moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Silni w sojuszach

Wizytę w Warszawie złożył gen. Robert Brieger, przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej, gdzie spotkał się gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ważne wydarzenia miały też miejsce w NATO. Polscy oficerowie, generałowie broni Adamczak i Wojciechowski, zajęli wysokie stanowiska w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Gen. Robert Brieger od maja 2022 roku jest przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. To najważniejszy organ UE zajmujący się obronnością. Dziś oficer przyjechał do Polski, aby spotkać się z gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jak wszyscy wiemy, mamy pełnoskalowy konflikt we wschodniej części Europy, więc to bardzo ważne, aby wymieniać nasze poglądy związane z tą sytuacją – powiedział podczas wizyty w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Dodał, że gen. Andrzejczak przedstawił mu szczegółowo jak z perspektywy Polski wygląda sytuacja w Ukrainie. Oficerowie rozmawiali także o inwestycjach w modernizację techniczną Wojska Polskiego, planach zwiększenia jego liczebności oraz o współpracy z sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej.

Na spotkaniu z dziennikarzami gen. Brieger mówił m.in. o Kompasie Strategicznym, który w marcu został zatwierdzony przez państwa UE. To dokument, który określa stanowisko państw Zjednoczonej Europy wobec polityki bezpieczeństwa i obrony. – Określa on środki, jakie musimy podjąć, aby ugruntować europejskie bezpieczeństwo, stać się bardziej niezależnym i móc samodzielnie reagować w przypadku kryzysu małej i średniej skali, aby nie opierać się na zasobach NATO czy USA – powiedział. Zapewnił jednak, że Unia cały czas współpracuje z członkami Paktu Północnoatlantyckiego i dąży do tego, aby obie instytucje były kompatybilne. Dodał, że sytuacja panująca w Ukrainie wpłynęła na przyspieszenie działań w zakresie określania potrzeb mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa. – Musimy mieć w ręku środki do podjęcia działań podczas kryzysów, których nikt się nie spodziewał – zaznaczył.

Zapytany o możliwość utworzenia wojsk Unii Europejskiej, o których od jakiegoś czasu mówią niektórzy z jej członków, przyznał, że jest sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. – Staramy się rozwinąć istniejący system grup bojowych, tak aby tworzące go pięć tysięcy żołnierzy posiadało odpowiednie zdolności i miało możliwość szybkiego przemieszczania się – zapewnił. – Ale to nie jest armia, to siły szybkiego reagowania – podkreślił. Dodał, że w przyszłym roku odbędzie się pierwsze ćwiczenie jej uczestników, natomiast pełną gotowość muszą uzyskać do 2025 roku. Zaznaczył także, że w razie konfliktu, to wojska NATO powinny przejąć kontrolę, „bo to najlepszy sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo”.

Dziś ważne wydarzenie miało miejsce także w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Gen. broni Janusz Adamczak, dotychczasowy polski przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej rozpoczął służbę na stanowisku dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Paktu Północnoatlantyckiego. O tym, że oficer Wojska Polskiego przez trzy kolejne lata, bo tyle trwa kadencja na tym stanowisku, będzie pełnił tę funkcję jeszcze w ubiegłym roku zdecydowali szefowie obrony państw Sojuszu. Jednym z zadań, jakie gen. broni Adamczak będzie nadzorował, to wprowadzenie w życie decyzji, które zapadły podczas szczytu NATO, który w czerwcu odbył się w Madrycie. – Szefowie państw i rządów ustalili swoje oczekiwania. Rolą strony wojskowej będzie teraz przygotowanie planów, by te zadania wdrożyć – powiedział generał w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia.

Natomiast nowym polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej został gen. broni Sławomir Wojciechowski, który dotychczas służył w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Pierwsze posiedzenie, w którym będzie uczestniczył gen. Wojciechowski odbędzie się już w poniedziałek.

MM

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
W obronie wschodniej flanki NATO
Zawsze gotowi do pomocy
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pierwsi na oceanie
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO