moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śladami walk 2 Korpusu

Osiemdziesiąt lat temu rozpoczęło się formowanie w ZSRR polskiego wojska. W jego szeregach znaleźli się Polacy zwolnieni z sowieckich łagrów. Armia, przekształcona w 2 Korpus Polski, walczyła m.in. pod Monte Cassino. Z tej okazji polska delegacja, w tym ostatni żyjący żołnierze 2 KP, odwiedza we Włoszech miejsca związane ze szlakiem bojowym Armii Andersa.

– Była to armia niezwykła, do której zaciągali się ci, którzy jeszcze kilka tygodni wcześniej byli więźniami łagrów sowieckich – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas uroczystości we Włoszech z okazji 80-lecia formowania Armii Polskiej na Wschodzie pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Polska delegacja, w której uczestniczy kilku żołnierzy 2 Korpusu Polskiego z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii, odwiedza najważniejsze miejsca w Italii związane z Armią Andersa. – Ta armia w 1944 i 1945 roku przeszła zwycięski szlak bojowy na Półwyspie Apenińskim, przywracając wolność Włochom i pokonując Niemców w walkach o Monte Cassino, Ankonę czy Bolonię – mówił Kasprzyk. Dodał, że 80 lat temu w Związku Sowieckim tysiące Polaków zesłanych w głąb nieludzkiej ziemi rozpoczęło marsz po wolność Polski i Europy. Trwał on, jak podają historycy, 1334 dni, a żołnierze pokonali ponad 12 tys. km.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się 18 września w Rzymie modlitwą przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Główna uroczystość odbyła się nieopodal Monte Cassino, które Polacy, po zaciętych walkach, zdobyli 18 maja 1944 roku. Na Polskim Cmentarzu Wojennym wśród pochowanych tam 1072 polskich żołnierzy spoczywa też ich dowódca gen. Anders.

Po mszy polowej rozbrzmiały pieśń „Czerwone maki” i mariacki hejnał. – Modlimy się za tych, którzy tu polegli, poświęcili najcenniejszy dar, jakim jest własne życie, aby Rzeczpospolita była wolna, aby Italia była wolna, aby wszystkie narody i państwa cieszyć się mogły najpiękniejszym darem – niepodległością – mówił na cmentarzu szef UdSKiOR.

W obchodach wzięli też udział córka generała Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, oraz Enzo Salera, burmistrz Cassino. – Polscy żołnierze przynosili nie tylko wolność Włochom i Europejczykom, ale również przynosili nadzieję na lepsze jutro – podkreślił burmistrz.

Przypomniano także ciężkie walki, jakie Polacy stoczyli o włoskie miasteczko Piedimonte San Germano, silnie bronione przez niemieckie oddziały. Zdobycie tej miejscowości (25 maja 1944 roku) otworzyło aliantom drogę na Rzym. W walkach zginęło lub zostało rannych 208 polskich żołnierzy. Podczas uroczystości przy pomniku 6 Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich, którego żołnierze walczyli o miasto, Anna Anders podkreśliła, że Polaków i Włochów łączy silna więź. – Wierzę, że z korzeni naszej wyjątkowej przyjaźni wyrośnie bujne drzewo, na tyle mocne, by dać przyszłym pokoleniom włoskim, polskim i europejskim siłę do umacniania pokoju – podkreśliła córka gen. Andersa.

W Piedimonte przypomniano także zmarłego w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii płk. Mariana Tomaszewskiego z 6 Pułku. Odczytywał on zwykle podczas ceremonii apel poległych. – Piedimonte było groźniejsze niż Monte Cassino. Tu każdy dom był twierdzą – opowiadał kombatant w 2019 roku.

Polska delegacja złożyła też kwiaty przy pomniku 3 Dywizji Strzelców Karpackich na słynnym Wzgórzu 593, będącym kluczową pozycją podczas walk z Niemcami. W miasteczku Cassino, przed monumentem Władysława Andersa Polacy oddali hołd generałowi. Z Cassino prowadzi ścieżka historyczna śladami polskich walk o wzgórze, którą utworzono z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Żołnierze 2 Korpusu spotkali się z młodzieżą polonijną ze szkół w Rzymie, Neapolu oraz Peruggi. Opowiadali o swoim dzieciństwie i czasach wojny. – Monte Cassino to było pierwsze wielkie polskie zwycięstwo od klęski z 1939 roku – podkreślał kpt. Władysław Dąbrowski z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który brał udział w walkach m.in. o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. O swoich losach opowiadał też ppor. Alfons Mrzyk, który jako Ślązak został wcielony do armii niemieckiej. Podczas walk w Normandii w 1944 roku trafił do niewoli i zgłosił się do służby w 2 Korpusie Polskim. W szeregach 3 Brygady Strzelców Karpackich walczył m.in. o Bolonię.

Kombatanci wezmą jeszcze udział w obchodach w Bolonii, gdzie w 1945 roku zakończył się szlak bojowy 2 KP. Natomiast w Imoli planowane jest odsłonięcie pomnika gen. Andersa.

Formowanie Armii Polskiej na Wschodzie rozpoczęło się we wrześniu 1941 roku. W skład oddziałów weszli m.in. żołnierze zwolnieni z sowieckich łagrów, gdzie trafili po napaści Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku. Powstanie armii możliwe było dzięki zawartemu w lipcu 1941 roku układowi Sikorski-Majski, który przewidywał amnestię dla Polaków więzionych w radzieckich obozach i więzieniach. Latem 1942 roku armia ewakuowała się do Iranu, liczyła wówczas ponad 78 tys. żołnierzy, którym towarzyszyło 37 tys. cywilów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1632316080
Dlaczego na stronie polski zbrojnej praktycznie nie ma żadnych komentarzy? Czyżby nikomu nie chciało się nic napisać? Szczerze w to wątpię. A może komunikat o dopuszczeniu tekstu do publikacji po jego ocenie przez moderatora tak skutecznie odstrasza potencjalnych dyskutantów? Jeżeli tak, to prośba do moderatorów (cenzorów) - poluzujcie gumki w majciorach... P.S. Co oznacza sformułowanie, że "nie jestem robotem"?
24-32-C9-52

„Strzała weterana” spaja środowisko
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Akcja na jeziorze
Stała baza wojsk USA w Polsce
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Kraków zaprosił weteranów
Zbrodnicza farsa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Niebo bez dominacji
Sojusz Madrytu i Warszawy
Krok w stronę pokoju
Królestwo pojazdów
Apetyt Smoka rośnie
Sportowe jubileusze
Minister obrony RFN w Polsce
Marsz gąsienicowych kolumn
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Podchorążowie w dżungli
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Sonda dla Jastrzębia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Koło zamachowe gospodarki
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ratunek na polu walki
Wsparcie ma znaczenie
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
At the Controls of F-35A Husarz
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pancerny Poznań
Musztra i marsz ubezpieczony
AMW oferuje mieszkania
Premier powołał nową wiceminister obrony
Zełenski traci Order Orła Białego?
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Bez zmian w emeryturach
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Święto DGRSZ
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polska szykuje się do produkcji Panter
Umowa na pociski do Patriotów
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Mundur, medale i duma
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Równanie z „Iksem”
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Podróż w ciemność
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Ważne decyzje w Brukseli
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Śmierć w sercu Azji
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Powietrzne cysterny dla Polski
Orka tuż, tuż
Szermierze i pięściarki na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO