Blisko 50 żołnierzy i pracowników wojska szczególnie zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa zostało odznaczonych przez ministra Mariusza Błaszczaka okolicznościowymi medalami. Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie szef MON-u wręczył również sztandar Wojskowemu Ośrodkowi Medycyny Prewencyjnej z Modlina.
– Czas pandemii to był trudny okres, w którym po raz kolejny żołnierze sprawdzili się, zapewniając Polakom i naszej ojczyźnie bezpieczeństwo – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Dziękował medykom wojskowym oraz pozostałym żołnierzom za zaangażowanie w walkę z koronawirusem.
Szef MON-u podał podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, że każdego dnia w pandemii 2,5 tys. medyków w mundurach niosło pomoc potrzebującym. Zaznaczył, że w walkę z koronawirusem angażowali się także żołnierze wojsk chemicznych, logistycy oraz wojska obrony terytorialnej.
– Każdy, kto w czasie pandemii odwiedził szpital lub ośrodek medyczny, spotkał prawdopodobnie żołnierzy OT w oliwkowych beretach, którzy pomagali w prowadzeniu procedur administracyjnych, by odciążyć personel – mówił minister. Podkreślił też, że WOT uruchomiły infolinię z pomocą psychologiczną, a żołnierze OT pomagali w pobieraniu wymazów i w punktach szczepień. – Niezależnie od zmieniających się zagrożeń wojsko dba o nasze bezpieczeństwo, dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna – zakończył Błaszczak.
Film: MON
Minister odznaczył honorowymi tytułami „Zasłużony Żołnierz RP”, medalami za zasługi dla obronności kraju oraz tablicami pamiątkowymi 45 żołnierzy i pracowników wojska, m.in. z wojskowych szpitali, wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, jednostek logistycznych i brygad obrony terytorialnej. Wyróżnione osoby szczególnie zasłużyły się podczas walki z pandemią – organizowały opiekę nad chorymi oraz ośrodki covidowe i punkty szczepień, zapewniały zaopatrzenie placówek medycznych, a także pomagały kombatantom.
Podczas uroczystości szef MON-u wręczył również sztandar Wojskowemu Ośrodkowi Medycyny Prewencyjnej z Modlina. W ceremonii uczestniczyli rodzice chrzestni sztandaru: Katarzyna Rabińska-Nowakowska „Kasia”, sanitariuszka batalionu „Golski” w powstaniu warszawskim, i płk lek. med. Tadeusz Nierebiński, główny inspektor sanitarny WP. Sztandar z rąk ministra odebrał płk lek. med. Przemysław Makowski, komendant WOMP Modlin. – Nadanie sztandaru to zbiorowe podziękowanie dla wszystkich żołnierzy za pomoc w czasie pandemii – zaznaczył minister Błaszczak.
Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odbyła się defilada żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego WP.
Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej prowadzi działalność inspekcyjną, diagnostyczną i leczniczą oraz zajmuje się rozpoznaniem zagrożeń czynnikami biologicznymi. Swoim działaniem obejmuje województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W siłach zbrojnych istnieje pięć tego typu placówek: w Gdyni, Bydgoszczy, Modlinie, Wrocławiu i Krakowie. W modlińskim ośrodku w czasie epidemii COVID-19 uruchomiono punkt szczepień oraz pracownię diagnostyki koronawirusa.
Wojsko od samego początku aktywnie włączało się w działania na rzecz powstrzymania epidemii COVID-19 oraz złagodzenia jej skutków. Cywilny system opieki zdrowotnej wspierała Wojskowa Służba Zdrowia. 48 wojskowych placówek udzielało pomocy medycznej. Decyzją ministra obrony uruchomiono także szpitale tymczasowe na warszawskim Okęciu, przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, w Ciechocinku i Krynicy-Zdroju. Każdego dnia gotowych do pomocy pacjentom było 2,5 tys. lekarzy, pielęgniarek oraz diagnostów laboratoryjnych.
W stacjonarnych i mobilnych laboratoriach wykonano niemal 380 tys. testów w kierunku wykrycia zakażenia SARS-CoV-2. Do wspierania działań przeciwepidemicznych przeszkolono niemal 101 tys. żołnierzy. Uruchomiono też blisko 100 punktów szczepień. Z kolei żołnierze wojsk operacyjnych oraz WOT-u transportowali środki medyczne i tlen do szpitali, pobierali wymazy oraz wspierali punkty szczepień, prowadzili dezynfekcję, transportowali żywność i środki ochrony osobistej, opiekowali się kombatantami.
autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON
komentarze