moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Solidarni z Ukrainą

Nie ulegniemy żadnemu rosyjskiemu szantażowi. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w tej sytuacji poradzimy sobie tylko razem – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Polscy politycy nie ustają w wysiłkach, by mobilizować świat do jeszcze bardziej stanowczych działań przeciwko Rosji.W poniedziałek politycy całego świata rozmawiali o tym, w jaki sposób można zakończyć wojnę na Ukrainie i jakimi środkami zmusić Rosję do wycofania swoich wojsk. – Musimy twardo bronić Ukrainy. Absolutnie nie ulegniemy żadnemu szantażowi. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w tej ogromnie trudnej sytuacji poradzimy sobie tylko razem – powiedział prezydent Andrzej Duda po telekonferencji z przywódcami zachodniego świata. Była to już kolejna w ostatnich dniach narada polityków, zwołana na zaproszenie Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Musimy uczynić wszystko, by ta wojna się zakończyła i wojska rosyjskiej opuściły terytoria okupowane – podkreślił Andrzej Duda. Zaznaczył, że „nie sposób tolerować tego, że giną dzieci, że zabija się ludzi, że bombardowane są osiedla mieszkalne”.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z ambasadorami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw europejskich. Narada dotyczyła koordynacji działań na rzecz wsparcia Ukrainy i jej mieszkańców. – Polski rząd uruchomił bardzo rozbudowany system pomocy, która jest kierowana zarówno na Ukrainę, jak i do uchodźców, którzy znajdą się już po stronie polskiej – mówił. Podkreślił, że z polski wyjechało już kilka pociągów humanitarnych, a swoje drzwi dla uchodźców otworzyło wielu Polaków. – Dzisiaj jest czas, kiedy trzeba pomagać. Polska będzie pomagała wszystkim poszkodowanym przez konflikt na Ukrainie – zaznaczył. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że od początku inwazji Ukrainę opuściło ponad 500 tys. osób, większość z nich trafiła do Polski.

Szefowie rządów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wystosowali list do szefów największych serwisów społecznościowych – Googla, Facebooka, Twittera i YouTuba. Apelują z nim o zawieszenie kont rządowych Białorusi i Rosji, a także tych gloryfikujących wojnę i siejących dezinformację na temat wydarzeń na Ukrainie. Wieczorem premier omówił te kwestie z Sundarem Pichai, prezesem Google, który miał go zapewnić, że „zespoły Google działają całą dobę w krytycznych obszarach – dezinformacji, cyberbezpieczeństwa, spraw humanitarnych i zapewniania dostępu do zweryfikowanych informacji”.

Natomiast minister Mariusz Błaszczak wziął dziś udział w wideokonferencji ministrów obrony państw Unii Europejskiej. O jej przebiegu poinformował Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. Jak mówił, członkowie Unii zapewniali, że nadal będą prowadzili działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Przypomniał, że ostatnich dniach zadecydowali o nałożeniu na Federację Rosyjską szeregu sankcji, teraz kolejne nałożyła neutralna dotąd Szwajcaria. – Jestem bardzo zadowolony z tego, że Szwajcaria dołączyła do nas w zakresie wdrożenia tego pakietu, ponieważ bez uczestnictwa Szwajcarii, nasze środki nie byłyby tak efektywne – mówił. Przyznał, że podjęte decyzje nie będą obojętne dla gospodarek państw europejskich, „jednak jest to cena, jaką należy zapłacić, aby w przyszłości nie była wyższa”. – Unia Europejska musi tak szybko jak to tylko możliwe zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Płacimy bardzo wysokie rachunki na konto Putina, zaś te pieniądze są następnie wykorzystywane do finansowania agresji zbrojnej – dodał.

Sankcje nałożone na Rosję przez Unię, m.in. wykluczenie części banków z systemu SWIFT, mają już swoje pierwsze konsekwencje. Kurs rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu, zawieszono giełdowy obrót akcjami, a dla ratowania sytuacji, rosyjski bank centralny podniósł główną stopę procentową z 9,5 do 20 proc.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał historyczny dokument – wniosek tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Andrij Sybiha, wiceszef biura prezydenta Ukrainy. – To jest wybór Ukraińców. Zasługujemy na to – podkreślił Denys Shmyhal, premier Ukrainy.

Kilka dni temu za „ekspresową drogą do członkostwa Ukrainy w UE” opowiedział się prezydent Duda. – Status państwa kandydującego powinien być przyznany natychmiast, a rozmowy o członkostwie należy rozpocząć niezwłocznie. Ukraina musi mieć również dostęp do unijnych funduszy na odbudowę – apelował na Twitterze. Dziś wieczorem, prezydent RP, wspólnie z przywódcami Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii wystosowali specjalny apel do pozostałych państw członkowskich o przyśpieszenie procedury. – Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE – podkreślają w dokumencie prezydenci.

Na froncie trwają walki

Mimo tego, że w poniedziałek odbyły się pierwsze rokowania delegacji obu stron, na całej długości frontu przez cały dzień trwały walki. Jak poinformował Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, „wróg kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie, przy wsparciu samolotów operacyjno-taktycznych i wojskowych z użyciem precyzyjnej broni dalekiego zasięgu”. Część z nich ma operować z lotnisk na Białorusi, a ukraińscy wojskowi nie wykluczają, że wkrótce do Rosjan dołączą białoruscy żołnierze.

Ciężkie walki trwały dzisiaj w Charkowie. Doszło tam do zbombardowania budynków mieszkalnych. Agresor podejmował też działania ofensywne w rejonie Doniecka. – Cel przeciwnika, jakim było dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego, nie został osiągnięty – zaznaczyli wojskowi. Rosyjscy żołnierze „próbowali także zorganizować ofensywę na Mikołajów, nie zaniechali też prób desantu morskiego w rejonie Mariupola”.

Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, wystosował do rosyjskich żołnierzy niecodzienny apel. – Przywieziono Cię na naszą ziemię, by zabijać i umrzeć. Nie wykonuj kryminalnych rozkazów. Gwarantujemy Ci pełną amnestię i 5 milionów rubli, jeśli złożysz broń – napisał na Twitterze. – Dla tych, którzy nadal zachowują się jak okupant, nie będzie litości – podkreślił.

MM

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Zaprojektuj mural o powstaniu
Przesmyk w grze
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Sztandar dla cyberwojsk
Latający radar
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Pokazali swoją siłę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Eurosatory 2024 idą na rekord
Koszykarskie święto w Łodzi
Podróż w ciemność
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kajakarze i wioślarze na podium
Mistrzowie Spike`ów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Spadochroniarze w operacji TALO
Policjanci szkolą wojsko
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Pierwsza Drużyna” na start
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Umieram jak Polak”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Equipment Tailored to the Needs
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
O bezpieczeństwie w Białymstoku
AW149 wkrótce „made in Poland”
NATO on Northern Track
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Gortat Team vs drużyna NATO
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
AWACS-y dostarczone
Inwestycja potrzebna jak tlen
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
„Czarownice” nad Londynem
Plan na szczyt
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Osiodłać krowę”
Trzy miecze pokoju
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO