moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszył konkurs MON „Strzelnica w powiecie”

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało program dla samorządów, które chcą rewitalizować starą lub zbudować nową strzelnicę. –  Najlepsze projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości do 80%, w tym roku  przeznaczymy na to 40 mln zł – mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON-u.  Czas na złożenie wniosków w konkursie  „Strzelnica w powiecie”  mija  21 września.

Program „Strzelnica w powiecie” odpowiada na rosnące zainteresowanie Polaków sportem strzeleckim oraz kwestiami bezpieczeństwa  – wyjaśnia MON. Więcej strzelnic to większa szansa na rozwijanie umiejętności, które mogą okazać się przydatne w sytuacji kryzysu lub zagrożenia – uważają przedstawiciele resortu obrony.

 

Nowoczesne i bezpieczne

Konkurs na budowę nowych strzelnic lub remont już istniejących MON ogłosiło w ubiegłym tygodniu. Zgłaszać mogą się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Jeśli wygrają konkurs, będą mogły otrzymać z MON-u dotację do 80% wartości projektu. Pieniądze można przeznaczyć zarówno na roboty budowlane, jak i podstawowe wyposażenie strzelnicy. O dofinansowanie mogą się ubiegać jedynie te samorządy, które są w stanie sfinansować 20% inwestycji, a także mają tytuł do dysponowania nieruchomością, na której stanie strzelnica, co najmniej do 31 grudnia 2029 roku.

– O programie i jego założeniach mówi się od pewnego czasu, więc szczególnie zainteresowane samorządy finansowo na pewno są do tego przygotowane. Zachęcamy do składania ofert. Mamy zarezerwowane pieniądze na ten cel,  w tym roku to kwota 40 mln zł – mówi Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON-ie.

Ministerstwo oferuje dotację, ale stawia też konkretne wymagania co do projektów budowy i rewitalizacji. Samorządowcy mogą wybrać jeden z dwóch wariantów przygotowanych przez resort. Według pierwszego, dofinansowanie budowy może wynieść maksymalnie 800 tys. zł, a remontu – 400 tys. W tym wariancie strzelnica powinna być dostosowana do strzelania na odległość do 100 metrów, z różnych linii otwarcia ognia oraz do prowadzenia ognia pojedynczego lub ciągłego. Obiekt powinien być tak duży, by jednocześnie mogło się na nim szkolić co najmniej sześć osób. W wyposażeniu strzelnicy powinno się znaleźć minimum sześć podnośników figur bojowych wraz z systemem kontroli umożliwiającym sterowanie nimi.

Drugi wariant konkursowy zakłada większą dotację: na budowę maksymalnie 1,2 mln zł lub 600 tys. zł na remont. Wyższe są też wymagania. Droższa strzelnica ma być tak przystosowana, by co najmniej dziesięć osób mogło tam ćwiczyć jednocześnie. Będą one mogły strzelać na odległość do 200 metrów, korzystając z dziewięciu podnośników figur bojowych.

Oba typy obiektów muszą też  być dostosowane do strzelania z małokalibrowej i średniokalibrowej broni osobistej z wykorzystaniem amunicji karabinowej o kalibrze nie większym niż 7,62mm i amunicji pistoletowej o kalibrze nie większym niż 9 mm.


Film: MON

MON czeka na oferty

Na propozycje samorządów Ministerstwo Obrony Narodowej czeka do 21 września (trzeba je wysyłać na adres: Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs na budowę lub remont strzelnicy” nr 1/2018/WWzS). Każda z propozycji samorządowych musi zawierać m.in. opis projektu ze wskazaniem wybranego wariantu, termin, miejsce i harmonogram realizacji, a także plan finansowy inwestycji.

Wyboru ofert dokona komisja konkursowa. W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę lokalizacje w powiatach, w których funkcjonują garnizony bez strzelnic wojskowych. Pierwszeństwo w otrzymaniu wsparcia finansowego będą miały również te powiaty, w których zostały sformowane oddziały wojsk obrony terytorialnej czy prowadzone są klasy wojskowe (zwłaszcza te, które biorą udział w programie MON-u). 

Członkowie komisji najlepsze propozycje zarekomendują ministrowi obrony. To do szefa resortu będzie należał ostateczny wybór zwycięzców. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 19 października 2018 roku. Wyniki będą opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MON.

Samorząd, który otrzyma dotację, będzie zobowiązany do nieodpłatnego udostępniania wybudowanej lub wyremontowanej strzelnicy na potrzeby wojska (100 godzin w miesiącu), organizacji proobronych (do 30 godzin w miesiącu) oraz uczniów szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności (do 30 godzin w miesiącu).

Wszystkie niezbędne informacje na temat konkursu są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej w zakładce Ogłoszenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marcin Lasoń
 

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwko czerwonemu imperium zła
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
B9 stawia na solidarność
Przysięga dobrowolsów
Śladem profesjonalistów
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Finlandia w NATO
Nowy wymiar wojska
Polska potrzebna od zaraz
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Wojsko poza schematem
Razem gotowi na wszystko
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Amunicja dla artylerzystów
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Wojny wygrywają logistycy
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nowy regulamin dla żołnierzy
Polska wśród światowych liderów
Piekielny ogień dla polskiej armii
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
FA-50 dla Polski
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
D-Day, czyli aliancki sukces
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Do końca walczył z tyranią
„Anakonda” inna niż wszystkie
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
WOT i „Anakonda”
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Słowa jak pociski
Litwini kupią zestawy Grom
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Gotowi na dyżur w SON
Sukces eksportowy Meska
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Więcej miejsc na studiach w LAW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO