moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliard złotych na inwestycje za Patrioty

Produkcja elementów systemu Patriot będzie odbywać się w Polsce. W naszym kraju powstanie także laboratorium, w którym będzie rozwijane to uzbrojenie. To efekt zawartych dzisiaj umów offsetowych związanych z pierwszym etapem zakupu przez Polskę systemu antyrakietowego. Kontrakt ten zostanie podpisany najprawdopodobniej do końca marca.

Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON, podpisał umowy offsetowe związane z dostawą przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu „WISŁA – etap I”.

– W Polsce będzie produkowany sprzęt, który będzie służył do obrony kraju, a więc elementy wyrzutni i pocisków, a także powstanie laboratorium. Jest o tyle istotne, że da nam możliwość pracy nad rozwojem tego sprzętu – powiedział dzisiaj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dwie umowy offsetowe związane z zakupem przez Polskę zestawów rakietowych średniego zasięgu Patriot. Na podstawie tych umów amerykańscy kontrahenci zobowiązali się do transferu technologii o łącznej wartości około 1 mld zł.

Pierwsza umowa o wartości 224 mln zł została zawarta z firmą Raytheon Company. Przewiduje ona, że amerykański koncern w ciągu dziesięciu lat przekaże wskazanym przez MON firmom technologię produkcji i serwisowania w Polsce wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych systemu Patriot oraz 30-milimetrowych armat Bushmaster. Polski przemysł ma także zyskać know-how dotyczący systemów dowodzenia i kierowania IBCS, a także wiedzę techniczną niezbędną do serwisowania, naprawiania oraz modyfikacji systemów Patriot. Łącznie to 31 tzw. zobowiązań offsetowych.

Druga umowa, o wartości 724 mln zł, zawarta została z firmą Lockheed Martin Global Inc. Przewiduje ona, że w ciągu dekady amerykański koncern uruchomi w polskich firmach produkcję elementów pocisków PAC-3 MSE oraz produkcję i serwis elementów ich wyrzutni. Firma ma także wybudować w Polsce laboratorium, w którym nasi inżynierowie będą pracowali nad kolejnymi generacjami pocisków rakietowych. Łącznie to 15 zobowiązań offsetowych.

Film: MON

Jak podkreślał dzisiaj Mariusz Błaszczak, zawarcie umów offsetowych było warunkiem koniecznym do podpisania kontraktu na dostawę systemu „Wisła – etap I”. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on parafowany do końca marca.

W ramach I etapu „Wisły”, polska armia chce kupić dwie baterie systemu antyrakietowego Patriot, czyli cztery radary AN/MPQ-65, cztery stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903, dwie stacje dowodzenia IBCS EOC 6 oraz 208 pocisków PAC-3 MSE oraz 11 testowych pocisków PAC-3 MSEk.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon, Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524756960
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21
~adi
1522050900
Do ~ww Z pewnością chciałbyś być kolonią rosyjską...
AC-24-88-52
~ww
1521891900
Ta umowa to katastrofa. Staliśmy się kolonią amerykańska.
D8-56-1C-4E
~MK
1521883080
Będziemy produkować elementy rakiet PAC-3? Myślicie, że Amerykanie zgodzą się na przeniesienie druku wszystkich nalepek do PAC-3, do polskich drukarni?
ED-8F-ED-D9

Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
 
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Plan misji „Air Defender”
Okręt w matni, załoga walczy
Stawia na dobrą komunikację
"Jesienny ogień” z ministrem
FA-50 doleciały!
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Konsekwentnie dąży do celu
Raki dla podhalańczyków
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia wraca na wschód Polski
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Murem za polskim mundurem
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Czerwona powódź
Brązowa czwórka podwójna
Przysięga w Kolnie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Polsko-czeska współpraca myśliwców
16 Dywizja świętuje
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Ahoj, Dni NATO!
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Wirtualna walka na morzu
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Szef rządu w Łuczniku
Atak o świcie
Polsko-koreańskie rozmowy
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Kurs na rozwój
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Wojsko pomoże Słoweńcom
Mała Narew już w Gołdapi
Wyższe diety za służbę na granicy
Odliczanie do przysięgi
Szwedzi na „Czernickim”
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Gdy zagraża ogień
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Śladem profesjonalistów
Dwa medale w Budapeszcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO