moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi w punktach Test&Go

Opiekują się kombatantami, pensjonariuszami domów opieki społecznej, wspierają też pracowników służby zdrowia. Każdego dnia do walki z COVID-19 kierowanych jest 1300 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Dziś z częścią z nich spotkał się premier Mateusz Morawiecki. – To co robicie jest bardzo budujące. Dziękuję za to – zwrócił się do terytorialsów.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Zegrzu z żołnierzami wojsk obrony terytorialnej, którzy są zaangażowani w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. – Na wielu polach walki z COVID-19 żołnierze WOT wchodzą w przestrzeń, która pozwala luzować zasoby kadrowe służby zdrowia. To niezwykle ważna funkcja, bo dzięki temu tysiące ludzi może wykonywać inne czynności – powiedział. Dodał, że każdego dnia do takich działań jest kierowanych 1300 terytorialsów. – To bardzo budujące. Bardzo za to dziękuję – zwrócił się do żołnierzy.

Podczas spotkania z prezesem rady ministrów, terytoriasi zaprezentowali w jaki sposób funkcjonują między innymi mobilne punkty Test&Go w których są pobierane wymazy od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Jak podkreślił premier ich wydajność jest bardzo duża, a panujące w nich warunki sanitarne spełniają wszystkie normy. Dodał, że w przyszłości prawdopodobnie zostaną przekształcone, tak aby można było w nich przeprowadzać szczepienia. – Myślimy o tym, jak ułożyć ten proces, aby w momencie kiedy szczepionki będą dostępne, móc go bezpiecznie przeprowadzić – podkreślił.

Premier zaapelował także o przestrzeganie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa – noszenie maseczek, częstą dezynfekcję dłoni i utrzymywanie dystansu społecznego. – Musimy być zdyscyplinowani, bo dzięki temu chronimy siebie i innych. Te obostrzenia mają sens – zaznaczył.

REKLAMA

Natomiast wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że wojsko jest zaangażowane w walkę z koronawirusem od samego początku pandemii. – To tysiące żołnierzy wojsk operacyjnych i obrony terytorialenej, którzy każdego dnia pomagają obywatelom – powiedział. Dodał, że do takich działań została skierowana także wojskowa służba medyczna, podlegające resortowi obrony szpitale i ośrodki medycyny prewencyjnej. Cały czas czuwa także sześć zespołów lotniczych, które pozostają w dyspozycji pogotowia ratunkowego. – Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy to robić w dalszym ciągu – zapewnił.


Żołnierze WOT angażują się w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem od momentu, w którym wybuchła pandemia. W ramach operacji „Odporna wiosna” opiekowali się osobami starszymi, wspierali domy opieki społecznej, organizowali punkty Test&Go.

Teraz kontynuują te działania w ramach operacji „Trwała odporność”. Terytorialsi wspierają funkcjonariuszy policji kontrolujących osoby przebywające w kwarantannie, transportują żywność i środki ochrony osobistej do domów opieki społecznej, pomagają także placówkom oświatowym zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczeństwo ich podopiecznym. Żołnierze pomagają także personelowi szpitali m.in. mierząc temperaturę pacjentom zgłaszającym się na izby przyjęć, w razie konieczności opiekują się też podopiecznymi domów pomocy społecznej. Cały czas funkcjonują także utworzone w WOT zespoły wymazowe. Tylko w ostatni weekend, terytoriasi pobrali prawie cztery tysiące próbek od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa.

MM

autor zdjęć: Adam Guz / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


O jeden most za daleko?
 
CASA na pomoc rannym w wypadku
O pomocy dla Ukrainy
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Akademia Abrams ruszyła!
„Biorą inni, bierzmy i my”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Wszystkiego najlepszego!
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Pożegnanie z Iskrą
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kask weterana może być twój!
Młot na bolszewików
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Katorżnik nie odpuszcza
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Raptory lecą do Polski
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Zwiad ze spadochronem
Włoscy lotnicy w Malborku
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Wymiana ciosów w Ukrainie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Nowy dowódca 18 Dywizji
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Kolektywna obrona to priorytet
Przemysł idzie w OPL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Śluza”
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Trzeci turnus na szkoleniu
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Powrót do korzeni
Szkolenie na klifie
1 Kadrowa idzie w bój
Raptory już w Polsce
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Żołnierze świętowali
Awanse w święto wojska
Dwa złota w jeden dzień
Śladem profesjonalistów
Rozkaz ludobójstwa
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Ostatni rozdział generała
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Polacy świętują z żołnierzami
NATO zmienia priorytety
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO