moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi w punktach Test&Go

Opiekują się kombatantami, pensjonariuszami domów opieki społecznej, wspierają też pracowników służby zdrowia. Każdego dnia do walki z COVID-19 kierowanych jest 1300 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Dziś z częścią z nich spotkał się premier Mateusz Morawiecki. – To co robicie jest bardzo budujące. Dziękuję za to – zwrócił się do terytorialsów.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Zegrzu z żołnierzami wojsk obrony terytorialnej, którzy są zaangażowani w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. – Na wielu polach walki z COVID-19 żołnierze WOT wchodzą w przestrzeń, która pozwala luzować zasoby kadrowe służby zdrowia. To niezwykle ważna funkcja, bo dzięki temu tysiące ludzi może wykonywać inne czynności – powiedział. Dodał, że każdego dnia do takich działań jest kierowanych 1300 terytorialsów. – To bardzo budujące. Bardzo za to dziękuję – zwrócił się do żołnierzy.

Podczas spotkania z prezesem rady ministrów, terytoriasi zaprezentowali w jaki sposób funkcjonują między innymi mobilne punkty Test&Go w których są pobierane wymazy od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Jak podkreślił premier ich wydajność jest bardzo duża, a panujące w nich warunki sanitarne spełniają wszystkie normy. Dodał, że w przyszłości prawdopodobnie zostaną przekształcone, tak aby można było w nich przeprowadzać szczepienia. – Myślimy o tym, jak ułożyć ten proces, aby w momencie kiedy szczepionki będą dostępne, móc go bezpiecznie przeprowadzić – podkreślił.

Premier zaapelował także o przestrzeganie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa – noszenie maseczek, częstą dezynfekcję dłoni i utrzymywanie dystansu społecznego. – Musimy być zdyscyplinowani, bo dzięki temu chronimy siebie i innych. Te obostrzenia mają sens – zaznaczył.

Natomiast wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że wojsko jest zaangażowane w walkę z koronawirusem od samego początku pandemii. – To tysiące żołnierzy wojsk operacyjnych i obrony terytorialenej, którzy każdego dnia pomagają obywatelom – powiedział. Dodał, że do takich działań została skierowana także wojskowa służba medyczna, podlegające resortowi obrony szpitale i ośrodki medycyny prewencyjnej. Cały czas czuwa także sześć zespołów lotniczych, które pozostają w dyspozycji pogotowia ratunkowego. – Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy to robić w dalszym ciągu – zapewnił.


Żołnierze WOT angażują się w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem od momentu, w którym wybuchła pandemia. W ramach operacji „Odporna wiosna” opiekowali się osobami starszymi, wspierali domy opieki społecznej, organizowali punkty Test&Go.

Teraz kontynuują te działania w ramach operacji „Trwała odporność”. Terytorialsi wspierają funkcjonariuszy policji kontrolujących osoby przebywające w kwarantannie, transportują żywność i środki ochrony osobistej do domów opieki społecznej, pomagają także placówkom oświatowym zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczeństwo ich podopiecznym. Żołnierze pomagają także personelowi szpitali m.in. mierząc temperaturę pacjentom zgłaszającym się na izby przyjęć, w razie konieczności opiekują się też podopiecznymi domów pomocy społecznej. Cały czas funkcjonują także utworzone w WOT zespoły wymazowe. Tylko w ostatni weekend, terytoriasi pobrali prawie cztery tysiące próbek od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa.

MM

autor zdjęć: Adam Guz / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
 
W drodze do Ameryki
Nowe książeczki wojskowe
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Krwiodawcy w mundurach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Żandarmeria świętuje
Kurs na dyplomację
Afganistan. Czas wracać do domu
Misje kształtują charakter
A Multi-Front Operation
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siła braterstwa
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Moździerze dla WOT-u
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
CBW świętuje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Grupy niszczycieli czołgów
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Gorzka parada zwycięstwa
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Jacht i menażki od wojska
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
PKW Turcja już działa
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Tygrysy grasowały także nocą!
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
„Albatros” wyszedł na morze
Marynarz na „Korfantym”
Podoficer, czyli lider
Kask Weterana do zdobycia!
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Specjaliści od wsparcia
Borsuk pokazał swoje możliwości
„Dragon” wskazał cel
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO