moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Front zamarł. Rosjanie ostrzeliwują miasta

Rosyjska ofensywa w Ukrainie wyraźnie osłabła na sile. Jednak w niedzielę doszło do pojedynczych ataków rakietowych na ukraińskie miasta, m.in. na Kijów, Mariupol, Charków. Prezydent Wołodymyr Zełenski zabrał dziś głos w izraelskim Knesecie, przyrównując rosyjski atak na Ukrainę do zbrodni nazistów w czasie II wojny światowej.

Dwudziesta piąta doba rosyjskiej inwazji w Ukrainie nie przyniosła poważniejszych zmian na żadnym z kierunków militarnej agresji. – Front zamarł, właściwie nie ma ataków rakietowych na ukraińskie miasta – tak Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, miał podczas porannej odprawy referować sytuację w kraju. – Podejmowane są działania taktyczne, ponieważ zarówno strona rosyjska, jak i ukraińska nie mają sił, aby odwrócić bieg działań w tym czy innym kierunku – mówił Arestowycz, według ukraińskiej agencji Interfax.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zwracając się do swoich obywateli za pomocą mediów społecznościowych nie ustaje w wysiłkach, aby utrzymać jak najwyższe morale obrońców. „Nie mamy ogromnego terytorium, od oceanu do oceanu, nie mamy broni jądrowej, nie napełniamy światowego rynku ropą i gazem. Ale mamy naszych ludzi i naszą ziemię. Dla nas to złoto” – napisał rano Zełenski.

Po południu ukraiński prezydent przemawiał – dzięki teletransmisji – do izraelskiego parlamentu – Knesetu. – To podła wojna, która ma na celu zniszczenie naszego narodu – mówił Zełenski, prosząc Izrael o pomoc militarną. – Jesteście jednymi z najlepszych wojowników. Jesteście w stanie ratować naród ukraiński i nasze życie. Mógłbym teraz zadawać pytania, czemu Izrael nie wprowadził sankcji wobec Rosji. Bracia i siostry, my podjęliśmy naszą decyzję i 80 lat temu ratowaliśmy Żydów. Teraz wy macie wybór! – apelował o włączenie się Izraela do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji.

O zwiększenie nacisku politycznego na Moskwę wezwała dzisiaj również Rada Najwyższa Ukrainy. Deputowani zaapelowali o usunięcie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ i ogłoszenie strefy zakazu lotów na Ukrainą.

Ataki na cywilów

Choć 25 dzień wojny nie przyniósł zmian na froncie, to Rosjanie nadal atakują ukraińskie miasta i cywilów. W niedzielę m.in. na Kijów spadła rakieta, która trafiła w blok mieszkalny w dzielnicy Swiatoszyn, raniąc kilkanaście osób. „Rosjanie chcą nas przestraszyć, ale to się nie uda. Ukraińcy się nie boją” – komentował Witalij Kliczko, mer miasta.
Bomby spadły dziś również na Mariupol – który został ostrzelany przez rosyjskie okręty wojenne, a także na Czernihów i Charków (w ataku zginęło pięć osób). W oblężonym Mariupolu Rosjanie zbombardowali szkołę artystyczną, gdzie chronili się cywile. W mieście nadal przebywa ok. 400 tys. ludzi, którzy od ponad dwóch tygodni chowają się w piwnicach przed ostrzałem. Jak poinformowała tamtejsza rada miejska, część mieszkańców, którzy próbowali się ewakuować, została przez rosyjskie wojsko wywieziona na tereny samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej lub do Rosji.

Tak jak w wioskach wokół Mariupola, dramatyczna jest również sytuacja w miejscowościach w rejonie Chersonia, gdzie ciągle nie można dostarczyć pomocy humanitarnej, bo rosyjskie wojska blokują ruch ukraińskiej kolumny.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi poinformował dzisiaj, że od początku wojny swoje domy musiało w Ukrainie opuścić 10 mln osób, z czego 1,5 mln to dzieci, a 3,3 mln to osoby nieletnie.
W miastach i miasteczkach, które znalazły się pod rosyjską okupacją coraz częściej dochodzi do protestów ludności. Ukraińskie portale informacyjne Nexta oraz Hromadske.ua opublikowały dzisiaj zdjęcia i filmy z antyrosyjskich demonstracji w Chersoniu, Enerhodarze oraz Berdiańsku, gdzie przeciwko rosyjskiej okupacji protestowało około 250 osób. Najwięcej ludzi wyszło na ulice Chersonia, media mówią o kilku tysiącach.

Rosyjskie straty

Sztab Generalny ukraińskiej armii opublikował kolejne dane o rosyjskich stratach. W ciągu minionej doby siły federacji miały stracić 16 czołgów, 2 samoloty, trzy śmigłowce i około 300 żołnierzy.

Od początku inwazji, czyli od 24 lutego, miało zginąć około 14 700 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono również 476 czołgów, 1487 wozów bojowych, 230 systemów artyleryjskich, 96 samolotów, 118 śmigłowców, 21 dronów i trzy statki.
Ukraińska strona informuje również o dużych stratach wśród rosyjskich oficerów. „Zginęło już sześciu generałów Federacji Rosyjskiej: gen. dyw. Tuszajew, Gierasimow, Kolesnikow, Suchowiecki, Mitiajew i gen. Mordwichew. Dziesiątki pułkowników i innych oficerów” – napisał w mediach społecznościowych Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego.

Dziś także ukraińska armia poinformowała, że podczas bombardowania obwodu chersońskiego zginął rosyjski komandor Andriej Palij, zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej.

Cień szansy na pokój

Portal Ukraińska Prawda podał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna, piąta już, runda ukraińsko – rosyjskich rozmów pokojowych. Podobnie jak poprzednie – w formie wideokonferencji. Mevlüt Çavuşoğlu, minister spraw zagranicznych Turcji, który pośredniczy w negocjacjach pokojowych, w jednym z wywiadów zapowiedział, że jest szansa na zawieszenie broni. – Ukraina i Rosja zbliżyły stanowisko w czasie rozmów pokojowych i są bliżej osiągnięcia porozumienia – poinformował.

Polska chce kontynuować swoją inicjatywę pokojową w sprawie Ukrainy, zapewnił Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. – Prezydent wspólnie z rządem zaprezentuje na szczycie NATO w Brukseli propozycję dotyczącą misji pokojowej na Ukrainie – powiedział na antenie TVP Info.

Straż Graniczna poinformowała, że od początku wojny do Polski wjechało już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy.

93 proc. Ukraińców wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją – wynika z badania sondażowni Rating Group.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, Straż Graniczna

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO