moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kijów: Nie ma mowy o kapitulacji!

Żołnierze ukraińscy od 26 dni zaciekle bronią swojego kraju przed rosyjską napaścią. Dziś nad ranem Rosja przeprowadziła dwa ataki rakietowe na poligon w obwodzie rówieńskim, a wczoraj rakiety spadły także na centrum handlowe w Kijowie. W nocy ukraińskie władze odrzuciły ultimatum Moskwy w sprawie kapitulacji Mariupola i zażądały utworzenia korytarza humanitarnego.

Zaczęła się 26. doba walk o wolną Ukrainę. Jak informuje ukraiński Sztab Generalny, w ciągu ostatnich godzin nie doszło do przełomu na froncie. Ukraińscy wojskowi podają, że Rosjanie na zajętych terenach zastraszają ludność cywilną, kradną samochody i żywność. Dzisiejszej nocy rosyjskie rakiety spadły na poligon w obwodzie rówieńskim oraz centrum handlowe w Kijowie, gdzie zginęło co najmniej sześć osób.

Według analiz brytyjskiego ministerstwa obrony Kijów nadal pozostaje głównym celem wojskowym Rosji, która to w najbliższych tygodniach dążyć będzie do okrążenia miasta. Brytyjski MON podaje, że póki co nacierające na miasto od północnego wschodu siły rosyjskie utknęły w martwym punkcie, a pododdziały rosyjskie na północnym zachodzie zostały całkowicie zatrzymane przez obronę ukraińską.

– Od 25 dni na naszej ziemi rosyjscy żołnierze szukają wyimaginowanych nazistów, przed którymi chcieli rzekomo chronić nasz naród. Wciąż też nie mogą znaleźć Ukraińców, którzy witaliby ich z kwiatami – mówił Wołodymir Zełenski w wyemitowanym wczoraj wystąpieniu. Ukraiński prezydent powiedział też, że rosyjscy wojskowi nie mogą znaleźć drogi do domu i dlatego ukraińscy żołnierze „pomagają im w drodze na sąd boży”. Przypomniał też, że Rosjanie zbombardowali kolejny obiekt cywilny – szkołę artystyczną w Mariupolu. Schronienie w jej murach znalazło 400 cywilów, głównie kobiety i dzieci oraz osoby starsze. Zełenski odniósł się także do swojego wczorajszego wystąpienia w parlamencie izraelskim. – Rosyjscy propagandyści będą mieli teraz trudne zadanie. Oto prezydent Ukrainy, który w Moskwie nazywany jest nazistą, wystąpił w Knesecie. I choćby ten fakt może świadczyć o kłamliwych teoriach Rosji – dodał.

Ukraina nie podda Mariupola

Wczoraj późnym wieczorem Moskwa wystosowała propozycję w sprawie oblężonego Mariupola. Rosjanie zaproponowali obustronny rozejm i zaoferowali, że pozwolą opuścić miasto nieuzbrojonym wojskowym oraz cywilom. Przyjęcie takich warunków oznaczałoby kapitulację miasta. Na odpowiedź władz Ukrainy nie trzeba było długo czekać. – Poddanie się nie jest opcją – powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk. – Nie będzie żadnej kapitulacji i żadnego składania broni – dodała w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy”. Zażądała natomiast od Moskwy utworzenia korytarza humanitarnego, by ludność cywilna mogła opuścić oblężone miasto.

Wołodymir Zełenski w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą przekazał, że na Ukrainę przybywają rosyjscy żołnierze ściągani z Syrii oraz wspierający Moskwę najemnicy z Bliskiego Wschodu. Wśród nich najwięcej jest Syryjczyków. – W tej sytuacji trzeba więcej pomocy NATO dla Ukrainy! Ale to obrazuje też słabość Rosji i jest ciekawym sygnałem dla Turcji – napisał w mediach społecznościowych prezydent Duda. Turcja angażuje się w rozmowy pokojowe pomiędzy Ukrainą a Rosją. Ostatnie negocjacje okazały się fiaskiem. Kolejna tura rozmów ukraińsko-rosyjskich pod przewodnictwem Turcji ma się odbyć w tym tygodniu.

Joe Biden przyleci do Polski

W nocy z niedzieli na poniedziałek Biały Dom poinformował, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleci w piątek do Polski. W sobotę przywódca USA ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem ich rozmów będzie m.in. kryzys humanitarny wywołany nieuzasadnioną napaścią Rosji na Ukrainę. Szczegóły wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce są jeszcze ustalane. Dwa dni wcześniej Joe Biden odwiedzi Brukselę. Weźmie udział w szczycie NATO, spotka się także z władzami Unii Europejskiej i członkami grupy G7.

Natomiast dzisiaj i jutro o wsparciu dla Ukrainy i pomocy uchodźcom prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydent Mołdawii Maią Sandu i prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Przed obradami przywódców NATO w Brukseli prezydent Duda konsultować się będzie także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Minister Mariusz Błaszczak leci dzisiaj do Brukseli na posiedzenie Rady UE do spraw zagranicznych. W trakcie posiedzenia unijni ministrowie połączą się z szefem resortu obrony Ukrainy. Minister Błaszczak o dalszych możliwościach wsparcia Kijowa będzie rozmawiał również z ministrami Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO