moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Do szkół powraca przysposobienie obronne

Reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, zajęcia z terenoznawstwa i cyberbezpieczeństwa oraz szkolenie strzeleckie – to niektóre z zagadnień przysposobienia obronnego, których od rozpoczętego dziś roku szkolnego będzie się uczyć młodzież szkolna. Zajęcia będą się odbywały w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.

Przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa został wprowadzony zamiast przysposobienia obronnego od 1 września 2009 roku w gimnazjum, a od 1 września 2012 roku obowiązywał w tym samym wymiarze w szkole ponadgimnazjalnej. Po reformie programowej w latach 2017–2019 jest przedmiotem obowiązkowym, nauczanym w ósmej klasie szkoły podstawowej oraz pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum, szkoła branżowa) w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Młodzież uczy się głównie o sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju: akcjach ratowniczych podczas pożarów, powodzi czy masowych wypadków. Program obejmuje też podstawy pierwszej pomocy, elementy edukacji zdrowotnej i teorię bezpieczeństwa państwa.

Zdaniem MEiN jednak „aktualne wyzwania i zagrożenia wymagają uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi i podstawami ratownictwa taktycznego”.

Dlatego podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa została uzupełniona o nowe treści, związane z przysposobieniem obronnym. Sama liczba godzin nauczania EDB nie uległa zmianie – w dalszym ciągu uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej oraz pierwszych klas szkoły ponadpodstawowej będą mieli jedną godzinę tego przedmiotu tygodniowo. Nowy program EDB obowiązuje od rozpoczętego dziś roku szkolnego.

Jakie zmiany?

Co się zatem zmieni? W podstawówkach do tematyki bezpieczeństwa państwa doszły np. zagadnienia dotyczące misji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ich roli, podstawowych zadań w systemie obronności państwa oraz struktury organizacyjnej i uzbrojenia. Tematy podstaw pierwszej pomocy zostały z kolei uzupełnione o pojęcia skręcenia i zwichnięcia oraz kwestię znajomości zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.

Jako nowe pojawiły się też zagadnienia edukacji obronnej, w tym te dotyczące terenoznawstwa i cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, a w szkole średniej dodatkowo zagadnienia reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi. Na EDB pojawią się też elementy szkolenia strzeleckiego. W przypadku młodszych uczniów będą to wyłącznie zajęcia teoretyczne, mające przygotować młodzież do bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Na lekcjach uczniowie poznają więc m.in. budowę broni oraz zasady jej odbezpieczania i ładowania magazynka.

Młodzież szkół ponadpodstawowych będzie już uczestniczyć w zajęciach z podstaw strzelania połączonych z częścią praktyczną. Uczniowie poznają więc zasady składania i rozkładania broni, lecz będą się też uczyć strzelać z broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), korzystając ze strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Co ze strzelnicami?

Praktyczne zajęcia strzeleckie nie ruszą jednak w tym roku we wszystkich szkołach. Wszystko przez to, że nie wszystkie placówki mają dostęp do strzelnic. Dlatego resort edukacji i nauki wprowadził dwuletni okres przejściowy na wprowadzenie tego typu zajęć w zależności od warunków panujących w szkołach i w danym powiecie. – W praktyce w tym roku zajęcia takie rozpoczną się tylko w tych placówkach, które na terenie swojego powiatu mają dostęp do strzelnic i całej infrastruktury: broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych. W Systemie Informacji Oświatowej 206 szkół wykazało 326 strzelnic w swoim posiadaniu i 36 strzelnic, których nie są właścicielami, ale z których korzystają – mówi Adrianna Całus, rzeczniczka prasowa MEiN.

I dodaje, że jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły ponadpodstawowe (powiaty), które nie mają obecnie strzelnic, mogą skorzystać ze wsparcia w tym zakresie oferowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Chodzi o program „Strzelnica w powiecie”, organizowany od 2019 roku i zakładający dofinansowanie budowy strzelnicy do 80% kosztów inwestycji. Początkowo chodziło wyłącznie o obiekty budowane w terenie, od jesieni 2021 roku powiaty mogą też ubiegać się o dotacje na stworzenie strzelnic wirtualnych. – W ramach programu powstały dwie strzelnice pneumatyczne, 43 wirtualne oraz trzy klasyczne wielkogabarytowe, dodatkowo jeden obiekt będzie oddany do użytku w tym roku. A w lipcu tego roku rozstrzygnięto kolejne konkursy na dofinansowanie budowy 13 strzelnic pneumatycznych i 70 wirtualnych – informują przedstawiciele MON-u. Ogółem na dofinansowanie strzelnic do tej pory Ministerstwo Obrony Narodowej wydało ponad 11,8 mln zł.

– Konsekwentnie wspieramy inicjatywy służące wzmacnianiu postaw proobronnych i przygotowaniu młodego pokolenia do służby wojskowej. Jednym z takich długoterminowych projektów jest właśnie program budowy strzelnic, który w naturalny sposób wpisuje się w zmiany podstawy programowej zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa – przyznają przedstawiciele resortu obrony.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Adobe Stock

dodaj komentarz

komentarze


Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
 
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Śladem profesjonalistów
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na ratunek „Rudemu”
Air Policing piątej generacji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Więcej Bystrych dla armii
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Sport uczy życia
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Karą mogła być tylko śmierć
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Celne oko strzelców CWZS-u
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
„Hubal” bije Niemców
Na trasie legendarnego biegu
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Kraby strzelały w Danii
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Słowo czekisty
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wspólne zakupy amunicji
Medic on the Battlefield
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Młot na dyktatora
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
NATO podsumowało 2022 rok
Wojna w świecie popkultury
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Będziemy produkować więcej amunicji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
NATO patrzy na wschód
Natowski dialog operacyjny
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Defilada powraca!
GROM szuka odważnych
Startuje „Jaskółka”
Cegiełka na morzu
Biały Dom o polskich MiG-ach
F-35 w powietrzu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Polski wkład w „Wisłę”
Kormorany, czyli praca zespołowa
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
K2 uderzyły w Orzyszu
Pod okiem rangersów
Great Game on the Sea
To dobra ustawa dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO