moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obóz dla najlepszych

Zjazdy i biegi narciarskie, do tego szkolenia strzeleckie, alpinistyczne i survivalowe – tak zapowiada się „Kadet Ski Camp”, obóz narciarski dla najlepszych uczniów klas wojskowych z Nowego Sącza, Kłodzka oraz Olsztyna. Wyjazd do Korbielowa to nagroda dla szkół za wysokie wyniki szkoleniowe i największą liczbę absolwentów, którzy zdecydowali się na służbę wojskową.

Organizatorem obozu narciarskiego jest Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, koordynator programów „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” oraz „Oddziały Przygotowania Wojskowego”. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie skierowane do młodzieży uczącej się w klasach wojskowych. – Postanowiliśmy w ten sposób nagrodzić te placówki, które nie tylko osiągają wysokie wyniki w szkoleniu i nauce młodzieży, lecz także przede wszystkim mogą pochwalić się największą liczbą absolwentów, którzy podjęli służbę wojskową w armii zawodowej, terytorialnej, kandydackiej lub odbyli skróconą służbę przygotowawczą i stali się żołnierzami rezerwy – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji BdsPZŻR.

W trójce wyróżnionych

Na „Kadet Ski Camp” do Korbielowa wyjedzie w sumie 60 uczniów z trzech placówek. Pierwszą z nich jest Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Placówka ściśle współpracuje ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”, a jej uczniowie mają na koncie m.in. mistrzostwo Polski w musztrze, I miejsce w klasyfikacji generalnej podczas Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w 2019 roku oraz wicemistrzostwo I Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKlasa Wojskowa”. W 2021 roku spośród 63 absolwentów aż 58 ukończyło skróconą służbę przygotowawczą. – Dziś część z nich jest już w armii i służy w korpusie szeregowych zawodowych, inni studiują na wojskowych akademiach we Wrocławiu i w Warszawie, a kolejni wybrali studia cywilne, planując ukończyć jednocześnie kursy podoficerskie, a potem oficerskie – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor szkoły w Nowym Sączu. Dyrektor przyznaje, że oferta obozu narciarskiego bardzo ucieszyła młodzież. – Niestety, z każdej z trzech wyróżnionych szkół może jechać jedynie po 20 uczniów. Postanowiliśmy wybrać najlepszych, biorąc pod uwagę średnią ocen, notę z zachowania, wyniki ze sprawności fizycznej, frekwencję, a także zaangażowanie w sprawy wojskowe. Wszystko dokładnie przeliczaliśmy na punkty i w ten sposób wyłoniliśmy uczestników – wyjaśnia Sławomir Szczerkowski.

Do Korbielowa pojedzie też 20 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku. Obecnie szkoła prowadzi dziewięć klas wojskowych, a w 2021 roku spośród około 70 absolwentów 55 podjęło służbę: przygotowawczą terytorialną lub kandydacką na uczelniach wojskowych.

– Mamy wysoką zdawalność matur, współpracujemy z np. Ośrodkiem Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju, uczniowie klas pierwszych i drugich przynajmniej raz w roku biorą udział w obozach w górach. To wszystko sprawia, że oferta naszej szkoły jest atrakcyjna dla młodzieży – mówi płk rez. Straży Granicznej Roman Łubiński, koordynator klas mundurowych. Dodaje, że udział w obozie jest dla młodzieży dużym wyróżnieniem. – Gdy dowiedzieli się, że jadą, byli zachwyceni. Mają bowiem bardzo dobre doświadczenia, przywiezione z ubiegłorocznego, organizowanego przez MON zlotu klas wojskowych w Wędrzynie – dodaje.

Trzecią wyróżnioną szkołą jest Liceum Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego „Feniks” w Olsztynie, gdzie gros kadry stanowią byli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej (szkoły mundurowe Feniks są zlokalizowane także w innych miejscowościach, np. w Płocku, Ciechanowie i Radomiu). Wśród nich są specjaliści od walki wręcz, wyszkolenia strzeleckiego, technik interwencyjnych i medycyny pola walki. Dzięki temu jednym z największych atutów szkoły są zajęcia praktyczne: młodzież uczestniczy w kursach spadochronowych, walki wręcz czy nurkowania. W 2021 roku spośród 50 absolwentów 37 zdecydowało się na podjęcie służby wojskowej w różnych formach. – Obecnie w olsztyńskiej placówce mamy 280 uczniów w klasach wojskowych. Wybranie 20, którzy pojadą na obóz, nie było łatwym zadaniem. Postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mają nie tylko najlepsze wyniki w nauce, lecz także angażują się w działalność pozalekcyjną i poświęcają swój wolny czas na reprezentowanie szkoły, np. w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych i wojskowych. Kryterium branym pod uwagę było też ukończenie szkoły przez rodzeństwo – mówi Mariusz Gierula, szef zespołu ds. rozwoju Centrum Naukowo-Biznesowego „Feniks”.

Czas na obóz

W okolice Beskidu Żywieckiego młodzież wyjdzie 21 lutego. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy grupy, w zależności od posiadanych umiejętności narciarskich – podstawową, średnią i zaawansowaną. Szkolenie narciarskie nie będzie jednak jedynym elementem wyjazdu.

– Program jest bardzo bogaty i poza szusowaniem na nartach obejmie też różnego rodzaju szkolenia wojskowe, w tym te związane z działaniem na nartach z bronią – zapowiada ppłk Krzyżanowski. Przewidziane są też zajęcia survivalowe (budowa schronienia, typy ognisk, pozyskiwanie wody) i te dotyczące przetrwania w zimnie z praktyczną częścią morsowania. Wśród elementów szkolenia znajdą się też zagadnienia TCCC (tactical combat casualty care) w warunkach bojowych, zajęcia z walki w bliskim kontakcie z elementami zapasów, boksu i MMA, zajęcia taktyczne z wykorzystaniem paintballu oraz szkolenia alpinistyczne. Młodzież przejdzie szkolenie strzeleckie na strzelnicy sportowej, pneumatycznej i wirtualnej.

Całość będzie prowadzona przy wsparciu wojskowych instruktorów narciarstwa z 13 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie i 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej.

Wyjazd ma służyć integracji społeczności klas wojskowych. Organizatorzy przygotowali bogaty program animacyjny z elementami rozwijającymi kreatywność, pamięć i skupienie, a także wspólny kulig z ogniskiem. Całość odbędzie się w klimacie obozu wojskowego z porannymi zaprawami, apelami przy zachowaniu musztry i regulaminów wojskowych. Pięciodniowy obóz zakończą zawody sportowe w trzech konkurencjach: strzeleckiej, narciarskiej oraz sprawnościowej.

Obóz zostanie sfinansowany ze środków MON-u. Uczestnicy będą mieli zapewniony sprzęt narciarski, nocleg, wyżywienie, transport i opiekę medyczną.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Uwaga, transformacja!
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Husarz na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wielka droga” dostępna online
Wiosenna burza nad Estonią
Pierwszy polski technik AH-64
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Rajd ku czci saperów
Treningi z wojskiem wracają
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zapraszamy na Festiwal
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sztuka ochrony zabytków
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Abramsy w pętli
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO