moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie II zmiany PKW Turcja

We wtorek (2.11) na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano, odlatujących na teatr działań, żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego TURCJA.

Żołnierzy wyruszających na drugą zmianę PKW w Turcji pożegnali: Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, dowódcy baz lotnictwa morskiego oraz kadra kierownicza BLMW. Dowódca COM życzył żołnierzom powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu działań. Dowódca BLMW życzył udającym się na misję żołnierskiego szczęścia i zapewnił o gotowości do pomocy w trakcie trwania misji. Dowodzący II zmianą PKW, kmdr por. pil. Sebastian Rak podziękował za obdarzenie zaufaniem i zgłosił gotowość zmiany PKW do prowadzenia działań mandatowych. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. por. Tomasz Wojciechowski, kapelan BLMW. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka i Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

W południe żołnierze II zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Incirlik na południu Turcji. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci pierwsza zmiana PKW, która rozpoczęła działania w kwietniu 2021 roku.

* * *

Program zapewnienia wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczął się w 2014 roku. W 2015 r. Członkowie NATO zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, w tym wizyty w portach i ćwiczenia. Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz obecność samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

14 września 2020 roku Prezydenta RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowania Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym. Zadaniem PKW jest patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpraca ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Od 28 października br. jest to maszyna z numerem 1017 zwana „Białą Damą”. Kontyngent wraz z samolotem stacjonuje na tureckim lotnisku Incirlik. Pierwszą zmianę PKW Turcja uroczyście pożegnano 20 kwietnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach.

Tekst: BLMW

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Nowe zdolności sił zbrojnych
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Czas na polskie Borsuki
Polski „Wiking” dla Danii
Nadchodzi era Borsuka
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Borsuki jadą do wojska!
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Czwarta dostawa Abramsów
Artylerzyści mają moc!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Najdłuższa noc
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Mundurowi z benefitami
Gdy ucichnie artyleria
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Wojsko ma swojego satelitę!
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Komplet medali wojskowych na ringu
Militarne Schengen
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Wojsko przetestuje nowe technologie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Szwedzi w pętli
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Po co wojsku satelity?
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Uczelnie łączą siły
Nowe zasady dla kobiet w armii
Z Su-22 dronów nie będzie
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Don’t Get Hacked
Razem na ratunek
Niebo pod osłoną
Kapral Bartnik mistrzem świata
W krainie Świętego Mikołaja
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Plan na WAM
Holenderska misja na polskim niebie
Wojskowa łączność w Kosmosie
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Pancerniacy jadą na misję
Zwrot na Bałtyk
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Dzień wart stu lat
Przygotowani znaczy bezpieczni
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO