządzeń czy dywersji w fabrykach.

PPP o strukturach, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej, było największą tego rodzaju podziemną organizacją funkcjonującą w okupowanej Europie. Istniało do 1 lipca 1945 roku, czyli do samorozwiązania się Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem międzynarodowego uznania dla Rządu RP na uchodźstwie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DGW, Maciej Nędzyński / MON, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Niebo bez dominacji
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Święto DGRSZ
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
„Strzała weterana” spaja środowisko
Premier powołał nową wiceminister obrony
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Mundur, medale i duma
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Przerzut Abramsów do Lublina
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Podróż w ciemność
Apetyt Smoka rośnie
Królestwo pojazdów
Grot A3 – zobacz jak wygląda
At the Controls of F-35A Husarz
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sportowe jubileusze
Kraków zaprosił weteranów
Koło zamachowe gospodarki
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
AMW oferuje mieszkania
Ratunek na polu walki
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Minister obrony RFN w Polsce
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Polska szykuje się do produkcji Panter
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pancerny Poznań
Bez zmian w emeryturach
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Akcja na jeziorze
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sonda dla Jastrzębia
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Śmierć w sercu Azji
Krok w stronę pokoju
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Cyberparasol nad wyborami
Zbrodnicza farsa
Marsz gąsienicowych kolumn
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Powietrzne cysterny dla Polski
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Orka tuż, tuż
Ważne decyzje w Brukseli
Musztra i marsz ubezpieczony
Ratunek z powietrza
Szermierze i pięściarki na podium
Zełenski traci Order Orła Białego?
Wsparcie ma znaczenie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy
Podchorążowie w dżungli
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Umowa na pociski do Patriotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO